Ημίαιμα και Καθαρόαιμα (Απορία)

..αλλά έχω ωραία ΦΑΤΣΑ!! είμαι σύντροφος σου και σ΄ αγαπώ πολύ. Βάλε τη φωτογραφία του αγαπημένου σου σκύλου εδώ. Η πίστη και η αγάπη δεν έχουν φυλή.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 43 times
Been thanked: 65 times

Δημοσίευση από DLina » 24 Ιουν 2018, 10:42

Και γω αν γυρνούσε ο χρόνος πίσω, παλι ημίαιμο θα διάλεγα. Βέβαια ο Woofis μου είναι δύσκολος χαρακτήρας για άπειρο γονιό και με τα προβλήματα υγείας που είχαμε στην οικογένεια, δεν κατάφερα να τον κοινονικοποίησω όπως θα έπρεπε. Κι όμως βγήκε ένα πολύ ισορροπημένο σκυλάκι, αν εξαιρέσεις την αντιπάθεια του προς τα άλλα αρσενικά. Και όπως είχα πει πριν δέκα χρόνια που ήταν κουτάβι, έχει πολύ ενδιαφέρον να μην ξέρεις τι σκύλο μεγαλώνεις τελικά! :lov
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από mafaldita » 01 Ιούλ 2018, 17:14

"Καυτό" το θέμα...
Δεν θα έμπαινα σε συναισθηματισμούς του τύπου "βρωμοαίματος". Όχι μετά από τόσα χρόνια συγχρωτισμού με ζώα και φιλόζωους κάθε είδους. Θέλεις σκύλο στη ζωή σου; Το ερώτημα είναι ένα... "Γιατί;"
Για τη δική μου λογική οι καθαρόαιμοι σκύλοι είναι σκύλοι συγκεκριμένων δεδομένων και κυρίως σκύλοι εργασίας. Το εμφανισιακό, που δυστυχώς αποτελεί το μεγαλύτερο ποσοστό επιλογής σκύλου στη χώρα μας, είναι το πιο λανθασμένο κριτήριο που μπορεί να υπάρξει. Αυτό όμως δεν καταργεί την εκτροφή των καθαρόαιμων, εκτός κι αν θέλετε να μπούμε σε δύσβατα φιλοσοφικά-υπαρξιακά μονοπάτια.
Λατρεύω το "kinder εκπληξη" αδέσποτο κουτάβι, αγαπώ βαθιά κάθε υπερήλικο, άρρωστο παρατημένο ζώο, αλλά δεν θα "επιτεθώ" ποτέ σε συνειδητοποιημένο φιλόζωο που αναζητά τα χαρακτηριστικά συγκεκριμένης φυλής. Ας μην τα ισσοπεδώνουμε όλα στο όνομα της φιλοζωίας.

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 73 times
Been thanked: 29 times

Δημοσίευση από dogo1 » 02 Ιούλ 2018, 22:48

mafaldita έγραψε:
01 Ιούλ 2018, 17:14
"Καυτό" το θέμα...
Δεν θα έμπαινα σε συναισθηματισμούς του τύπου "βρωμοαίματος". Όχι μετά από τόσα χρόνια συγχρωτισμού με ζώα και φιλόζωους κάθε είδους. Θέλεις σκύλο στη ζωή σου; Το ερώτημα είναι ένα... "Γιατί;"
Για τη δική μου λογική οι καθαρόαιμοι σκύλοι είναι σκύλοι συγκεκριμένων δεδομένων και κυρίως σκύλοι εργασίας. Το εμφανισιακό, που δυστυχώς αποτελεί το μεγαλύτερο ποσοστό επιλογής σκύλου στη χώρα μας, είναι το πιο λανθασμένο κριτήριο που μπορεί να υπάρξει. Αυτό όμως δεν καταργεί την εκτροφή των καθαρόαιμων, εκτός κι αν θέλετε να μπούμε σε δύσβατα φιλοσοφικά-υπαρξιακά μονοπάτια.
Λατρεύω το "kinder εκπληξη" αδέσποτο κουτάβι, αγαπώ βαθιά κάθε υπερήλικο, άρρωστο παρατημένο ζώο, αλλά δεν θα "επιτεθώ" ποτέ σε συνειδητοποιημένο φιλόζωο που αναζητά τα χαρακτηριστικά συγκεκριμένης φυλής. Ας μην τα ισσοπεδώνουμε όλα στο όνομα της φιλοζωίας.
το θεμα ειναι τι εννοουμε "συνειδητοποιημενο φιλοζωο".ειναι δικαιωμα του καθενος,να αναζητα τα χαρακτηριστικα καποιας φυλης.ομως αυτο μην το μπλεκουμε με τη φιλοζωια.και τι θα πει τα ισοπεδωνουμε ολα στο ονομα της φιλοζωιας?δηλαδη οσοι περιθαλψαμε καποιο ζωο,ενοχλησαμε τον κατοχο καποιου καθαροαιμου?λοιπον ακου να δεις,εχει τυχει και εχω δει ιδιοκτητες ζωων,και καθαροαιμων και ημιαιμων,που δεν τους αξιζει να εχουν σκυλο!τωρα ειναι δικαιωμα μου να σχολιασω αρνητικα η θετικα,το γεγονος οτι ο ταδε η ο δεινα εχει ενα λυκοσκυλο,ενα αγιου βερναρδου ,ενα cane corso,τα μεταξωτα βρακια θελουν επιδεξιους (την παροιμια την γνωριζουμε ολοι).

Άβαταρ μέλους

mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από mafaldita » 03 Ιούλ 2018, 18:11

Το "να μην τα ισποεδώνουμε όλα στο όνομα της φιλοζωίας" σημαίνει πως φιλόζωος μπορεί να είναι κάποιος που σώζει αδέσποτα και ημίαιμα αλλά και κάποιος που υπεύθυνα (αυτό το "υπεύθυνα" έχει αναλυθεί εκτενέστατα στο forum) στρέφεται σε συγκεκριμένη φυλή.
Προσωπικά δεν ενοχλήθηκα, απλά προσπαθώ ν' αποφεύγω να χαρακτηρίζω τον οποιονδήποτε από το αν ο σκύλος "του" είναι καθαρόαιμος ή βρωμοαίματος :-) Θα χαρακτηρίσω κάποιον από τον τρόπο που φέρεται στο σκύλο του και από την ταπεινότητα με την οποία προσφέρει έργο στ' αδέσποτα... τπτ άλλο. Τόσο απλά και καθαρά.
Όλοι τη γνώμη μας εκφράζουμε κι εγώ συμφωνώ στο συγκεκριμένο θέμα με όσα έγραψε ο Mike.

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 73 times
Been thanked: 29 times

Δημοσίευση από dogo1 » 03 Ιούλ 2018, 22:48

εγω συμφωνω με τον volpe.ααν προσεξες εγραψα πριν οτι πολλοι ιδιοκτητες σκυλων,δεν τους αξιζει να εχουν σκυλο.αλλωστε αυτο αποδεικνυεται περιτρανα απο την καθημερινοτητα.τωρα τα περι "συνειδητοποιημενων"αστο καλυτερα,ενας στους δεκα,που σημαινει εννια ασχετους,που ο σκυλος για αυτους ειναι η προεκταση του....

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΑ…”