American Pit Bull Terrier

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

dimitriso
Akita

Re: American Pit Bull Terrier

Δημοσίευση από dimitriso » 12 Μάιος 2009, 19:47

Γεια σου Gev τι νεα?Τι λενε εδω τα παιδια?Μεγαλη κουβεβτα βλεπω...Χεχε!

Άβαταρ μέλους

elios
Akita

Δημοσίευση από elios » 12 Μάιος 2009, 20:22

Anubis έγραψε:Δυστυχώς και γώ αν μιλήσω για τα ΠιτΜπουλ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Λόγια μπορώ να πω... Αυτό είναι το δράμα μου, ότι και όλα τα άλλα που παραθέτω από τους γνώστες και δημιουργούς της φυλής στο κράτος που έχει τόσα πολλά τέτοια ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ, έχουν ΔΙΚΑΙΟ. Στατιστικά αποδεδειγμένο.

Αυτό δε με σταματά να ΛΑΤΡΕΥΩ την Πάνθηρ μου και να σέβομαι και αγαπώ την πρεσβυτέρα μας την Τριέστη!!!!

Έχουν και τις δύο ικανότητες σε σχιζοφρενικό σημείο!!!! Η φυσική κατάσταση του ΠιτΜπουλ είναι να Μαχεται. Τις άλλες ώρες κάνει διακοπές.

Τα δε σαγώνια, αρκεί να δεις τι ασκήσεις τους!!!!

Οι αντιφάσεις είναι η πεπτουσία στο Σύμπαν, ετούτη είναι Ισχυρή!!!

Δε σου λέω να φυλάγεσε από το σκυλί σου, μόνο εσένα δε θα φάει ποτέ!!!!! Να λάβης υπόψιν τις Πιθανότητες και Δυνατότητες σου Ζητώ kk: kk: kk: kk: kk:
???
Properly trained, a man can be dog's best friend

Άβαταρ μέλους

Asproulis
Akita

Δημοσίευση από Asproulis » 23 Ιουν 2009, 10:35

Εγω δεν ξεχωριζω τα σκυλια και εχω δει Pit bull πολυ καλα και φυλικα αλλα ειναι μια ρατσα που εχει φτιαχτει απο τον ανθρωπο απο διασταυρωσεις απο αλλες ρατσες για να εχει καποια χαρακτηριστικά να ειναι δυνατο και αγριο καλο για αγωνες. Αν εχεις μια βιλα πανακριβη και θες να προσταρεψεις την περιουσια σου και εχεις και πολυ χωρο για να γυμναζεις το σκυλο σου καλα θα κανεις να παρεις Pit bull αν τωρα ζεις στην πολη τι να το κανεις? Οσοι τα παίρνουν τα παίρνουν γιατι τους προσδιδουν δυναμισμό (θελουν να τους βλεπουν οι αλλοι και να φοβουνται). Και πολλοι απο τους κατόχους τα κυκλοφορουν και λυτα. Αφου τα ενστικτα του σκυλου αυτου ειναι αγρια και επιθετικα πως να το κανουμε, οπως ενα κυνηγοσκυλο το ενστικτο του ειναι για κυνηγι και ας μην εχει κυνηγήσει ποτε. (δεν μηλαω μονο για επιθεση σε ανθρωπο αλλα και σε αλλο σκυλο... παθων)

Άβαταρ μέλους

dimitriso
Akita

Δημοσίευση από dimitriso » 29 Ιουν 2009, 23:52

Ασπρουλη με εκανες κ άσπρισα με αυτα που εγραψες... Φιλικα στο λεω οχι ειρωνικα... Εχεις μια λαθος γνωμη για τα πιτ μπουλ... Τα πιτ μπουλ δεν εκτραφηκαν για μαχες εξ' αρχης, σκυλου με σκυλο, αλλα χρησιμοποιηθηκαν για μεγαλα θηραματα οπως ταυρους κ αγριογουρουνα...

Τα πιτ μπουλ οπως κ αλλα σκυλια, οπως ντοπερμαν ή ροτ βαιλερ ή γ.ποιμενικος κ.τ.λ μπορουν να εκπαιδευτουν για φυλακες σωστα αλλα αναμεσα σε αυτα τα σκυλια τα πιτ μπουλ ειναι τα πιο ακαταλληλα για φυλακες... Διοτι ακομα κ με ξενους τα πανε καλα... Ποσο μαλλον οταν ο ξενος κραταει ενα κομματι κρεας ή ενα θηλυκο σκυλο (σε περιπτωση που ειναι αρσενικο το πιτ μπουλ)...

Τα πιτ μπουλ ειναι ανθρωποκεντρικα σκυλια κ δενονται απιστευτα με την οικογενεια τους... Τωρα να καποιος εχει βιλα με 1000 τ.μ αυλη αυτο ειναι καλο για τον σκυλο διοτι εχει χωρο να τρεχει, απλα ειναι ενα υπερ για τον σκυλο αυτο... κ τα πιτ μπουλ ειναι τα πλεον καταλληλα σκυλια για σπιτι, κ για διαμερισματα, οπως κ ο δικος μου... Σε διαμερισμα τον εχω με ολη την οικογενεια μου κ την γιαγια μου!!! (bs) (bs) (bs)

Άβαταρ μέλους

Asproulis
Akita

Δημοσίευση από Asproulis » 30 Ιουν 2009, 01:16

Κοιτα δεν μου λες τιποτα καινουργιο εκτος του οτι τα pit bull δεν ειναι καλοι φυλακες που δεν το ηξερα. Η γνωμη μου ειναι οτι εχουν αγρια ενστικτα τωρα ποτε και αν θα ξυπνησουν αυτο ειναι αλλη υποθεση. Αν το εχεις τωρα σε διαμερισμα κακο για το σκυλι και αυτο δεν παει να πει οτι για να το γυμναζεις πρεπει να το λυνεις να τρεχει ελευθερο γιατι εχεις και καποια ευθύνη. Τωρα για αρσενικα που λες και θηλυκά ξερω pit bull θηλυκό που δεν δεχεται κοντα του ουτε αρσενικο ουτε θηλυκό οπως βεβαια και αλλα που ειναι πολυ ηρεμα και καλα, αλλα τα σκυλια μερικες φορες ειναι απροβλεπτα... Φιλικά παντα, θελω να ακουω γνωμες ιδιοκτητων και τους λογους που αγοραζουν τετοιου ειδους σκυλια.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 30 Ιουν 2009, 01:17

elios έγραψε:
Anubis έγραψε:Δυστυχώς και γώ αν μιλήσω για τα ΠιτΜπουλ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Λόγια μπορώ να πω... Αυτό είναι το δράμα μου, ότι και όλα τα άλλα που παραθέτω από τους γνώστες και δημιουργούς της φυλής στο κράτος που έχει τόσα πολλά τέτοια ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ, έχουν ΔΙΚΑΙΟ. Στατιστικά αποδεδειγμένο.

Αυτό δε με σταματά να ΛΑΤΡΕΥΩ την Πάνθηρ μου και να σέβομαι και αγαπώ την πρεσβυτέρα μας την Τριέστη!!!!

Έχουν και τις δύο ικανότητες σε σχιζοφρενικό σημείο!!!! Η φυσική κατάσταση του ΠιτΜπουλ είναι να Μαχεται. Τις άλλες ώρες κάνει διακοπές.

Τα δε σαγώνια, αρκεί να δεις τι ασκήσεις τους!!!!

Οι αντιφάσεις είναι η πεπτουσία στο Σύμπαν, ετούτη είναι Ισχυρή!!!

Δε σου λέω να φυλάγεσε από το σκυλί σου, μόνο εσένα δε θα φάει ποτέ!!!!! Να λάβης υπόψιν τις Πιθανότητες και Δυνατότητες σου Ζητώ kk: kk: kk: kk: kk:
???
Εννοεί ότι όλοι όσοι έχουμε δίπλα μας τόσο δυνατά και ιδιαίτερα σκυλιά..., θα πρέπει να είμαστε πολύ καλά συνειδητοποιημένοι γύρω από τις ικανότητές τους... και να τα αντιμετωπίζουμε με τον πρέποντα σεβασμό και την σοβαρότητα που επιβάλλει φύση τους...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

gtnbo
Puppy

Δημοσίευση από gtnbo » 30 Ιουν 2009, 01:30

Morgan_A έγραψε: Εννοεί ότι όλοι όσοι έχουμε δίπλα μας τόσο δυνατά και ιδιαίτερα σκυλιά..., θα πρέπει να είμαστε πολύ καλά συνειδητοποιημένοι γύρω από τις ικανότητές τους... και να τα αντιμετωπίζουμε με τον πρέποντα σεβασμό και την σοβαρότητα που επιβάλλει φύση τους...
ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΗΜΑ...ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΡΙ

Άβαταρ μέλους

gevkarinian
Beagle

Δημοσίευση από gevkarinian » 04 Ιούλ 2009, 00:42

Asproulis έχεις ή είχες pitbull και τα λες αυτά? Ή μόνο στο δρόμο 1-2 που έχεις πετύχει και έχεις σχηματίσει άποψη για όλοκληρη την ράτσα από αυτά?
Η γνωμη μου ειναι οτι εχουν αγρια ενστικτα τωρα ποτε και αν θα ξυπνησουν αυτο ειναι αλλη υποθεση.
Τι άλλη υπόθεση? Πες μας να ξέρουμε. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Αν το εχεις τωρα σε διαμερισμα κακο για το σκυλι και αυτο δεν παει να πει οτι για να το γυμναζεις πρεπει να το λυνεις να τρεχει ελευθερο γιατι εχεις και καποια ευθύνη.
Πάμε στοίχημα ότι ο δικός μου που ζει σε διαμέρισμα είναι ποιό τυχερός από οποιοδήποτε σκύλο που ζει έξω? Ξέρεις γιατί? Γιατί 24 ώρες έχει παρέα. Και ναι στο πάρκο είναι ελεύθερος να τρέχει και να παίζει με άλλα 20 σκυλιά υπό την επίβλεψή μου πάντα. Ευθύνη έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες σκυλιών. Από pincher μέχρι bull-mastiff. Όχι μόνο αυτοί που έχουν pitbull.
Φιλικά παντα, θελω να ακουω γνωμες ιδιοκτητων και τους λογους που αγοραζουν τετοιου ειδους σκυλια.
Τέτοιου είδους σκυλιά αγοράζουμε εμείς οι τέτοιοι γιατί είναι πανέμορφα,πανέξυπνα,χαδιάρικα.αγαθά,ήρεμα μέχρι αηδίας με τους ανθρώπους,ευαίσθητα και άλλα πολλά πολλά πολλά(αν θες και άλλα να στα πω).
Εγω δεν ξεχωριζω τα σκυλια και εχω δει Pit bull πολυ καλα και φυλικα αλλα ειναι μια ρατσα που εχει φτιαχτει απο τον ανθρωπο απο διασταυρωσεις απο αλλες ρατσες για να εχει καποια χαρακτηριστικά να ειναι δυνατο και αγριο καλο για αγωνες.
Ποιά ράτσα δεν έχει φτιαχτεί από τον άνθρωπο με διασταυρώσεις? Πες μου 10 ράτσες που δεν έχουν φτιαχτεί από τον άνθρωπο. Όπως όλες οι ράτσες έτσι και τα pitbull φτιάχτηκαν για κάποιους συγκεκριμένους λόγους πριν αιώνες.
Μην πιστευείς σε αυτά που λένε πως τα pitbull φτιάχτηκαν στα εργαστήρια....
Αν εχεις μια βιλα πανακριβη και θες να προσταρεψεις την περιουσια σου και εχεις και πολυ χωρο για να γυμναζεις το σκυλο σου καλα θα κανεις να παρεις Pit bull αν τωρα ζεις στην πολη τι να το κανεις? Οσοι τα παίρνουν τα παίρνουν γιατι τους προσδιδουν δυναμισμό (θελουν να τους βλεπουν οι αλλοι και να φοβουνται).
Αν έχεις μια βίλα πανάκριβη πέρνεις ένα καλό σύστημα συναγερμού και το προστατεύεις. Ή πέρνεις κάποια ράτσα με ένστικτο φύλαξης για να προστατέψει τα pitbull σου για να μην φύγουνε με τον κλέφτη μαζί. :lol:
Στην πόλη τα πέρνεις για να σου κάνουνε παρέα. Ή μήπως στην πόλη πρέπει να έχουμε μέχρι 15 κιλά σκύλο για να μην νομίζουν οι άλλοι ότι δεν το έχουμε πάρει για μούρη?
Και πολλοι απο τους κατόχους τα κυκλοφορουν και λυτα. Αφου τα ενστικτα του σκυλου αυτου ειναι αγρια και επιθετικα πως να το κανουμε, οπως ενα κυνηγοσκυλο το ενστικτο του ειναι για κυνηγι και ας μην εχει κυνηγήσει ποτε. (δεν μηλαω μονο για επιθεση σε ανθρωπο αλλα και σε αλλο σκυλο... παθων)
Φταίει ολόκληρη η ράτσα που ο ιδιοκτήτης του το κυκλοφορεί λυτό? Δεν ξέρω από τι είσαι παθών αλλά πριν κατηγορήσεις τα pitbull δες που έφταιγε ο σκύλος και που ο ιδιοκτήτης του. Δεν φταίει η ράτσα που τραβάει όλους τους άχριστους ιδιοκτήτες πάνω του.
Error 404: Component not found

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Ιούλ 2009, 02:36

gevkarinian έγραψε:.... .... .... Ευθύνη έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες σκυλιών. Από pincher μέχρι bull-mastiff. Όχι μόνο αυτοί που έχουν pitbull.
Φυσικά και έχουν όλοι οι ανάδοχοι σκύλων ευθύνη..., όμως όσο περισσότερο δυνατό και μεγαλόσωμο είναι το σκυλί, τόσο περισσότερο αυξάνονται και οι ευθύνες!!!

Για παράδειγμα εάν κυνηγήσει ένα μεγαλόσωμο σκυλί (το οποίο αφέθηκε λυτό...) ένα παιδάκι, επειδή παίζει με μια μπάλα..., είναι σίγουρο ότι θα τρομάξει, ενώ έαν το ίδιο κάνει ένα σκυλάκι toy οι αντιδράσεις δεν θα είναι ίδιες...

Για να μην αναφερθώ στην περίπτωση που μπορεί να το φθάσει και προσπαθώντας να του πάρει την μπάλα, να το ρίξει κάτω...

Θέλω δηλαδή να εστιάσω στο ότι ακόμη και με την παρουσία του ένα μεγάλο σκυλί, δημιουργεί στον ανάδοχό του αστική ευθύνη πολύ μεγαλύτερη από εκείνη που δημιουργεί ένα σκυλάκι 2 ή 3 κιλά.
Αυτό όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση, ότι και ο ανάδοχος του μικρόσωμου σκύλου δεν έχει καμία ευθύνη...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Asproulis
Akita

Δημοσίευση από Asproulis » 04 Ιούλ 2009, 12:45

gevkarinian εγω την αποψη μου εγραψα και εσυ αρπαχτηκες και προσπαθεις να εντικρουσεις καθε προταση μου.Θα μπορουσα να κανω και εγω το ιδιο αν και δεν μου αρεσει γιατι δεν εχει τελος.
Παρολα αυτα για την ευθηνη που λεω με καληψε ο morgan A , συμφωνεις οτι εγινε απο διασταυρωσεις απο τον ανθρωπο (οπως ολες οι ρατσες) για κάποιους συγκεκριμένους λόγους πριν αιώνες αυτοι οι λογοι ποιοι ειναι? οχι βεβαια για να εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα που λες "πανέμορφα,πανέξυπνα,χαδιάρικα.αγαθά,ήρεμα μέχρι αηδίας με τους ανθρώπους" αλλα για να τα βαζουν να παλευουν αρχικα με μεγαλα ζωα ταυρους κλπ και αργοτερα με αλλα σκυλια.
Οσο για την προσωπικη μου περιπετεια που αναφερω ο ιδιοκτητης φταιει μονο στο οτι το ειχε λυτο.Δεν το ειχε κανει εκεινος αγριο το ειχε και επαιζε με αλλα σκυλια και με παιδια οσο ηταν μικρο, μολις ομως πηγε στην ηλικια των 8-9 μηνων θελισε να δοκιμασει τις δυναμεις του, τι να πω .Εγω προχωρουσα με το σκυλι μου δεμενο στο δρομο και το Pit bull βγηκε απο ενα καθετο δρομο τρεχοντας πισω απο το μηχανακι του ιδιοκτητη του.Μολις ο δικος μου εκανε ενα γαβ εκεινο γυρισε και χωρις να δει ποιο σκυλι ηταν ουτε εμενα που ημουνα διπλα, χωρις να μυρισει καν επιτεθεικε στον δικο μου κατευθειαν στο λαιμο και τον εβαλε κατω....Αν δεν ειχα ενα ξυλο που του το εσπασα στην πλατη να μπορεσει ο δικος μου να ξεφυγει προσωρινα και εκεινη τη στιγμη να τον αρπαξει ο ιδιοκτητης του , το σκυλι μου θα το ειχε πνηξει. Εχω δει πολλους σκυλοκαυγαδες και ο δικος μου εχει επιτεθει σε αλλα σκυλια παλιωτερα αλλα παει να τον δαγκωσει τον αλλο απο πισω για να τον τρεψει σε φυγη η να τον κανει να υποταχτει (γιατι οι σκυλοι εχουν ιεραρχια), δεν παει να τον σκοτωσει.Αν δεν ειναι αυτο αγριο ενστικτο τοτε τι ειναι? Και παλι ομως πρωτα φταιει ο ιδιοκτητης.
Σε ενα συμφονω μαζι σου σε αυτο που λες" Δεν φταίει η ράτσα που τραβάει όλους τους άχριστους ιδιοκτήτες πάνω του"

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”