Εκπαίδευση δύο σκύλων μαζί

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

BELLA 1 +
Akita
Όνομα: Isidora
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από BELLA 1 + » 06 Δεκ 2017, 05:54

Γεια σας, η κορη μου πηρε ενα σιχτσου ειναι 2,5 μηνων και μεσα Δεκεμβριου θα κανει το 2ο εμβολιο. Εγω εχω μαλτεζ 6 ετων. Θελει να φυγει για Χριστουγεννα. Μπορω να το φερω το μικρουλη σπιτι μου; Θα εχω προβλημα με το δικο μου σκυλι; Μπορει ομως να το παρει μαζι της μετα απο 2 εμβολια 'η θαχει προβλημα; Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 06 Δεκ 2017, 12:18

Ισιδώρα μου εξαρτάται από το ταξίδι... (bs)
Εννοώ ότι αν είναι ταξίδι εσωτερικού και μπορεί εκεί που θα πάει να το έχει μέσα, δηλαδή να παραμείνει στο σπίτι ή στο ξενοδοχείο που θα μείνουν χωρίς να πρέπει να βγει έξω, μπορεί να το πάρει μαζί της, ενώ αν δεν μπορεί να το κρατήσει συνέχεια μέσα δεν μπορεί, επειδή αν δεν ολοκληρώσει τον κύκλο των εμβολίων του, δεν θα πρέπει να βγαίνει έξω.

Αν πρόκειται για ταξίδι στο εξωτερικό, δεν γίνεται να το πάρει μαζί της, αφού χωρίς να έχει κάνει όλα τα απαιτούμενα εμβόλια δεν γίνεται να περάσει τα σύνορα. :nop:

Με το δικό σου σκυλάκι δεν θα υπάρχει πρόβλημα εάν έρθει σε επαφή, με δεδομένο βέβαια ότι πρόκειται για σκυλάκι εμβολιασμένο, οπότε δεν κινδυνεύει το κουταβάκι να κολλήσει κάτι από την επαφή μαζί του.

Πρόβλημα ίσως να υπάρξει από άλλης πλευράς... wink:
Ενδεχομένως το δικό σου να μην είναι τόσο δεκτικό απέναντι στο κουταβάκι, αλλά αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα του..., κανείς δεν μπορεί να προβλέψει χωρίς να δει τις αντιδράσεις που θα έχει στην πρώτη συνάντηση.
Δεν νομίζω ότι θα κινδυνεύει, αλλά επειδή συνήθως τα σκυλάκια που ζουν μόνα τους, έχουν μάθει να έχουν όλη την προσοχή της οικογένειας στραμμένη επάνω τους, συνήθως τους κακοφαίνεται που πρέπει να μοιραστούν με το νέο μέλος τα χάδια και την αγάπη που ήταν πριν όλη δική τους... και αυτό σημαίνει, ότι μπορεί να το αντιμετωπίσουν σαν εισβολέα... Μερικές φορές λοιπόν, χρειάζεται κάποιο διάστημα προσαρμογής... ώστε να συνηθίσουν, στην συνέχεια όμως κατά 99% τα πράγματα ομαλοποιούνται και μάλιστα τις περισσότερες φορές γίνονται και αχώριστα.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

BELLA 1 +
Akita

Δημοσίευση από BELLA 1 + » 10 Δεκ 2017, 06:55

Ευχαριστω πολυ ελπιζω να πανε ολα καλα οταν συναντηθουν με την Μπελλα! Δεν σου κρυβω οτι τοχουμε μονοπωλιο μεσα στο σπιτι με αγκαλιτσες συνεχεια οποτε θαχουμε προβληματα στην αρχη αλλα θελει τροπο να το αντιμετωπισουμε!

Άβαταρ μέλους

BELLA 1 +
Akita

Δημοσίευση από BELLA 1 + » 10 Δεκ 2017, 07:00

Να κανω επισης μια αλλη ερωτηση. Απο εκει που το πηρε η κορη μου της ειπαν οτι μπορουν να το κρατησουν σε περιπτωση απουσιας τους. Μηπως ειναι καλυτερα επειδη ειναι παρα πολυ μικρουλη να μην το φερει σπιτι μου και να το παει εκει μεχρι να κανει τα εμβολια του; Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Δεκ 2017, 21:26

Eίναι αλήθεια ότι κάποια στιγμή αυτή η συνάντηση θα πρέπει να γίνει και φυσικά να ξεπεραστούν και τα όποια προβλήματα μπορεί να παρουσιαστούν, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει αυτό να γίνει τώρα και από την αρχή με τόση μεγάλη παραμονή του μωρού στο χώρο της δική σου.
Από την άλλη όμως, δεν μπορώ να ξέρω και εκεί από όπου το πήρε τι συνθήκες θα επικρατούν τώρα, εννοώ από την στιγμή που έφυγε από την μανούλα και τα αδελφάκια του, μπορεί να μην το ξαναδεχτούν τώρα, οπότε θα χρειαστεί οπωσδήποτε προσοχή...

Θα έλεγα ότι η καλύτερη λύση είναι να το κρατήσεις εσύ, αλλά να μην έρχεται συνέχεια σε επαφή με την μικρή σου, να το έχεις δηλαδή τις περισσότερες ώρες κάπου μόνο του, σε ένα δωμάτιο του σπιτιού που δεν θα έχει συνέχεια πρόσβαση τη δική σου και να τα φέρνεις σε επαφή καθημερινά και σταδιακά... ώστε να συνηθίσουν το ένα το όλο...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

BELLA 1 +
Akita

Δημοσίευση από BELLA 1 + » 11 Δεκ 2017, 06:14

Ευχαριστω και παλι για τις χρησιμες συμβουλες σου. Θα τα εφαρμοσω και θα σου γραψω τα αποτελεσματα. Καλες γιορτες!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Δεκ 2017, 13:45

Παρακαλώ Ισιδώρα μου, νάσαι καλά... (bs)
Θα χαρώ πολύ να μας γράψεις λεπτομέρειες από την επαφή τους και από την συμπεριφορά κυρίως της μικρούλας σου, επειδή το μωράκι δεν νομίζω ότι θα έχει κανένα πρόβλημα... :nop:

Εύχομαι και εγώ ολόψυχα χρόνια σου πολλά και καλές γιορτές...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”