Ανθοϊάματα και ζώα

Δικά σας Άρθρα που αφορούν το Σκύλο,
ή άλλα ενδιαφέροντα άρθρα που ίσως διαβάσατε κάπου αλλού.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Ανθοϊάματα και ζώα

Δημοσίευση από mafaldita » 28 Μαρ 2018, 14:45

"Behind all disease lie our fears, our anxieties, our greed, our likes and dislikes. Let us seek these out and heal them, and with the healing of them will go the disease from which we suffer."
Dr. Edward Bach

Τα ανθοϊάματα είναι υγρά, φυτικά παρασκευάσματα που το καθένα μεταφέρει ένα ξεχωριστό ενεργειακό αποτύπωμα συγκεκριμένου άνθους. Η λειτουργία τους βασίζεται στην αναγνώριση της σχέσης ανάμεσα στο σώμα και την ψυχή και τη συνένωση των πνευματικών, νοητικών, συναισθηματικών και σωματικών πτυχών της ευεξίας. Ανήκουν σε ένα νέο πεδίο δυναμικών θεραπειών που αντλούν τις ευεργετικές δυνάμεις τους από τις εγγενείς δυνάμεις της ζωής. Τα ανθοϊάματα έχουν δημιουργηθεί για να βοηθήσουν να μεταμορφώσουμε τα συναισθήματα, τις στάσεις ή τα πρότυπα συμπεριφοράς που εμποδίζουν την πλήρη ανάπτυξη ή το δυναμικό μας. Η θεραπεία των ανθοϊαμάτων βασίζεται στη γνώση ότι ο άνθρωπος είναι ένας μικρόκοσμος βαθιά συνδεδεμένος με τον μακροκόκομο της φύσης. Τα αρχέτυπα που βρίσκονται στην ανθρώπινη ψυχή έχουν τον θεραπευτικό τους συσχετισμό με τα αρχέτυπα φυτών που ζουν στη Φύση. Τα ανθοϊάματα δεν πρέπει να ερμηνεύονται εσφαλμένα ως θεραπευτική ή απλοϊκή πανάκεια. Λειτουργούν με τον καλύτερο τρόπο ως μέρος ενός ολιστικού προγράμματος βελτίωσης της υγείας, συμπεριλαμβανομένης της άσκησης, της θρεπτικής διατροφής, της άμβλυνσης του στρες, της εσωτερικής ανάπτυξης και της κατάλληλης ιατρικής περίθαλψης.

Με απλά λόγια... τ΄ανθοϊάματα αποτελούν ενεργειακή θεραπεία που στοχεύει στην βελτίωση της νοητικής και συναισθηματικής μας κατάστασης που συχνά εκδηλώνεται με σωματικά συμπτώματα. Δεν θεραπεύουν λοιπόν το σώμα ή τα συμπτώματα, αλλά μας βοηθούν να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις για μια πιο ολοκληρωμένη θεραπεία.

Σκεφτείτε το ρητό "νους υγιής εν σώματι υγιεί" και δείτε το... αντίστροφα! Στην ουσία είναι μια αμφίδρομη σχέση. Γι' αυτό ακριβώς έχω παρατηρήσει πως όσο πιο "καθαρός" είναι ένας οργανισμός (σωματικά, νοητικά και συναισθηματικά) τόσο μεγαλύτερη ανταπόκριση έχει στ' ανθοϊάματα. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν επιδρούν σε όλους μας.

Ας έρθουμε λοιπόν στα ζώα και τη σχέση τους με τ' ανθοϊάματα. Τα ζώα ανταποκρίνονται γρήγορα στ' ανθοϊάματα γιατί βιώνουν τα συναισθήματά τους με άμεσο τρόπο, χωρίς να τα εκλογικεύουν και χωρίς την ανάγκη να ενσωματώσουν ή ν' αποδεχθούν το συναίσθημα που βιώνουν. Νιώθουν κι εκφράζουν συναισθήματα άμεσα, με πληρότητα κι ένταση. Σε καμία περίπτωση όμως τ΄ανθοϊάματα δεν υποκαθιστούν τον κτηνίατρο, τον εκπαιδευτή ή τον συμπεριφοριστή. Όταν ένα ζώο παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς, αρχικά ελέγχουμε με τον κτηνίατρο για να αποκλείσουμε την πιθανότητα η συμπεριφορά αυτή να είναι αποτέλεσμα κάποιας φυσικής πάθησης. Επιπλέον, σε κάθε θεραπεία αντιμετώπισης προβληματικών συμπεριφορών, πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπ' όψιν το μέγεθος της ευθύνης που αναλογεί σ' εμάς τους ίδιους και στο περιβάλλον του ζώου. Γι' αυτό είναι ουσιώδης η συμβουλή εκπαιδευτή ή συμπεριφοριστή, καθώς μπορούν να μας κατευθύνουν έτσι ώστε να μην εξανθρωπίζουμε τα συναισθήματα του ζώου και να διακρίνουμε πότε μία συμπεριφορά, αν και προβληματική, είναι μέρος της εγγενούς φύσης του ζώου και πότε παθολογική.

Υποσημείωση για τους σκεπτικιστές wink:
Η επιστημονική κοινότητα χαρακτηρίζει τη δράση των ανθοϊαμάτων ως placebo, το ίδιο άλλωστε έκρινε και για τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα. Δεν υπάρχουν κλινικές δοκιμές για τ' ανθοϊάματα και δεν νομίζω πως είναι εφικτό κάτι τέτοιο δεδομένης της φύσης τους.
Η κοινότητα των ανθοθεραπευτών βασίζει, σε μεγάλο μέρος, τη δράση των ανθοϊαμάτων στις τελευταίες θεωρίες περί "μνήμης" του νερού και στο γεγονός πως το σώμα μας αποτελείται κατά 70% από νερό.
Εμένα προσωπικά και το placebo μου αρκεί... αν φέρνει αποτελέσματα. Αν και δεν νομίζω πως το placebo είναι μία ένοια που μπορεί να εφαρμοστεί στα ζώα.

Τέλος επειδή το post κατέληξε τεράστιο, αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να ετοιμάσω σε συνέχεια και κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες για τη χρήση των ανθοϊαμάτων.

Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 43 times
Been thanked: 65 times

Ανθοϊάματα και ζώα

Δημοσίευση από DLina » 28 Μαρ 2018, 17:02

Κάπου πήρε το μάτι μου πως βγήκε και περιλαίμιο για σκύλους με ανθοϊάματα...
Δεν το έχω σε τιποτα να το φορέσω εγώ σαν κολιέ! bigg:
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Ανθοϊάματα και ζώα

Δημοσίευση από mafaldita » 29 Μαρ 2018, 12:53

Lina με κολάρο... αυτό θέλω να το δω!!! :lol:

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 77 times
Been thanked: 30 times
Ανθοϊάματα και ζώα

Δημοσίευση από dogo1 » 03 Ιούλ 2018, 23:14

η μονη φορα που συμφωνησα με την malfa!αν σε ενδιαφερει η μνημη του νερου,και η μεταβολη της μοριακης του δομης,την μελετη την εχει εκπονησει ο masaru emoto(1943-2014).

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ”