Pug

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Άβαταρ μέλους

Celenadyr
Bullmastiff

Re: Pug

Δημοσίευση από Celenadyr » 22 Οκτ 2008, 14:48

έγινα πρόσφατη μία περίφανη μαμά Pug. Πάντα με θεωρούσαν το λεγόμενο cats person και ήθελα γάτα μέχρι που είδα αυτή την ατιμούλα να με κοιτάει και αυτό ήταν. Ερωτεύτηκα! Είναι πανέξυπνα ζώα όπως όλα τα σκυλάκια και κυρίως γιατί είναι το δικό μου σκυλάκι. Το μάδημα που κάνουν πιστεύω πως είναι εποχιακό γιατί δεν μου αφήνει στα μαύρα τόση πολύ τρίχα. Κυρίως όση αφήνουν όλα τα σκυλάκια με κοντό τρίχωμα. Είναι υπερβολικά ευαίσθητα και πεισματάρικα για αυτό η εκπαίδευσή τους θέλει επιμονή. Ροχαλίζουν και το βρήσκω αξιολάτρευτω. Επίσης κάνουν ένα ρουθούνισμα και ένα θόρυβο σαν μωράκια. Κλαίνε σαν μωράκια. Βασικά η δικιά μου κλαίει με 3 διαφορετικούς τρόπους. Τον πρώτο που άκουσα με έκανε να ψοφίσω στο γέλιο. Αλλά όταν την άκουσα να κλαίει και να ακούγεται σαν μωράκι φρίκαρα, κόντεψα να λυγίσω και να την φέρω στο κρεββάτι μου, αλλά όχι δεν τα κατάφερε.

για τον λόγο που ήθελα την συντροφιά ενός κατοικίδιο νομίζω πως δεν θα γινόταν να διαλέξω κάτι πιο καλό. Χωρίς να προσβάλω τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες σκύλλων πιστεύω ότι η μουργίτσα που μου κάνει την ζωούλα μου άνω κάτω με τον τόσο όμορφο τρόπο της είναι ότι καλύτερο. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

χριστιαννα
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από χριστιαννα » 22 Οκτ 2008, 19:53

_Effie_ έγραψε:Δε μπόρεσα να αντισταθώ και να μη την ανεβάσω!
]
ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ

ΚΟΥΚΛΙΑ
Μπουμπης - Χριστιαννα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Celenadyr
Bullmastiff

Δημοσίευση από Celenadyr » 05 Νοέμ 2008, 18:14

είναι γλύκες δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο, εάν τυχόν βρεθείτε κοντά σε Παγκ σε αυτή την ηλικία πάρτε το μία αγκαλίτσα και βάλτε το κοντά στο αυτί σας, ο θόρυβος που κάνει είναι απίστευτος.

την πρώτη φορά που το άκουσα μου ήρθε να βάλω τα κλάματα γιατί μου θύμισε όταν κρατούσα την μικρή μου αδερφούλα αγκαλία (μην γελάσετε αλλά όντως μου θύμισε πραγματικό μωρό).

στις διάφορες σελίδες στο ίντερνετ και σε βιβλία γράφουν ότι είναι περιστασιακά hyper εάν τυχόν δείτε τί πραγματικά εννοούνε με αυτό θα τρελαθείτε επίσης στο γέλιο. Ξεκινάνε εντελώς ξαφνικά να τρέχουν λες και είναι ο Flash με τα αφτάκια τους προς τα πίσω γύρω γύρω. Την πρώτη φορά που το έκανε η δικιά μου ήταν όταν της έβαλα να φάει για πρώτη φορά, την είδα και τρελάθηκα, στην αρχή νόμιζα πως ακούμπησα το πιάτο της κάτω απότομα και τρόμαξε.

Γίνονται πραγματικά η σκιά σου, πλένω τα πιάτα αυτό κάθεται όχι δίπλα μου αλλά επάνω στις παντόφλες μου. Κάνω μπάνιο και αυτό πάει στην γωνία και προσπαθεί να δει μέσα στην μπανιέρα, ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω χωρίς να θέλει η κυρία να μπει μέσα. Βέβαια είναι και πολύ πεισματάρα, είναι ικανή να κάθεται να σε κοιτάει όλο το βράδυ γιατί θέλει να ανέβει στο κρεββάτι.

Τελευταία νομίζει πως είναι μεγάλο σκυλί και προσπαθεί μάταια να πηδήξει επάνω στην καναπέ...

Γαβγίζει μόνο από χαρά ειδικά όταν πρόκειται για φαγητό, κάνει τότε όλα της τα κόλπα.

Πρέπει να σημειώσω σαν ένα χαρακτηριστικό της που λατρεύω... ότι ροχαλίζει. Είναι τώρα 4 μηνών και εάν ροχαλίζει έτσι τώρα ενδέχεται στο μέλλον να ξεπεράσει τον πατέρα μου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

doctor_pan
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από doctor_pan » 11 Νοέμ 2008, 13:38

Celenadyr έγραψε: Πρέπει να σημειώσω σαν ένα χαρακτηριστικό της που λατρεύω... ότι ροχαλίζει. Είναι τώρα 4 μηνών και εάν ροχαλίζει έτσι τώρα ενδέχεται στο μέλλον να ξεπεράσει τον πατέρα μου
Στανταράκι τρελό! :lol:

Είναι λατρεμένες σκατόφατσες! :lov (με σειρά προσωπικής προτίμησης boston terrier>french bulldog/pug)
Να σου ζήσει! :lov ~wv
Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους

Celenadyr
Bullmastiff

Δημοσίευση από Celenadyr » 11 Νοέμ 2008, 18:17

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...

ομολογώ πως τα boston terrier τα γαλλικά μπουντοκάκια και τα παγκουλίνα έχουν μερικά κοινά στο παρουσιαστικό τους.

Πριν περνούσα πολλές ώρες μόνη μου και τώρα δεν περιγράφεται το αίσθημα, να ανοίγω τα μάτια μου το πρωί και να είναι δίπλα στο πάτωμα να με κοιτάζει ξέροντας ότι πλησιάζει η ώρα του φαγητού. Όσο κομμάτια και να είμαι όταν την βλέπω να κάνει αυτές τις στροφές στον αέρα και τα τρελλά χοροπηδητά της όταν βλέπει ότι ετοιμάζω το φαγητό της μου φτιάχνει την μέρα μου. Περιμένω πως και πως να σχολάσω από το γραφείο για να πάω σπίτι σε αυτήν.

Το βράδυ εάν δεν την ακούω να ρουθουνίζει ή να ροχαλίζει σηκώνομαι να δω εάν κοιμάται. Ακόμα και όταν κάνω μπάνιο αυτή με περιμένει απέξω από την μπανιέρα. Φυσικά το αποκορύφωμα της ημέρας είναι όταν κάνει τον φλας γκόρντον (κλασσικό από ότι έχω διαβάσει της ράτσας της).

Δεν ξέρω ειλικρινά από που να αρχίσω και που να τελειώσω, είμαι τρελλά ερωτευμένη με την τρελλο μουσουδίτσα μου. :lov :lov :lov
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Fairy dogmother
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από Fairy dogmother » 14 Σεπ 2009, 17:58

Peace Love & Ice Cream!
Νιόβη

Lois R.I.P. 3/5/2010

Άβαταρ μέλους

elenian
Bullmastiff

Δημοσίευση από elenian » 13 Φεβ 2010, 16:43

Αυτος είναι ο Γκίζμο.Της αδερφής μου!Η φωτό είναι από τα γενέθλια της αδερφής μου...

Εικόνα

Η διαφορά με τον Φιντέλ τον οποίον φαντάζομαι οι περισσότεροι θα γνωρίζετε (αν όχι πατήστε ΕΔΩ ) είανι ότι το γαλλικό είναι πιο ΄΄ζωντανό΄΄ σκυλί.Ο γκίζμο είναι απίστευτα βαρύς.Βαριέται να παίξει και όταν παίζει λαχανιάζει και πολλές φορές έχει μείνει από την ανάσα του...Τα πάει καλά με τους ανθρώπους αλλά και με τα άλλα σκυλάκια...Δεν ενοχλεί με γαυγίσματα και είναι τρελά αγκαλίτσας και εξαρτώμενος από το αφεντικό...Ιδανικό σκυλί για διαμέρισμα αλλά όχι για ανθρώπους που θέλουν ένα σκυλί γεμάτο ενέργεια!!! Αυτή είναι προσωπική άποψη φυσικά bigg:

Είστε Off topic Εδώ συζητάμε και σχολιάζουμε τη ράτσα..
[url=http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=76&t=20220][color=#FF0040][b]ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΜΕ[/b][/color][/url]
[img]http://i610.photobucket.com/albums/tt189/gusbou/fdlforums-1.jpg[/img][img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;101/st/20090210/n/My+Fidel+/dt/-5/k/db04/age.png[/img]

[b][color=#40BF00][i]Υιοθέτησε ένα αδέσποτο,σώσε μια ψυχή...[/i][/color][/b]

Άβαταρ μέλους

listoudi
Puppy

Δημοσίευση από listoudi » 30 Μαρ 2010, 22:48

εχω pug 16 μηνων η αληθεια ειναι οτι ναι μεν μαδανε αλλα με τη σωστη διατροφη περιοριζεται.. ειναι αξιολατρευτα και εχουν πολυ ευγενικο χαρακτηρα.. δεν θα τον αλλαζα για κανενα αλλο σκυλο του κοσμου...

Άβαταρ μέλους

lilaki
Saint Bernard
Όνομα: ΛΙΛΗ

Δημοσίευση από lilaki » 10 Απρ 2010, 23:31

litsa epeidi skopevo na paro pug syntoma mporeis na m peis genika an einai eykolo na ta ekpaideyseis, na tous matheis ta vasika?

Άβαταρ μέλους

Anastasia@
Beagle

ΨΑΧΝΩ Pug

Δημοσίευση από Anastasia@ » 11 Απρ 2010, 19:56

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ PUG ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ.. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ?ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΔΡΑΜΑ.

Είστε Off topic Εδώ συζητάμε και σχολιάζουμε τη ράτσα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”