ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ράτσα...

..αλλά έχω ωραία ΦΑΤΣΑ!! είμαι σύντροφος σου και σ΄ αγαπώ πολύ. Βάλε τη φωτογραφία του αγαπημένου σου σκύλου εδώ. Η πίστη και η αγάπη δεν έχουν φυλή.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ράτσα...

Δημοσίευση από Bogbol » 12 Μαρ 2015, 00:14

Η αλλόκοτη αλήθεια Σχετικά με καθαρόαιμα σκυλιά (και γιατί ημίαιμα είναι καλύτερα)

ΕΔΩ με ελληνικούς υπότιτλους

Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

christos990
Bullmastiff
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ

Re: ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ράτσα...

Δημοσίευση από christos990 » 12 Μαρ 2015, 00:42

Βασίλη χωρις να σε γνωρίζω προσωπικά εχω τη γνώμη οτι πας σε ενα άκρο... Σέβομαι την αγάπη σου για τα "ημίαιμα" ζώα αλλά αυτο που κανει ο τύπος του βίντεο αγγίζει τα όρια της προπαγάνδας ακόμα κι αν εχει κάποια δόση αλήθειας ως προς την ανθρώπινη παρέμβαση...
Ο φανατισμός δε βοηθάει. Υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι και γι' αυτό υπάρχουν και οι διαφορετικές επιλογές... Ολα τα ζωάκια ειναι ζωές είτε έχουν "προδιαγραφές" είτε όχι οπως κι αν διαμορφώθηκαν αυτές και όσο κι αν κάποιοι εκμεταλλεύονται οικονομικά μια κατάσταση. Είναι παρέα, ενασχόληση, μάθημα ζωής ότι ζωάκι και αν είναι...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 12 Μαρ 2015, 01:20

Σωστά φίλε μου ο φανατισμός δεν βοηθά πουθενά, σέβομαι την άποψη σου, γι αυτό υπάρχει κι αυτός του οποίου ανάρτησα το βίντεο.
Συμφωνώ και στο ότι υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι, αν ήμασταν όλοι ίδιοι ο κόσμος θα ήταν αγγελικά πλασμένος ή σκατά, διαλέγεις και παίρνεις. th:
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Χριστόφορος
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Χριστόφορος » 12 Μαρ 2015, 01:58

Καθαρά δικιά μου γνώμη και χωρίς να έχω πολλές γνώσεις στο θέμα, αλλά το καθαρό είναι καθαρό το ημίαιμο ημίαιμο.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά ημίαιμα που βάζουν κάτω τις καλύτερες φυλές αλλά τα γονίδια είναι γονίδια.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 12 Μαρ 2015, 14:29

Και στις δύο περιπτώσεις, τα περισσότερα σκυλιά, είναι διασταυρώσεις από διάφορες ράτσες. Στα αδεσποτάκια ανέλαβε τις διασταυρώσεις η φύση, στα καθαρόαιμα ο άνθρωπος, που ως γνωστόν, όπου ανακατευθεί καταστρέφει τα πάντα! Τι θα πεί καθαρόαιμα? Ακολουθούμε αυστηρά, μια συγκεκριμμένη γραμμή αίματος για αναπαραγωγή, που προήλθε από δεκάδες ανθρώπινες παρεμβάσεις κοινώς διασταυρώσεις.
Υπάρχουν και καθαρόαιμα πραγματικά στην φύση, φυλές αναλλοίωτες για αιώνες. Παραδειγμα το Αφρικανικό Basenji, το Αυστραλιανό Dingo κλπ.
Προσωπικά αγαπώ, ότι περιλαμβάνει η λέξη ΣΚΥΛΟΣ! :002
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

libdek
Bullmastiff
Όνομα: Άκης

Δημοσίευση από libdek » 02 Μάιος 2015, 17:21

Δεν υπάρχει κανένα εγγενές "κακό" με τα καθαρόαιμα ή με το να σου αρέσουν τα χαρακτηριστικά μιας συγκεκριμένης ράτσας, όπως ίσως θέλει να πει το παραπάνω βίντεο το οποίο νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς υπερβάλει για να βγάλει και γέλιο, γιατί και αυτά είναι σκυλιά που μπορούν να σε αγαπήσουν ακριβώς όσο και ένα ημίαιμο και αν είναι και λίγο τυχερά και πέσουν και σε καλούς "γονείς" μπορούν να είναι ακριβώς όσο υγιή όσο ένα ημίαιμο - αρκεί να καταλαβαίνει βέβαια ο ενδιαφερόμενος πως λέγοντας "χαρακτηριστικά" δεν εννοούμε μόνο το χρώμα και ττη φατσούλα, αλλά και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις που έχει η κάθε ράτσα.

Το κακό με τα καθαρόαιμα προκύπτει από τον άνθρωπο - πράγμα διόλου ασυνήθιστο.

Πριν χρόνια, θυμάμαι είχα διαβάσει ένα άρθρο που έλεγε πως στις ΗΠΑ, μετά την επιτυχία της ταινίας "The Mask" με τον Carrey είχε σημειώσει και τεράστια αύξηση η ζήτηση για τα - ομολογουμένως πανέμορφα - Jack Russell Terrier, που ήταν και η ράτσα του σκύλου του πρωταγωνιστή της ταινίας. Και το άρθρο μετά συνέχιζε πως αυτό οδήγησε και σε τεράστια αύξηση καθαρόαιμων Jack Russell στα καταφύγια γιατί ο κόσμος έβλεπε το "γλυκούλη" και ήρεμο Milo και νόμιζε πως όλα τα Jack Russell είναι έτσι - ενώ τα Jack Russell είναι... διάολοι.

Στα καθαρόαιμα, περισσότερη ζήτηση, σημαίνει περισσότερα έσοδα, που σημαίνει με τη σειρά του αύξηση των BYB και των Puppy Mills γιατί υπάρχει μεγάλο κέρδος.

Δε μπορείς να "πουλήσεις" ένα ημίαιμο 500€ όπως μπορείς να πουλήσεις ένα Jack Russell - πραγματική τιμή, μου την είχε πει...εχμμ... πωλητής σκύλων σε Pet Shop όταν έψαχνα παλιότερα για Jack Russell, o οποίος βέβαια στην ερώτηση "έχω ακούσει πως τα καθαρόαιμα απo pet shop είναι από Puppy Mills και παρουσιάζουν συχνά προβλήματα υγείας" δεν είχε παραλείψει να με ενημερώσει πως αν πάθει κάτι μπορώ... να το επιστρέψω (!!)
Πριν 1 χρόνο μου χάλασε το κινητό μου στις 5 μέρες και δεν το δέχονταν επιστροφή, αλλά προφανώς κάποια Pet Shop θεωρούν τα σκυλιά κατώτερα από μια συσκευή των 50€... αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Αυτό οδηγεί σε πολλά καθαρόαιμα κουτάβια που πολλές φορές καταλήγουν στα αζήτητα επειδή οι ιδιοκτήτες "έμειναν" στο όμορφο προσωπάκι αλλά όχι στις απαιτήσεις που έχει η εκάστοτε ράτσα και ταυτόχρονα οδηγεί και σε πολλά εξίσου όμορφα και αγαπησιάρικα ημίαιμα να περνούν όλη τους τη ζωή στο δρόμο ή σε κάποιο καταφύγιο.

Όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με όσα όλοι γνωρίζουμε για τις συνθήκες στα puppy mills και τους BYB, αποτελούν το "κακό" των καθαρόαιμων σκύλων.

Αλλά, όπως πολύ σωστά είπε και ο Volpe παραπάνω, είτε ακους Jack Russell, Rottweiler, Golden Retriever είτε ημίαιμο, αυτό που μένει στο τέλος είναι η λέξη σκύλος. Αν αγαπάς τους σκύλους, αγαπάς και τις ράτσες και τις...φάτσες.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 02 Μάιος 2015, 19:34

Τα ίδια είχαν συμβεί και με την ταινία "τα 101 σκυλάκια της Δαλματίας". Χαμός στην "ΑΓΟΡΑ", βλέποντας τα μωρά! Χωρίς να ξέρουν, ότι το πανέμορφο αυτό σκυλί, έχει τρομερή ενέργεια και δύναμη, θέλοντας μεγάλη διάρκεια εκτόνωσης και περιπάτων. Ακόμα και ειδική διατροφή. Και άλλα παραδείγματα, ας μην προχωρήσουμε.

Φυσικά με την επιστροφή, ξέρεις εννοεί! Είναι σκάρτο εμπόρευμα πλέον!!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

libdek
Bullmastiff
Όνομα: Άκης

Δημοσίευση από libdek » 02 Μάιος 2015, 21:04

VOLPE έγραψε:Τα ίδια είχαν συμβεί και με την ταινία "τα 101 σκυλάκια της Δαλματίας". Χαμός στην "ΑΓΟΡΑ", βλέποντας τα μωρά! Χωρίς να ξέρουν, ότι το πανέμορφο αυτό σκυλί, έχει τρομερή ενέργεια και δύναμη, θέλοντας μεγάλη διάρκεια εκτόνωσης και περιπάτων. Ακόμα και ειδική διατροφή. Και άλλα παραδείγματα, ας μην προχωρήσουμε.
Kαι με το Marley & Me και με δεκάδες άλλες ταινίες που παρουσιάζουν τα σκυλιά πολύ πιο εύκολη υπόθεση απ'ότι είναι
VOLPE έγραψε:Φυσικά με την επιστροφή, ξέρεις εννοεί! Είναι σκάρτο εμπόρευμα πλέον!!
Ε φυσικά και ξέρω.
Δεν πίστεψα δα ότι τα πάνε σε μια όμορφη φάρμα όπου τα φροντίζουν μέχρι να γίνουν καλά... wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΑ…”