Rottweiler

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

brenda
Saint Bernard

Re: Rottweiler

Δημοσίευση από brenda » 08 Φεβ 2011, 23:07

Pats » 07 Feb 2011, 00:17 έγραψε:εμενα ο μικρος τωρα εχει θεμα με ταδοντια και δαγκωνει αρκετα και τραβαει κ παντελονια
εμενα με ακουει πιο πολυ που τον εκπαιδευω αλλα η μανα μου δεν εχει τοσο υπομονη κ οταν τα κανει αυτα τα παιρνει
Μου ειπαν απο σεμιναριο για εκπαιδευση να παρω ενα μικρο ψεκαστηρι κ οταν δαγκωνει ποδια(τον πιανει καμμια φορα οταν θελει να παιξει) να του ριχνω λίγο στο πρόσωπο.
Αυτο είναι καλό για ένα ροττ? Εγω απλα του μιλας ηρεμα και οταν μουρλένεται προσπαθω να του κανω ασκήσει (κατσε, χερι, κατω, περπατημα, φερε κλπ)
Αυτό το σκηνικό με το ψεκαστήρι το άκουσα κι εγώ και μάλιστα εμπλουτισμένο με-αν έχετε θεό!!!-ΞΥΔΙ!!! owo:: Τι να σου πώ;Ο εκπαιδευτής μας ήταν εναντίον κάτι τέτοιου και επειδή είχαμε κι εμείς αυτό το θέμα με τα δαγκώματα στα παπούτσια και στα παντελόνια,μας συνέστησε να σταματάμε επί τόπου και να τραβάμε προς τα πάνω το περιλαίμιό του με έντονη φωνή.Μία δύο θα το κόψει και όσο για το "όταν μουρλαίνεται" να μάθεις να του "σπας" την ανυπομονησία που έχουν τα ροτβάιλερ.Πως;Απλά θα το δένεις για λίγο μέχρι να ηρεμήσει και να αναλάβεις πάλι τον έλεγχο ...έχε υπόψην σου πως αυτή η ράτσα τσεκάρει πάντα τον ιδιοκτήτη της.Ξέρω πως κάποια απ'αυτά μπορεί να ακούγονται σκληρά αλλά σε μας απέδωσαν.Ούτε ξύλο ούτε φωνές,παρά μόνο ό,τι μας είπε ο εκπαιδευτής και ο οποίος είναι γνωστός και καταξιωμένος στο χώρο...

Άβαταρ μέλους

Pats
Dog Star ¤
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευση από Pats » 08 Φεβ 2011, 23:30

Αυτο με το νερο κ εγω δεν το πολυεφαρμοζω. μονο οταν δεν ακουει καθολου ή σε κανα ξένο που χει προβλημα. τη φωνη και το οχι εφαρμόζω κ οταν παίζει εφαρμόζουμε το γαυγισμα-κλαμα κ του γυρναμε την πλατη. τοτε σταματαει στανταρ. βεβαια σιγα σιγα τα χει κοψει. ειδικα σε μενα. αν καμμια φορα μουρλαθει πολυ του υψωνω λιγο τη φωνη και σταματαει. αν δεν σταματησει τον βγαζω 3 λεπτα στο μπαλκονι αλλα γενικα αυτο το χουμε κοψει.
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/ySq3p2.png[/img][/url]

Άβαταρ μέλους

likehouse
Akita
Όνομα: anestis

Δημοσίευση από likehouse » 08 Μάιος 2011, 18:09

γιαυτο και δεν γουσταρω να μαθω το σκυλο μου να ζει σε αυλη η μπαλκονι!!

Άβαταρ μέλους

paylis92
Akita
Όνομα: Παύλος

Δημοσίευση από paylis92 » 17 Ιουν 2011, 09:28

Πανεμορφα και πανεξυπνα σκυλια....!
♥ Rottweiler!!
Φτου Φτου μην τα ματιαξω!!

Άβαταρ μέλους

ΝΙΚΗ ΓΕΡ
Dog Star ¤
Όνομα: ΝΙΚΗ
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από ΝΙΚΗ ΓΕΡ » 09 Αύγ 2011, 18:47

Είχα ακούσει και διαβάσει πάαααρα πολλά για τα ροτβάιλερ (τα περισσότερα αρνητικά) αλλά τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο αποφάσισα να υιοθετήσω ένα. Δεν ξέρω αν ακόμη ο δικός μου είναι μικρούλης (4 μηνών) για να βγάλω συμπέρασμα, αλλά είναι εξαιρετικός!!! Έχει καθημερινή επαφή με παιδιά,τα ανιψάκια μου, και είναι άψογος !!!
Πιστεύω πως με σωστή εκπαίδευση γίνονται οι καλύτεροι σύντροφοι...... :002
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

steliosrocky
Akita
Όνομα: stelios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steliosrocky » 27 Ιαν 2012, 00:09

καλησπερα σε ολους.θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια εικονα για τα κιλα του δικου του ροττ στους 9 μηνες?στο περιπου για να εχω ενα παραδειγμα?ακομα μπορουμε να γραψουμε τι τροφη δινουμε,ποσες φορες την ημερα,ποσες βολτες-παιχνιδι και γενικα την συμβιωση μας με αυτα τα απιστευτα και πανεξυπνα σκυλια?ο δικος μου κουκλος ειναι 9 μηνων(σε 5 μερες)40 κιλα εχουμε αρχισει εδω και 2 μηνες την βασικη και παει σχετικα καλα γιατι ειναι και λιιιιγο ξεροκεφαλος-εγωιστακος.οι βολτες μας ειναι 3 την ημερα με την μεγαλυτερη το βραδυ περιπου 1 ωρα.μενει μεσα στο σπιτι μαζι μας ειναι παρα πολυ καλος με ολους τους φιλους και γενικα περναμε αρκετα καλα μαζι του.το θεμα τροφης δεν ξερω αν μπορω να το γραψω αλλα τρωει 3 φορες την ημερα.9 το πρωι 3 το μεσημερι και 9 το βραδυ.αυτα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Mr.dog
Saint Bernard

Δημοσίευση από Mr.dog » 27 Ιαν 2012, 01:16

Καλύτερα να χωρίζεις την τροφή του σε δυο γεύματα. (ο σκύλος έχει αργή διαδικασία χώνεψης)
Πρόσεχε τα κιλά του όσο είναι στην ανάπτυξη..προτίμησε να είναι κάπως αδύνατος παρά κάπως ''γεμάτος''

Άβαταρ μέλους

ΝΙΚΗ ΓΕΡ
Dog Star ¤
Όνομα: ΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΗ ΓΕΡ » 27 Ιαν 2012, 14:03

steliosrocky έγραψε:καλησπερα σε ολους.θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια εικονα για τα κιλα του δικου του ροττ στους 9 μηνες?στο περιπου για να εχω ενα παραδειγμα?ακομα μπορουμε να γραψουμε τι τροφη δινουμε,ποσες φορες την ημερα,ποσες βολτες-παιχνιδι και γενικα την συμβιωση μας με αυτα τα απιστευτα και πανεξυπνα σκυλια?ο δικος μου κουκλος ειναι 9 μηνων(σε 5 μερες)40 κιλα εχουμε αρχισει εδω και 2 μηνες την βασικη και παει σχετικα καλα γιατι ειναι και λιιιιγο ξεροκεφαλος-εγωιστακος.οι βολτες μας ειναι 3 την ημερα με την μεγαλυτερη το βραδυ περιπου 1 ωρα.μενει μεσα στο σπιτι μαζι μας ειναι παρα πολυ καλος με ολους τους φιλους και γενικα περναμε αρκετα καλα μαζι του.το θεμα τροφης δεν ξερω αν μπορω να το γραψω αλλα τρωει 3 φορες την ημερα.9 το πρωι 3 το μεσημερι και 9 το βραδυ.αυτα.
Εμένα ο δικός μου είναι σχεδόν 10 μηνών και είναι περίπου 40 κιλά (εμφανισιακά τον λες αδυνατούλη). Τον ταίζω κροκέτα 2 φορές τη μέρα, πρωί και βράδυ. Χρειάζεται πολύ άσκηση και εκτόνωση. Εκτός δηλαδή από τις μικρές βόλτες για την ανάγκη του χρειάζεται και μια μεγάλη βόλτα σίγουρα. Επίσης, πολύ σημαντική είναι η κοινωνικοποίηση του από μικρή ηλικία. Εμένα από μικρός ζει με μικρά παιδιά και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Είναι αξιαγάπητα σκυλιά...όσο περνάει ο καιρός δένομαι όλο και πιο πολύ μαζί του :002
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

baby_taz
Bullmastiff
Όνομα: anna

Δημοσίευση από baby_taz » 10 Μάιος 2016, 21:50

Πανέμορφα σκυλιά!! :002 :lov :002
Είναι το απωθημένο μου να αποκτήσω ένα!!
Αν αγαπάς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Αν μισείς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Βασικά άσ'τους όλους να φύγουν και πάρε ένα σκύλο!!
Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!!!

Άβαταρ μέλους

baby_taz
Bullmastiff
Όνομα: anna

Δημοσίευση από baby_taz » 19 Ιούλ 2016, 19:40

Ενα πολυ αντιπροσωπευτικο βιντεο και στα ελληνικα!!
https://www.youtube.com/watch?v=j2PqKRUgBSQ
Αν αγαπάς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Αν μισείς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Βασικά άσ'τους όλους να φύγουν και πάρε ένα σκύλο!!
Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”