Japanese Αkita

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Old Member
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times
Re: Japanese Αkita

Δημοσίευση από Βιτάλης » 30 Ιούλ 2011, 12:48

Μήπως σας έχουν μπερδέψει λιγάκι; Το κουτάβι σας μοιάζει περισσότερο με Αμερικάνικο ακίτα παρά Ιαπωνικό. Υπάρχουν διαφορές τόσο στην εμφάνιση όσο και την ιδιοσυγκρασία.

Άβαταρ μέλους

akita_yoko
Beagle
Όνομα: Δανάη

Δημοσίευση από akita_yoko » 30 Ιούλ 2011, 15:43

Το ξέρω. Εμείς Ιαπωνικό ζητήσαμε, το διαβατήριο πάντως λέει Inu... τι να πω...? τώρα ότι και να είναι εμένα μ αρέσει... Θα δείξει και στο μέλλον...

Άβαταρ μέλους

mery211
Beagle
Όνομα: Μαρια

Δημοσίευση από mery211 » 30 Ιούλ 2011, 23:30

Παιδια το βιντεακι ηταν καταπληκτηκο.Εκλαψα παρα πολυ

Άβαταρ μέλους

neo_g
Saint Bernard
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευση από neo_g » 20 Φεβ 2014, 12:37

Καλησπερα σας,εαν υπαρχει καποιος ενεργος χρηστης του φορουμ που εχει ακιτα ας μου στειλει ενα μνμ να κανω μια ερωτησουλα που θελω!
Γιατι δεν την κάνετε εδώ το forum τι ρόλο παίζει; Να το καταργήσουμε; :ugeek:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 385 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 03 Μαρ 2017, 20:37

Δηλώνω για πάντα ερωτευμένη με αυτά τα σκυλιά...
'Οταν, πριν από πολλά χρόνια, είδα για πρώτη φορά μια θηλυκιά γιαπωνεζούλα, έμεινα άναυδη και σφόδρα ερωτοχτυπημένη :leye κι όταν ξαναβρήκα την μιλιά μου ρώτησα το παλικάρι που την είχε, επί λέξη : ''αυτό το αριστούργημα της φύσης πώς το λένε;''
Μετά έζησα σε αγέλη με 3 Ακίτα, δύο θηλυκά και ένα αρσενικό... και λίγο αργότερα απέκτησα την Ντικούλα μου την υπέροχη Ακιτογιαπωνεζούλα μου, που έκτοτε είμαστε αυτοκόλλητες. :002

Τώρα το κορίτσι μου είναι 13 χρονών... κι έχουμε ένα παράπονο... ή μ'άλλον δύο :
Το 1ο είναι ότι παλιά πολύυυς κόσμος σταματούσε στο δρόμο για να μας μιλήσει και να μας θαυμάσει (όχι εμένα βέβαια, την Ντίκα bigg: ) Εισπράτταμε λοιπόν επιφωνήματα θαυμασμού και χάδια και ενδιαφέρον και ερωτήσεις και ''άμα την ζευγαρώσεις θέλουμε κουτάβι'' :wll ... κι άμα συναντούσαμε άλλον με Ακίτα αρσενικό δεχόμασταν και... ''ανήθικες προτάσεις'' thr:: ...Τώρα που γεράσαμε μόνο κανα συγκαταβατικό βλέμμα συμπόνοιας εισπράττουμε κι αυτό όχι πάντα... ειδικά οι άλλοι ''ακιτάδες'' ούτε 2η ματιά δεν μας ρίχνουν... :pl:
Το 2ο είναι ότι δεν έχουμε συναντήσει ποτέ (ούτε νέες ούτε γριούλες) άλλο γέρικο Ακίτα :roll:
γιατί; ???
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 03 Μαρ 2017, 21:37

Αχ Βικη μου, το ιδιο δε συμβαινει με τους ανθρωπους; Νομιζεις πως οταν γινουμε γριουλες θα γυρνανε να μας κοιτανε; Μη δινεις σημασια, η Ντικουλα τους γραφει όλους και το μονο που την ενδιαφερει ειναι οι δικοι της ανθρωποι. Για τους αλλους σκασιλα της!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 03 Μαρ 2017, 22:36

Ανελέητος ο χρόνος κορίτσια μου δυστυχώς, ανελέητος για όλα τα πλάσματα... :cry:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”