Rottweiler

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

sakis 400
Beagle

Re: Rottweiler

Δημοσίευση από sakis 400 » 22 Αύγ 2010, 02:16

panosbourg ...Και εγω πρωτη φορα το ειδα, οθτε το εχω ξαναακουσει γενικα.Μπορει να ναι και γενετικη ανωμαλια δε ξερω, ειναι κρυμενες ας το που με οι τριχες αυτες.Πρεπει να βαλεις τα δαχτυλα σου εκει για να τις δεις, αλλιως φαινεται φυσιολογικο.

Άβαταρ μέλους

trelosami
Beagle

Δημοσίευση από trelosami » 23 Αύγ 2010, 21:49

ειναι η αγαπημενη μου ρατσα
για φυλακα και συντροφικο σκυλο αυτο θα διαλεγα χωρις δευτερη σκεψη

Άβαταρ μέλους

HERA
Puppy

Δημοσίευση από HERA » 10 Σεπ 2010, 21:24

καλησπέρα σας και πάλι...

είχα τον χρόνο να διαβάσω ορισμένα posts..

όσον αφορά στην εκπαίδευση του σκύλου, είναι μύθος το ότι πρέπει να ξεκινούν σε ηλικιά 6μηνών και πάνω.
Η εκπαίδευση πρέπει να ξεκινά στους 2 περίπου μήνες ώστε να μάθει από την αρχή συγκεκριμένες συμπεριφορές.

Επίσης, δεν υπάρχουν κυριαρχικά ή μή σκυλιά, αλλά σκυλιά που δεν έχουν μεγαλώσει σωστά μέσα στην αγέλη τους που είναι στην προκειμένη η οικογένεια που τα υιοθετεί. Δηλαδή δεν έχουν διδαχθεί κανόνες συμπεριφοράς

Άβαταρ μέλους

samoyed
Puppy

Δημοσίευση από samoyed » 12 Σεπ 2010, 14:18

για όσους δεν είναι πολύ πορωμένοι σε θέματα καθαροαιμίας έχετε υπόψην σας πως τα ροτ-άκια βγάζουν πανέμορφες σμίξεις! είδα για παράδειγμα στο youtube βίντεο με μίξεις ροτ με χάσκυ και ροτ με γερμανικό! πολύ όμορφα!

Άβαταρ μέλους

kostakis123
Beagle

Δημοσίευση από kostakis123 » 21 Νοέμ 2010, 12:09

ειναι η αγαπημενη μου ρατσα
για φυλακα και συντροφικο σκυλο αυτο θα διαλεγα χωρις δευτερη σκεψη

Άβαταρ μέλους

kostakis123
Beagle

Δημοσίευση από kostakis123 » 21 Νοέμ 2010, 20:06

μπορουν να συμβιωσουν με αλλα σκυλια?

Άβαταρ μέλους

irenegate77
Dog Star ¤¤¤¤
Όνομα: Ειρήνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από irenegate77 » 21 Νοέμ 2010, 20:11

Αν κοινωνικοποιηθουν σωστα ναι, οπως ολα τα σκυλια αλλωστε.

Άβαταρ μέλους

agp_skilakia
Puppy

Δημοσίευση από agp_skilakia » 28 Νοέμ 2010, 21:33

egw eimai 13 xronwn kai eixame rottweiler otan eimoun 8 xronwn pe8ane kai eimoun para poli stenaxorimeni itan para poli kala pisteuw pos inai ta pio kala me ta paidia skilia pe8ana apo karkino sta podia :oops:

Συνιστάτε η χρήση της ελληνικής γλώσσας, καθώς και η ανάγνωση των κανονισμών λειτουργίας. Ευχαριστούμε :)

Άβαταρ μέλους

Pats
Dog Star ¤
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευση από Pats » 04 Φεβ 2011, 17:35

Εγώ τωρα πήρα τον μικρό κ είμαι ήδη πολύ ευχαριστημένος. Το προηγούμενο που είχα ήταν ένα χασκι αλλά μετα που είδα δυο γνωστούς που είχαν και μάλιστα σε διαμέρισμα είπα ότι μετά τη Νάλα το επόμενο σκυλί μου θα έιναι ροττ. Καμμία σχέση με τη φήμη τους. Πολύ ζεστά και αγαπησιάρικα σκυλιά. απλά θέλουν υπομονή και αγάπη. Και ιδιόρυθμο μάλωμα. Όχι φωνές αλλα αλλά εκπαίδευση. Ο μικρός ήδη έχει αρχίσει να μαθαίνει...
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/ySq3p2.png[/img][/url]

Άβαταρ μέλους

brenda
Saint Bernard

Δημοσίευση από brenda » 04 Φεβ 2011, 18:35

Ναι,καλά τα λες αλλά έχω ένα θέμα με το "ζεστά σκυλιά κι αγαπησιάρικα"...μην ορκίζεσαι γιατί προφανώς δεν έχεις γνωρίσει λυκόσκυλα ή μαλτέζικα ή κοκεράκια κλπ.Αν κάτι χαρακτηρίζει τα ροτβάιλερ,αυτό σίγουρα δεν είναι η τρυφερότητά τους ή η ζεστασιά,εκτός κι αν έχεις μέτρο σύγκρισης μόνο ρόττι!!!Στο λέω αυτό,με όλο το θάρρος,γιατί και η δικιά μου που είναι πολύ τρυφερό ζώο και εκδηλωτικό,είναι στην κλίμακα των ρόττι όχι των σκύλων γενικά...Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή,εδώ μέσα θα δεις πολλές διαφορετικές απόψεις και θα μάθεις πολλά εφόσον έχεις τη διάθεση και την όρεξη...κι όσο για τη φήμη τους,ναι, τα αδικεί αλλά μην ξεγελαστείς, "δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά"!΄Εχεις ένα άγριο σκυλί με ανάλογα ένστικτα,και το κατόρθωμα θα είναι να το μεταμορφώσεις σε ένα σωστό και ισορροπημένο σύντροφο που θα σε γεμίζει αγάπη και ασφάλεια γιατί έχει πολλά τέτοια αποθέματα...Και πάλι καλώς ήρθες στην παρέα... :yah

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”