Jack Russell Terrier

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

MICKEYEL
Beagle

Re: Jack Russell

Δημοσίευση από MICKEYEL » 17 Μαρ 2010, 10:32

Καλημερα! Εχω μια απορια και αν μπορειτε χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Η Jackie ειναι 7 μηνων και ενω τα αυτακια της μεχρι και πριν 1 μηνα ηταν κατω, τωρα ειναι καγκελο! Ξερουμε για ποιο λογο συμβαινει αυτο?

Άβαταρ μέλους

ilias28
Dog Star ¤¤¤

Re: Jack Russell Terrier

Δημοσίευση από ilias28 » 17 Μαρ 2010, 11:25

καλημέρα, αυτό είναι φυσιολογικό, μην ανυσηχείς, άμα κοιτάξεις την δικιά μας...το ίδιο!!! σηκώθηκαν τα αφτάκια της και δεν έπεσαν πλέον....απλά γίνεται εδώ η ακριβώς αντίθετη διαδικασία με τα γιορκι, σε αυτά κολλάνε τα αυτιά για να είναι όρθια και στα τζακ μερικοί τα κολλάνε για να πέσουν....εγώ προσωπικά δε θα το έκανα ποτέ...ίσα ίσα μου αρέσουν οι "δορυφόροι" της μικρής μας lau2: lau2: lau2:
Εικόνα
Εικόνα ΗΛΙΑΣ & ΚΑΡΟΛΙΝΑ

Άβαταρ μέλους

alge21syros
Puppy

Δημοσίευση από alge21syros » 20 Σεπ 2010, 14:55

Καλησπερα.Σε λιγες εβδομαδες θα ειμαι κατοχος μιας γλυκιας Jack Russellινας!Ξερω απο πρωτο χερι την ρατσα μιας και ο ξαδερφος μου εχει εναν αλητη εδω και ενα χρονο.Ελπιζω η δικια μου να ειναι πιο ησυχη..Θελω να ειμαι καλος μπαμπας οποτε θελω να ξερω οτι χρειαζεται και απο εσας για τα πρωτα βηματα οσον αφορα διατροφη,αρχικα παιχνιδακια κτλπ,αν χρησημοποιησατε παρκο για να μαθει και οτι αλλο νομιζετε πως πρεπει να ξερω.

Off Topic:
Το κείμενο σας είναι εκτός θέματος, δημιουργήστε καινούργιο Topic στην αντίστοιχη ενότητα ή αναζητήστε παρόμοιο θέμα Ευχαριστούμε.

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 29 Οκτ 2012, 13:49

καλησπερα!γνωριζει μηπως κανεις γιατι κοβουν την ουρα στα τζακ ρασελ?εμενα εχει μακρια ουριτσα και μ αρεσει πολυ.ομως τις τελευταιες μερες(τωρα που εχει μεγαλωσει και λιγο) παρατηρω οτι παιζει με την ουρα της και την δαγκωνει συνεχεια,γι αυτο σκεφτηκα μηπως υπαρχει λογος που τους κοβουν τις ουρες και δεν ειναι καθαρα θεμα αισθητικης οπως νομιζα.βεβαια ειναι πολυ μικρη ακομα η δικια μου(7 εβδομαδων)αλλα αν γνωριζει καποιος ας μου πει..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

odin79
Bullmastiff
Όνομα: giannis

Δημοσίευση από odin79 » 29 Οκτ 2012, 18:21

Λια δεν ακροτηριαζουμε τα σκυλακια μας παιζει με την ουρα της γιατι ετσι κανουν ολα τα κουταβια μερικες φορες πλητουν και την κυνηγανε.και εμενα η δικια μου το ιδιο κανει απλα αν το κανει εντονα ανακατευθυνε την με ενα παιχνιδια η κατι αλλο.ενα δευτερο που πρεπει να σκεφτεις ειναι οτι οι σκυλοι εχουν τις ουρες τους για να επικοινωνουν κοβοντας την του στερεις ενα μεσο επικοινωνιας τοσο με σενα οσο και με αλλα σκυλια
..ασε που αν δεν κανω λαθος ειναι και παρανομο...αν κανω λαθος διορθωστε με..

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator

Δημοσίευση από kouvaraki » 29 Οκτ 2012, 22:19

ναι το ξερω και ειμαι εντελως αντιθετη με τον οποιοδηποτε ''ακρωτηριασμο'' ειτε ουρα ειτα τα αυτια που τους κοβουν,δεν μ αρεσει καθολου.αλλα γενικα τζακ ρασελ με μακρια ουρα,εχω δει δυο,αντε τρια στα 100,και γι αυτο αναρωτιομουν αν υπαρχει καποιος λογος.οπως στα ντοπερμαν που την κοβουν επειδη τρελαινονται και την δαγκωνουν,απ οτι ξερω τουλαχιστον,μπορει να μου χουν πει και βλακειες. mock: γενικα απο σκυλια ρε παιδια δεν γνωριζω και πολλα,ειναι το πρωτο μου και γενικα προσπαθω να ενημερωνομαι οσο καλυτερα μπορω,γι αυτο ρωτησα..ευχαριστω! :002
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

odin79
Bullmastiff
Όνομα: giannis

Δημοσίευση από odin79 » 30 Οκτ 2012, 22:47

τα ντοπερμαν δεν τρελαινονται οσοι κοβουν ουρες και αυτια το κανουν για αισθητικους λογους πραγμα που ειναι απαραδεκτο...οποτε αφινουμε τα αυτακια να ανεμιζουν ανεμελααα th:

Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Old Member
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Βιτάλης » 30 Οκτ 2012, 23:02

Απαράδεκτο και παράνομο lnk:: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?p=216108#p216108

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator

Δημοσίευση από kouvaraki » 31 Οκτ 2012, 01:29

πω πω ρε παιδια, το ξερω οτι πολλοι κανουν διαφορα στα σκυλακια τους για να φαινονται ΚΑΙ ΚΑΛΑ πιο ομορφα,αλλα για τα ντοπερμαν μου ειχε πει καποιος που ειχε οτι γι αυτο τους κοβουν την ουρα..οτι να ναι..τα κακομοιρα τα αγγελουδια μας.. sm:) sm:)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

chris milk
Beagle

Δημοσίευση από chris milk » 30 Νοέμ 2012, 20:20

Απλα πολλοι τις κοβουν για λογους ισορροπιας στο κυνηγι..Λες και ολοι αυτοι που τις κοβουν τα χρησιμοποιουν στο κυνηγι..Εμενα ο μεγαλος τον απεκτησα με κομμενη ουρα(δυστυχως)αλλα μετα την μικρη μου,διαβαζοντας και μελετωντας και παιρνοντας σωστο σκυλο απο εκτροφειο εχει μια υπεροχη μακρυα ουρα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”