Κάνει κακά μέσα στο crate που κοιμάται...

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
baf23
Puppy
Όνομα: Nikos

Δημοσίευση από baf23 » 10 Δεκ 2017, 05:38

Γεια σας... έχω μια μαλτεζουλα 7 ετών πλέον η οποία μου παρουσιάζει σοβαρά προβλήματα στην τουαλέτα της και οχι μόνο. Σε όλη της την πορεία από κουτάβι μέχρι σήμερα την τουαλέτα της την έκανε στο μπαλκόνι σε πάνα με σχετική επιτυχία. Τον τελευταίο χρόνο παρόλο που δεν άλλαξε κάτι στους χρόνους που την βγάζουμε στο μπαλκόνι για την ανακούφιση της, άρχισε να μου κάνει κακά στο δωμάτιο που κοιμόμαστε ( κοιμόταν μαζί μας στην κρεβατοκάμαρα ,αλλά στο καλάθι της). Εκτός από τα κακά της έκανε σχεδόν κάθε βράδυ και εμετό. Από ιατρικές εξετάσεις κάναμε τα πάντα και δεν έχει κάτι όσον αφορά τους εμετούς. Για να μην μας τα κάνει μέσα στην κρεβατοκάμαρα είπαμε να δοκιμάσουμε εκπαίδευση με crate. Πραγματικά για κάνα μήνα όλα πήγαν ρολόι μέχρι που αποφάσισε να κάνει τα ίδια και μέσα στο crate. Σχεδόν κάθε βράδυ θα κάνει μέσα είτε κακά είτε εμετό. Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ... Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω....

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Δεκ 2017, 21:16

Νίκο μου από την στιγμή που κάνει και εμετό τακτικά, σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
Μπορεί βέβαια να μην είναι σοβαρό, γι΄αυτό και οι εξετάσεις της δεν έδειξαν τίποτα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και εντελώς καλά...
Και για να γίνω πιο σαφής, αν έκανε μόνο κακάκια της, θα λέγαμε ότι μπορεί να είναι και θέμα συμπεριφοράς μόνο, αλλά από την στιγμή που κάνει και εμετούς συχνά πυκνά το ζώο κάποιο πρόβλημα έχει, δεν μπορεί να μην έχει τίποτα και να κάνει εμετούς.

Στην θέση σου θα προσπαθούσα να της αλλάξω (σταδιακά εννοείται...) την τροφή, μήπως το πρόβλημα έχει να κάνει με το στομαχάκι της και φταίει η τροφή, επίσης θα άλλαζα την ώρα του φαγητού ώστε να αλλάξει και η ώρα που έχει ανάγκη να κάνει τα κακά της.

Δεν είμαι εκπαιδευτής, αλλά η εμπειρία μου με τα σκυλιά μου έχει δείξει ότι πάντα υπάρχει λόγος όταν συμβαίνει κάποια αλλαγή στις συνήθειές τους...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
baf23
Puppy

Δημοσίευση από baf23 » 11 Δεκ 2017, 07:14

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Φυσικά ήταν παράλειψη μου να πω ότι έχω ήδη άλλαξει τροφές. Από μια κλασσική τροφή της royal περάσαμε σε μια που ήταν πάλι της ίδιας μάρκας αλλά για πιο ευαίσθητα στομάχια και τώρα δοκιμάζω εδώ και μερικές μέρες barf. Μάλλον θέμα συμπεριφοράς μου φαίνεται αλλά δεν ξέρω τι άλλο να της κάνω... Ίσως επειδή τον τελευταίο χρόνο με την εγκυμοσύνη της γυναίκας μου και τον ερχομό του μωρού έχει στρεσαριστει.. δεν ξέρω τι αλλο μπορεί να είναι...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Δεκ 2017, 13:35

Ααα... πες μας το αυτό...!!!! Αυτός είναι ο λόγος...!!!
Ο ερχομός του μωρού στην ζωή σας έφερε σίγουρα κάποια αλλαγή στο σπίτι και η αλλαγή γι΄αυτήν ήταν σημαντική, ακόμα και αν εσείς δεν έχετε κάνει κάτι, που αντικειμενικά πιστεύετε ότι θα έπρεπε να την ενοχλήσει... wink:

Να σας ευχηθώ να σας ζήσει το μωράκι και νάναι πάντα γερό και τυχερό Νίκο μου και όσο για την μικρούλα σας, δώστης λίγο περισσότερο χρόνο και πιστεύω ότι σιγά σιγά με υπομονή, κατανόηση και πολλή πολλή αγάπη θα το ξεπεράσει... (bs)
Μην λυσμονείς ότι μέχρι πρότινος... το μωρό σας ήταν μόνο εκείνη και ξαφνικά μοιράστηκε την προσοχή σας, τα χάδια, την αγάπη σας, ακόμα και το δωμάτιό σας... είναι επομένως επόμενο να της έχει κακοφανεί και να προσπαθεί να τραβήξει ξανά την προσοχή και το ενδιαφέρον επάνω της, είτε συνειδητά (κάνοντας τα κακά της μέσα στο σπίτι) είτε ασυνείδητα... (κάνοντας εμετό...)

Άλλωστε βλέπει ότι το μωράκι τα κάνει εκεί που κάθεται και όχι μόνο δεν το μαλώνετε αλλά αμέσως ασχολείστε μαζί του με όλη σας την αγάπη, γιατί λοιπόν και εκείνη να μην κάνει το ίδιο...? anw:
Τα σκυλιά μας πολλές φορές προσπαθούν να μιμηθούν συμπεριφορές τέτοιου είδους, αλλά δεν το αντιλαμβανόμαστε πάντα, επειδή δεν μπορούν να μας το πουν...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
baf23
Puppy

Δημοσίευση από baf23 » 11 Δεκ 2017, 16:50

Ειλικρινά ότι θα μπορούσε να μιμητε το μωρό που τα κάνει εκεί που βρίσκεται δεν το είχα σκεφτεί καν!!!!! Ευχαριστούμε για τις ευχές σας!!!! Έχει χάσει λίγο τα πρωτεία που κατείχε πριν το μωρό φυσιολογικά.. αλλά τουλάχιστον είναι κάτι που διορθώνεται από μέρους μας!!!! Το περίεργο είναι ότι άρχισε τα προβλήματα από την εγκυμοσύνη ακόμα!!! Χθες ξύπνησα τη νύχτα και την έβγαλα έξω στο μπαλκόνι όπου και έκανε κακά της. Δεν είναι κάτι που συνηθίζω τη νύχτα αλλά είχα άγχος μήπως τα ξανακάνει μεσα στο crate. Πιστεύετε ότι έκανα καλά; Μήπως θα με περιμένει ότι θα ξυπνάω κάθε νύχτα;;; Τον εμετό πιστεύω ότι τον προκαλεί μόνη της γιατί ξέρει πως την ακούω και τρέχω κοντά τής. Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές και το χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Δεκ 2017, 01:16

Τι ευχαριστείς Νίκο μου, δεν έκανα και τίποτα, μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο...

Το πιθανότερο είναι αν την βγάζεις και κατά την διάρκεια της νύχτας να μην λερώνει μέσα στο crate, αλλά με σιγουριά δεν μπορούμε να προεξοφλήσουμε και τίποτα, επειδή στην προσπάθειά της να τραβήξει την προσοχή σου μπορεί να γίνει απρόβλεπτη...
Αλλά βέβαια, ο σκοπός είναι να κόψει αυτήν την κακιά συνήθεια χωρίς να αναγκάζεσαι να σηκώνεσαι μέσα στην νύχτα, επειδή και αυτό το βιολί δεν είναι λύση...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
baf23
Puppy

Δημοσίευση από baf23 » 12 Δεκ 2017, 03:28

Όντως δεν είναι λύση.. σηκώθηκα πάλι πριν λίγο να δω πως τα πάει απόψε και είχε ξανακάνει τα ίδια... απλά καθάρισα...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Δεκ 2017, 00:33

Δοκίμασε να ψεκάσεις το crate της με Apothol, αυτό το υγρό που βρίσκει κανείς στα pet shps και η μυρωδιά του απωθεί τα σκυλιά από το να κάνουν τις ανάγκες τους εκεί που έχει πέσει...
Ίσως να βοηθήσει, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις... :nop:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”