Το επικίνδυνο πασχαλινό τραπέζι και η «νόσος του Πάσχα»

Δικά σας Άρθρα που αφορούν το Σκύλο,
ή άλλα ενδιαφέροντα άρθρα που ίσως διαβάσατε κάπου αλλού.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times
Το επικίνδυνο πασχαλινό τραπέζι και η «νόσος του Πάσχα»

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 18 Απρ 2014, 16:31

Ο λιχούδης φίλος σας πρέπει να ξεχάσει τα πασχαλινά μεζεδάκια, αν θέλει να είναι υγιής και σε φόρμα. Το ροδοψημένο αρνάκι κρύβει για τα τετράποδα αρκετούς κινδύνους, που θα πρέπει να γνωρίζουμε και να μην ενδώσουμε στα παιχνιδιάρικα σκουντήματα και στο ξελιγωμένο βλέμμα τους.

Λιακάδα στην εξοχή, το αρνάκι ψήνεται στη σούβλα, φίλοι, καλό κρασί και ο σκύλος μας, που περιμένει μεζεδάκια. Το ιδανικό ελληνικό Πάσχα. Μόνο που, αν δεν προσέξουμε, το Πάσχα μπορεί να μην είναι τόσο ευχάριστο για τα τετράποδά μας.

Κόκαλα, λίπη, αυγά, γλυκά μπορεί να είναι πειρασμός, αλλά μπορεί και να στείλουν το σκύλο μας «αδιάβαστο». Και λέω σκύλος, γιατί τα σκυλιά είναι πολύ πιο ευάλωτα από τις γάτες στους κινδύνους που αναφέρονται παρακάτω. Στους κτηνιάτρους, μάλιστα, είναι γνωστή η «νόσος του Πάσχα», που περιλαμβάνει από δυσπεψία μέχρι πνιγμό από κόκαλο. Με λίγη προσοχή και μερικά «όχι», να είστε σίγουροι ότι το Πάσχα σας θα είναι ανέφελο – εκτός αν τα χαλάσει ο καιρός.

Τα αδιαπραγμάτευτα ΟΧΙ
  • Στα κόκαλα από αρνάκι και κατσικάκι. Θρυμματίζονται, γίνονται αιχμηρά και μπορεί να προκαλέσουν διάτρηση σε λαιμό, στομάχι και έντερα. Επιπλέον, σε ένα ζώο που δεν είναι συνηθισμένο, θα φέρουν βαρυστομαχιά.
  • Σε αρνίσιο συκώτι και πατσά. Το συκώτι αυξάνει τα επίπεδα βιταμίνης D και η συχνή κατανάλωσή του προκαλεί παραμόρφωση των οστών, ραγδαία ανάπτυξη της σπονδυλικής στήλης και ανορεξία.
  • Στις πέτσες που έμειναν από το ψητό. Περιέχουν μεγάλες ποσότητες λίπους.
  • Στα ωμά αυγά που περίσσεψαν από το βάψιμο. Περιέχουν αβιδίνη, ένζυμο που καταστρέφει τα αποθέματα της βιταμίνης Β που είναι απαραίτητη για ανάπτυξη και υγιές τρίχωμα. Eνα βραστό αυγό, καθαρισμένο και χωρίς ίχνη κόκκινης μπογιάς, είναι αρκετό.
  • Στα λαχανικά -μαρούλι, καρότα, καλαμπόκι- που έμειναν από φαγητά και σαλάτες. ∆εν μπορούν να τα χωνέψουν εύκολα.
    Στις πατάτες που έμειναν από το φαγητό. Περιέχουν μεγάλες ποσότητες αμύλου. Τα ζώα δεν το μεταβολίζουν καλά και παρουσιάζουν συχνά διάρροιες.
  • Στο τσουρέκι και σε άλλα γλυκά, ιδίως αν περιέχουν σοκολάτα.
Τέλος, έχετε υπόψη σας ότι ο σκύλος, ως σαρκοφάγο, έχει μικρή ποσότητα ενζύμων. Η μεγάλη ποικιλία τροφών δημιουργεί προβλήματα στο μεταβολισμό του. Γι’ αυτό και ελεύθερος στη φύση τρώει μόνο πολύ συγκεκριμένες και πάντα τις ίδιες τροφές.

πηγη http://www.trihes.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%B ... um=twitter
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Re: Το επικίνδυνο πασχαλινό τραπέζι και η «νόσος του Πάσχα»

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 18 Απρ 2014, 19:50

Εγω μονο με τα γλυκα συμφωνω,και με τα ωμα αυγα(και τα ωμα γενικοτερα)!!! sm:)
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από Bogbol » 18 Απρ 2014, 21:49

Συμφωνώ 1,000,000% σε όλα όσα αναφέρει.... αλλά το θέμα δεν είναι σε τι συμφωνούμε....
ΑΠΛΑ είναι απολύτως ΣΩΣΤΑ και πρέπει να τα τηρούμε ευλαβικά :smrtac
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos

Δημοσίευση από Tzakos » 18 Απρ 2014, 22:06

Εγώ συμφωνώ σε όλα,δεν έχω δώσει ποτέ στο Presa κάτι απο αυτά,ούτε πρόκειται να του δώσω ποτέ.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 18 Απρ 2014, 22:23

Αλλο να ταιζεις το σκυλο σου μαγειρευτο(και να το εχεις προσεγμενο, με συνταγες κτλ ) και αλλο να δωσεις αρνια κτλ τιγκα στο μπαχαρικο...

Για τα κοκαλα δε το συζητω, μονο στην ιδεα του πνιγμου με πιανει πανικος!
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 19 Απρ 2014, 14:26

Εμεις δεν βαζουμε μπαχαρικα στα φαγητα αλλα και σε αυτα που βαζουμε ενοοειτε πως δεν τους τα δινω! τωρα οσο αφορα τα κοκκαλα ο σκυλος ξερει πως να τα φαει για παραδειγμα τα δικα μου καθε μερα τρωνε κοκκαλα απο κατσικιες,για την ακριβεια δεν τα τρωνε τα σπανε και τρωνε το μεδουλι απο μεσα, το σκληρο μερος δεν το τρωνε ποτε!!!! τωρα συκωτι αρνιου και πατσα δεν τρωμε για να τους δωσουμε.οσο αφορα τις πετσες απο το κοτοπουλο εμεις κανουμε μια φορα στις δυο εβδομαδες και αν, τι θα παθουν??? και τα λαχανικα σχεδον ολες οι σκυλοτροφες λαχανικα περιεχουν μεσα(λεμε τωρα)!!!

εγω ξερω οτι τα σκυλια εχουν γινει ευαισθητα λογω των ανθρωπων, η αδερφη της γιαγιας μου εδιναν στα σκυλια τους κοκκαλα και κρεατα και ολα ηταν καθαρα σαπιο κρεας, χωρις καμια ιατρικη φροντιδα,ουτε φαρμακα,ουτε τιποτα κλπ., και εζησαν 17 χρονια και μιλαμε για σκυλια 30 κιλων!!!

επισης πριν δυο μηνες πηγα την λιζα(8,5 χρονων) στον κτηνιατρο για εξετασεις αιματος και ο κτηνιατρος τα επαιξε,μου λεει δεν υπαρχει σκυλος σε αυτην την ηλικια με τετοια ποιοτητα αιματος καλα τι της δινεις? ολα αυτα που απαγορευονται του απανταω! εκει τα χασε!!!
επειτα κοιταξε τα δοντια της,μου λεει ποσο ειπες οτι ειναι???? 8,5 του απανταω, την εχεις παει για καθαρισμο δοντιων?? με ρωταει! οχι γιατι?? μου λεει ουτε πετρα εχει ουτε τιποτα,αν δεν μου ελεγες την ηλικια της θα την εκανα τουλαχιστον για 2 χρονων!!! Δεν ξερω τι της δινεις μου λεει αλλα αν συνεχισεις ετσι θα ξεπερασει και τον γυραιοτερο σκυλο του κοσμου!!!!! :yah :yah :dnc :dnc :by rht: ::hpy ::hpy
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 194 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Απρ 2017, 12:52

θεωρώ ότι όλες αυτές οι απαγορεύσεις είναι απολύτως σωστές!
Δεν έχω δώσει ποτέ κάτι από αυτά σε κάποιο σκυλάκι μου, επειδή ανέκαθεν ήμουν κατά των ωμών αυγών, των κοκάλων, των πετσών κλπ και βέβαια πάντα γνώριζα ότι δεν έπρεπε να τρώνε τα σκυλιά γλυκά.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ”