White swiss shepherd (Berger Blanc Suisse)

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Gregory
Dog Star ¤¤¤

Re: White swiss shepherd (Berger Blanc Suisse)

Δημοσίευση από Gregory » 27 Απρ 2010, 22:48

Ο Ελβετικός Ποιμενικός είναι σχεδόν ίδιος με τον Γερμανικό.Από κληρονομικές ασθένειες ξέρω μόνο τη δυσπλασία των ισχύων.Όχι εκτροφείο δεν υπάρχει στη Ελλάδα μετά από το εξωτερικό άμα θες...αμα δεις λίγο τις προηγούμενες σελίδες θα σου λυθούν οι απορίες th: th: th: th: th:
Στέργιος

Άβαταρ μέλους

Dobie_Hra
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Dobie_Hra » 27 Απρ 2010, 22:58

LunaDark έγραψε:γεια σας κι απο εμενα!!!!
ενδιαφερομαι να παρω εναν σκυλο και μου αρεσουν πολυ τα λευκα λυκοσκυλα!!!!
η προηγουμενη σκυλιτσα μου που δυστυχως την χασαμε ηταν γερμανικο με βελγικο ποιμενικο.....
ο λευκος διατηρει τον χαρακτηρα του γερμανικου ποιμενικου η υπαρχουν διαφοροποιησεις?κληρονομικες ασθενειες υπαρχουν στη ρατσα?
που θα βρω ενα τετοιο σκυλο?εχει καποιος απ το φορουμ γεννα?υπαρχει καποιο εκτροφειο?
δεν θελω να απευθυνθω σε πετσοπ...περιπου ποσο θα μου κοστισει?
Καλησπέρα! Στην ενότητα χαρίζονται υπάρχει ένας υπέροχο νεαρό Λευκό Καναδέζικο Λυκόσκυλο που χαρίζεται. wink: Κοίτα αν θες να τον υιοθετήσεις και μάλιστα δωρεάν, μόνο με την αγάπη σου. :lov

Άβαταρ μέλους

LunaDark
Akita

Δημοσίευση από LunaDark » 28 Απρ 2010, 02:55

δηλαδη δεν παιζει να βρω? :rry :rry :rry δεν εχω την δυνατοτητα αλλα ουτε και τα χρηματα δια εξωτερικο...
θα δω και την αγγελια γι αυτο που χαριζεται αν και θα προτιμουσα κουταβι για να αποκτησουμε καλη σχεση...
προσπαθω να διαβασω ολο το θεμα αλλα ειναι και τοσες σελιδες.....
ειναι υπεροχα ομως...
εχει κανενας γεννα απ το φορουμ?

Είστε off Topic

Παρακαλώ γενικές συζητήσεις στο «ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ»

Άβαταρ μέλους

Gregory
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από Gregory » 15 Μάιος 2010, 17:44

Να ρωτήσω κάτι..βλέπω σε φώτο στο Internet οτι υπάρχουν 2 ειδών Καναδέζικα...Κάποια που έχουν ποιο πλατύ πρόσωπο(όπως ο Rocky μου) και κάποια που έχουνε πιο λεπτό πρόσωπο και γενικά διαφορετικά χαρακτηριστικά.Ξέρει κανείς που οφείλεται αυτό???

Υ.Γ. Μόλις βρω αντιπροσωπευτικές φώτο θα σας βάλω να δείτε τι εννοώ
Στέργιος

Άβαταρ μέλους

Dobie_Hra
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Dobie_Hra » 15 Μάιος 2010, 18:19

Μάλλον αναφέρεσαι στις 2 κυρίαρχες γραμμές αίματος, αυτές που στην ουσία διαμόρφωσαν Ελβετοί και Καναδοί. Έχουν κάποιες διαφορές κυρίως στο τρίχωμά τους, που στη μια περίπτωση είναι κάπως πιο μακρύ , κάτι σαν το μακρύτριχο Γερμ. Ποιμενικό και το κοντότριχο .

Άβαταρ μέλους

Gregory
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από Gregory » 15 Μάιος 2010, 22:48

Αυτό εννοώ...τώρα δεν ξέρω αν φταίει το τρίχωμα που μου φαίνονται διαφορετικά....

Εικόνα Εικόνα
Στέργιος

Άβαταρ μέλους

Dobie_Hra
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Dobie_Hra » 15 Μάιος 2010, 23:02

Πολυ διαφορετικά τα δύο αυτά... Μακρύτερα αυτιά , κοντότριχο, λιγότερο μυτερή μουσούδα, είσαι σίγουρος ότι το δεξί δεν είναι άλλη φυλή? Πολύ επιβήτικό φαίνεται στη φώτο!

Άβαταρ μέλους

Gregory
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από Gregory » 16 Μάιος 2010, 08:20

Ναι Καναδέζικο είναι...βασικά εμένα πιο πολύ για άσπρο doberman μου κάνει παρά για Καναδέζικο bigg: bigg: bigg: bigg:
Στέργιος

Άβαταρ μέλους

My Ron
Beagle
Όνομα: Μυρων Παπαδακης

Απορίες σχετικές με τα λευκά ποιμενικά

Δημοσίευση από My Ron » 31 Ιούλ 2015, 09:36

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρίσκω. Επειδή έχω δει παρά πολλές απορίες σε παρά πολλά site σχετικές με τα λευκά ποιμενικά (τα καναδεζικα λυκοσκυλα όπως τα αποκαλει όλα ο πολύς κόσμος που δεν γνωρίζει), οποίος θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε, εδώ είμαι να του λύσω τις απορίες. Γενικά μπορώ να πω τα εξής: 1. Υπάρχουν τρεις διαφορετικές ράτσες λευκών ποιμενικών: Τα Ελβετικά (που είναι και τα μόνα αναγνωρισμένα απ τον FCI), τα λευκά γερμανικά που ουσιαστικά θεωρούνται γερμανικά με ελλατωμα (τόσο σοβαρό μάλιστα που δεν παιρνουν pedigree) και τα λευκά της Αμερικής τα οποία είναι αναγνωρισμένη απ τον ΑKC ράτσα. Οι διάφορες τους για κάποιον που γνωρίζει είναι οφθαλμοφανέις. Το βασικό που θα κοιτάξετε είναι καμπούρα και μουσούδα. Το λευκό Γερμανικό είναι ακριβώς όπως ένα Γερμανικό (με την καμπουρα του, το περπατημα κλπ) αλλά σε λευκό χρώμα. Το Ελβετικό έχει ίσια πλατη λεπτοτερη μουσούδα. Το Αμερικανικό είναι ανάμεσα στ αλλά δύο και άρα δυσκολότερο να το ξεχωρίσει κάποιος αδαης από τ αλλά δύο. Έχει μια πολύ μικρή γωνιωση και μουσούδα λεπτότερη απ το ΛΓΠ αλλά χοντροτερη απτο ΕΕλβετικό.

Άβαταρ μέλους

My Ron
Beagle
Όνομα: Μυρων Παπαδακης

Δημοσίευση από My Ron » 21 Οκτ 2015, 15:01

Επισήμανση:
    Δεχόμαστε συστάσεις για εκτροφείς εκτροφεία κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 500 posts.

Support Team: Frini_696    

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”