White swiss shepherd (Berger Blanc Suisse)

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 115 times

White swiss shepherd (Berger Blanc Suisse)

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 09 Αύγ 2007, 11:32

ORIGIN: Switzerland    Χαρακτηριστικά φυλής
DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 04.07.2011.
UTILIZATION: Companion and family dog.
FCI-CLASSIFICATION: Group 1 Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs).
Section 1 Sheepdogs. Without working trial.

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times
Kαναδέζικο;;

Δημοσίευση από Bogbol » 09 Αύγ 2007, 13:04

Χώρα Προέλευσης: Ελβετία
Ένας γερμανικός... που άλλαξε υπηκοότητα κυρίως εξαιτίας της αδιαφορίας των κλαμπ των γερμανικών για τα συγκεκριμένα δείγματα και της αγάπης των ελβετών για αυτά που δεν άργησαν να τα πολιτογραφήσουν δικά τους.

Σύμφωνα με τον ιδρυτή της φυλής, τον Cpt Max Von Stephanitz, το χρώμα δεν ήταν το βασικό χαρακτηριστικό των Γερμανικών Ποιμενικών αλλά περισσότερο ο χαρακτήρας των σκύλων, που έπρεπε να είναι ατρόμητος, πρόθυμος, εργατικός και ταυτόχρονα φιλικός και αξιόπιστος.

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο το γεγονός, πως ένα από τα σκυλιά που ο Max Von Stephanitz είχε διαλέξει ως το ιδανικό πρότυπο της φυλής και χρησιμοποίησε στις μετέπειτα διασταυρώσεις, ήταν λευκό. Εξάλλου, ως εμπνευσμένος και έμπειρος εκτροφέας που ήταν, ήξερε πως σε τακτά χρονικά διαστήματα, θα εμφανίζονταν ολόλευκα κουτάβια.
Παρόλο που εκείνος προτιμούσε τον γκρί μανδύα για τα Γερμανικά Ποιμενικά του, ο βασικός του στόχος δεν υπήρξε το ιδανικό χρώμα αλλά το ιδανικό εργασιακό σκυλί, που θα μπορούσε να ανταποκρίνεται με επιτυχία σε μια ευρεία γκάμα διαφορετικών καθηκόντων.

Η ιστορία
Η πρώτη προσπάθεια να δημιουργηθούν αμιγώς λευκά σκυλιά πριν από το 1900, ήταν το πανίσχυρο τότε εκτροφείο Ηouse of Habsburg, στην Αυστρία, του οποίου η επιρροή στην αυτοκρατορική Ευρώπη ήταν ιδιαίτερα ισχυρή. Οι βασίλισσες των Αμβούργων λοιπόν, σύμφωνα με την παράδοση, ήθελαν Λευκά Γερμανικά Ποιμενικά, προκειμένου να ταιριάζουν με τα λευκά επίσημα ρούχα τους και τα ολόλευκα άλογα που έσερναν τις βασιλικές άμαξες.

Τότε, δεν αποτελούσε ερώτημα για κανέναν κατά πόσον τα δείγματα αυτά ανήκαν στην ίδια φυλή με τα υπόλοιπα Γερμανικά.
Το ερώτημα προέκυψε για πρώτη φορά το 1917 στις ΗΠΑ και για πολλούς - εκτροφείς και κυνολογικούς ομίλους - συνεχίζεται ως σήμερα.

Το 1919, οι Βρετανοί, σκέφτηκαν πως η ονομασία «Γερμανικός», θα προκαλούσε προβλήματα στην εμπορικότητά τους, εξαιτίας της εικόνας που υπήρχε για τους Γερμανούς στη χώρα μετά τον Α’ Παγκόσμιο πόλεμο και έτσι τα μετονόμασαν σε «Αλσατικό Λυκόσκυλο», ακριβώς επειδή η εμφάνισή του θυμίζει λύκο. Η επίσημη ονομασία δε θ’ άλλάζε πριν από το 1971, όταν τα σκυλιά άρχισαν και πάλι να αναφέρονται ως «Γερμανικά Ποιμενικά της Αλσατίας».

Στο μεταξύ, λίγο μετά το Β’ παγκόσμιο, η πολιτική των αμερικανών απέναντι στα λευκά δείγματα είχε αλλάξει, συμφώνησαν πως δεν έπρεπε να καταγραφούν ως ξεχωριστή φυλή αλλά δεν ενθάρρυναν κιόλας την εκτροφή τους, με αποτέλεσμα ως το 1968 να εξαφανιστούν εντελώς από τους στίβους.

Στο μεταξύ, πολλοί εκτροφείς προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν φήμες σχετικά με πιθανά προβλήματα που μπορεί να συνοδεύουν ένα λευκό δείγμα, την τάση για αλμπινισμό αλλά και την απρόβλεπτη συμπεριφορά. Οι φήμες αυτές έκαναν πολλούς εκτροφείς να αποκλείσουν την αναπαραγωγή των λευκών δειγμάτων και χρειάστηκε να περάσουν αρκετά χρόνια και να προχωρήσει αρκετά η επιστήμη της γεννετικής, ώσπου να διαπιστωθεί πως ο χρωματισμός δε συνδέετεαι με προβλήματα συμπεριφοράς ή αλμπινισμό.

Ο Λευκός Ελβετικός Ποιμενικός
Πολλοί εκτροφείς σε Αμερική και Καναδά κυρίως, επιθυμώντας να διατηρήσουν το συγκεκριμένο είδος και αδιαφορώντας αν οι επίσημοι σύλλογοι Γερμανικών Ποιμενικών το ήθελαν ή όχι, προχώρησαν σε επιλεκτικές αναπαραγωγές και πολλοί έκαναν τη δική τους ανεξάρτητη εκτροφή. Στη συνέχεια, τα Λευκά Ποιμενικά επέστρεψαν στην Ευρώπη, με την Ελβετία να τα αγκαλιάζει και να τα ονομάζει δική της ξεχωριστή φυλή, τον Λευκό Ελβετικό Ποιμενικό.

Όλα ξεκίνησαν στις αρχές της δεκαετίας του 1970, με τον αρσενικό Lobo, από τις ΗΠΑ, να αποτελεί το βασικό πρόγονο της φυλής.
Στις 26 Νοεμβρίου του 2002, η φυλή αναγνωρίστηκε από το Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο (FCI) (White Swiss Shepherd Dog, Κατηγορία 1, Ποιμενικοί) και δεν αποτελεί πλέον «Κακό δείγμα Γερμανικού Ποιμενικού». Φυσικά για να επιτευχθεί η αναγνώριση, έπρεπε τα σκυλιά να διαφοροποιούνται από τους υπόλοιπους Γερμανικούς Ποιμενικούς, κάτι που αναπόφευκτα συνέβη - τόσο στην εξωτερική εμφάνιση όσο και στο χαρακτήρα - καθώς επί δεκαετίες, η αναπαραγωγή των λευκών δειγμάτων γινόταν με διαφορετικούς προγόνους και αίματα από τα εκθεσιακά Γερμανικά Ποιμενικά.
Σήμερα, ο Λευκός Ελβετικός Ποιμενικός διαφοροποιείται κυρίως στο σώμα, που είναι πιο μακρύ και παράλληλο προς το έδαφος από αυτό του κλασικού γερμανικού και στη μουσούδα που είναι πιο μακριά και μυτερή. Ο χαρακτήρας διατηρεί τα ίδια στοιχεία που έχουν κάνει τον Γερμανικό το δημοφιλέστερο σκυλί στον κόσμο.
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Αδέσποτος
Global Moderator
Όνομα: Άνουρος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Re: White swiss shepherd

Δημοσίευση από Αδέσποτος » 17 Αύγ 2007, 14:03

Πολλοί εκτροφείς σε Αμερική και Καναδά κυρίως, επιθυμώντας να διατηρήσουν το συγκεκριμένο είδος και αδιαφορώντας αν οι επίσημοι σύλλογοι Γερμανικών Ποιμενικών το ήθελαν ή όχι, προχώρησαν σε επιλεκτικές αναπαραγωγές και πολλοί έκαναν τη δική τους ανεξάρτητη εκτροφή. Στη συνέχεια, τα Λευκά Ποιμενικά επέστρεψαν στην Ευρώπη, με την Ελβετία να τα αγκαλιάζει και να τα ονομάζει δική της ξεχωριστή φυλή, τον Λευκό Ελβετικό Ποιμενικό.

Στις 26 Νοεμβρίου του 2002, η φυλή αναγνωρίστηκε από το Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο (FCI) (White Swiss Shepherd Dog, Κατηγορία 1, Ποιμενικοί)

Λύθηκε η απορία σου;; scr:
|||||| Αδέσποτος, αλλά με το ρύγχος ψηλά ||||||

Άβαταρ μέλους

dimitris
Dog Star ¤

Δημοσίευση από dimitris » 19 Ιαν 2008, 21:26

υπαρχουν 2 διαφορετικες γραμμες αιματος (με εντονες μορφολογικες και λιγοτερο ηθολογικες συμπεριφορες μεταξυ τους) για την ευκολοτερη αναγνωριση τους απλα θα τα καταλαβετε χοντρικα απο το τριχωμα(κοντο ή μετριο) και τα σχετικα υψη.
παντως και ο δικος μου καναδος ειναι αλλα μοιαζει καταπληκτικα με το αναγνωρισμενο προτυπο του λευκου ελβετικου ποιμενικου(τα εσκασαν οι ελβετοι και απεκτησαν τα δικαιωματα που ισως και να τους ανηκαν πριν τον 2 Π.Π)
ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΝΑΔΕΖΙΚΟ?
"Δυο πραγματα ειναι απειρα, το Συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια. Και εχω τις αμφιβολιες μου για το πρωτο..."
Αλμπερτ Αινσταιν

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Ιαν 2008, 00:21

Βεβαίως έχουν δύο τουλάχιστον, από όσο μπορώ να θυμηθώ.

Ο ένας..., αν δεν κάνω λάθος, είναι ο φίλος ο "GRDANE" που έχει και έναν Μεγάλο Δανό, έχει και έναν Καναδό, αν θυμάμαι καλά.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

stamatis13
Old Member
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από stamatis13 » 20 Ιαν 2008, 01:03

καταπληκτικο το βιντεακι!! καταπληκτικος και ο σκυλος!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Ιαν 2008, 01:23

Ναι πράγματι, το σκυλάκι στο video είναι καταπληκτικό!!! :clap :clap :clap
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

s_patrik
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από s_patrik » 20 Ιαν 2008, 22:02

ο σκύλος πέρασε όλα τα εμπόδια χωρίς να κάνει κανένα λάθος και χωρίς να δυστάσει πουθενά. Πέρα απο συγχαριτήρια που δείνω στο σκύλο θα πρέπει να δώσω και στον εκπεδευτή του για την άριστη εκπαίδευση του φίλου του....
Δείξε μου το Σκύλο σου να σου πω ποιός είσαι...!!!

Άβαταρ μέλους

Dog's Revenge
Retired

Δημοσίευση από Dog's Revenge » 02 Φεβ 2008, 22:09

dimitris έγραψε:υπαρχουν 2 διαφορετικες γραμμες αιματος (με εντονες μορφολογικες και λιγοτερο ηθολογικες συμπεριφορες μεταξυ τους) για την ευκολοτερη αναγνωριση τους απλα θα τα καταλαβετε χοντρικα απο το τριχωμα(κοντο ή μετριο) και τα σχετικα υψη.
παντως και ο δικος μου καναδος ειναι αλλα μοιαζει καταπληκτικα με το αναγνωρισμενο προτυπο του λευκου ελβετικου ποιμενικου(τα εσκασαν οι ελβετοι και απεκτησαν τα δικαιωματα που ισως και να τους ανηκαν πριν τον 2 Π.Π)
Καλά θέλει πολύ μυαλό να καταλάβετε ότι είναι το ίδιο; sm:)
scr:
Μην ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ σκύλους, ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ένα ΑΔΕΣΠΟΤΟ
Δεν είμαι εγώ σπορά της τύχης ο πλαστουργός της νιας ζωής, εγώ είμαι τέκνο της ανάγκης κι ώριμο τέκνο της οργής. (Κ. Βάρναλης)

Άβαταρ μέλους

alba
Old Member

Δημοσίευση από alba » 03 Φεβ 2008, 19:34

dimitris έγραψε:υπαρχουν 2 διαφορετικες γραμμες αιματος (με εντονες μορφολογικες και λιγοτερο ηθολογικες συμπεριφορες μεταξυ τους) για την ευκολοτερη αναγνωριση τους απλα θα τα καταλαβετε χοντρικα απο το τριχωμα(κοντο ή μετριο) και τα σχετικα υψη.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΘΗΛΥΚΟΥ ΚΑΝΑΔΕΖΙΚΟΥ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥ(ΒΛ ΦΩΤΟ).ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ !!! (bs) (bs) (bs)
ΥΠΕΡΟΧΗ ΦΥΛΗ.ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ.ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΚΑΝΑΔΕΖΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΠΙΣΤΗ,ΥΠΑΚΟΥΗ,ΕΞΥΠΝΗ,ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΦΥΛΑΚΑΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ..
Εικόνα
Σωτήρης

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”