Θετικη εκπαιδευση ..ή οχι? (Πνίχτης)

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.

Θετικη εκπαιδευση ..ή οχι? (Πνίχτης)

Δημοσίευσηαπό AmaliaZ » 29 Δεκ 2009, 01:47

Τα τελευταια χρονια η Θετικη Εκπαιδευση κερδιζει συνεχως εδαφος. Παραλληλα ομως διαπιστωνω οτι υπαρχει και η αποψη οτι ενας εκπαιδευτης που δεν ειναι θετικος πρεπει μαλλον να χρησιμοποιει πνιχτη και ηλεκτρικο κολλαρο. Αυτο με στεναχωρει αφου δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα.
Εγω για οσους δεν γνωριζουν εχω ενα Dogo Agentino τον Ντιεγκο ο οποιος ειναι 10 μηνων και κανει βασικη υπακοη εδω και ενα μηνα... Πριν καταληξω στον εκπαιδευτη μας μιλησα και συναντησα αρκετους Θετικους Εκπαιδευτες αλλα κανενας δε με επεισε οτι μπορει να "χειριστει" τον Ντιεγκο. Ετσι καταληξαμε σε εναν κλασικο εκπαιδευτη με εμπειρια 30 ετων που δε χρησιμοποιει ουτε πνιχτη ουτε ηλεκτρικο κολαρο αλλα ουτε και μπισκοτακια.. Ειναι σκληρος χωρις να χτυπαει το σκυλο αλλα αυστηρος. Σε διορθωση τον εχω δει να τραβαει τον μικρο να φερνει 2 βολτες και να πεφτει στο εδαφος. Δε στεναχωρηθηκα ουτε ενιωσα ασχημα. Αντιθετα τον επιβραβευει οταν εκτελει σωστα με χαδια και παιχνιδι.
Τελικα τι ειναι ακριβως η Θετικη Εκπαιδευση? Και δεν εννοω θεωριες και μεθοδους... Ειναι αποτελεσματικη σε ολες τις φυλες? Γιατι αν καποιος δεν ειναι Θετικος Εκπαιδευτης θα πρεπει να ειναι βιαιος και κακος εκπαιδευτης? Μηπως τελικα οι 1000 θετικοι εκπαιδευτες που βρισκονται αυτη τη στιγμη στην Αθηνα ειναι "ανυπαρκτοι΄'? Δεν θελω να αφορησω καμια μεθοδο αφου πιστευω αφενος οτι η σωστη χρηση του πνικτη δεν ειναι "καταστρεπτικη" στα σωστα χερια αφετερου τα μπισκοτακια κανουν καλο για να μαθουμε 2-3 πραγματα στα κουταβια μας.
Το καινούργιο Site http://ourdogs.gr/site/ Νέο site
Άβαταρ μέλους
AmaliaZ
Topic Author
Great Dane
Δημοσιευσεις: 535
(View: Όλες /Στο topic)

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 494 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

• Παραπλησια θεματα
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες