Εκπαίδευση δύο σκύλων μαζί

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 88 times
Εκπαίδευση δύο σκύλων μαζί

Δημοσίευση από vanavana » 18 Αύγ 2015, 14:36

Ευτυχώς από τα θέματα υγείας περάσαμε στα θέματα εκπαίδευσης. Σκέφτομαι από Οκτώβριο να φέρω έναν θετικό εκπαιδευτή στο σπίτι για να κάνουμε μερικά μαθήματα και στα δύο σκυλιά μου τη Σπίθα ημίαιμο κοκονάκι 2μισι ετών και τη Ρόζι που είναι ΓΠ ενός έτους, πρώην αδέσποτα και τα δύο. Η αλήθεια είναι οτι η Ρόζι το έχει μέσα της και χρειάζεται λίγα πράγματα από τη βασική εκπαίδευση όπως π.χ το άστο, η Σπίθα όμως ως λιγότερο συγκεντρωμένη γενικώς θα χρειαστεί κατιτίς παραπάνω. Κανένα από τα δύο δε μου δημιουργεί πρόβλημα μιας και έχω αρκετά ασχοληθεί μαζί τους αλλά ο λόγος που θα προστρέξω σε εκπαιδευτή είναι ο εξής. Επειδή η Ρόζι είναι καινούρια προσθήκη στην οικογένεια, την έχω κάτι λιγότερο από μήνα, πιστεύω οτι αν εκπαιδευτούν παρέα θα δεθούν πιο εύκολα και θα μάθουν να παίζουν παρέα. Επίσης πιστεύω οτι αν η Σπίθα βλέπει η Ρόζι να υπακούει εντολές θα παρακινηθεί να κάνει και αυτή το ίδιο. Αντίστοιχα ισχύει και για τη Ρόζι, όπου δεν τα πάει καλά.
Θα ήθελα να αξιολογήσει επίσης και ο εκπαιδευτής τις ικανότητες της Ρόζι στη φύλαξη μιας και εγώ έχω δει, τώρα που έχει δυναμώσει, να της βγαίνουν ένστικτα. Αλλά εγώ δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω και πολύ καλά πως θα μπορούσα κι αν πρέπει να αξιοποιήσω περαιτέρω τη δυνατότητα.
Γενικά περισσότερο με ενδιαφέρει να έχω δύο σκυλιά που συμβιώνουν αρμονικά και συνεργάζονται και επειδή δεν έχει υπάρξει ποτέ εκδήλωση βίαιης συμπεριφοράς από καμία τους, παρά μόνο κάποια σημάδια ζήλιας ,θα ήθελα να τα εξαλείψω πριν γίνουν πρόβλημα.

Τελικά πιστεύετε οτι είναι καλύτερα να εκπαιδευτούν μαζί ή χώρια; Εχω την εντύπωση οτι οι δυνατότητες και η όρεξη της Ρόζι στην εκμάθηση ξεπερνούν της Σπίθας αλλά δε νομίζω οτι θα ήταν καλό για τη Σπίθα να την αφήσω απ' έξω. Ισως να μην την έχω εγώ χειριστεί σωστά και να μην της έχω βγάλει στην επιφάνεια όλες τις ικανότητες.

Αυτό το θέμα έχει 46 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες