Θετικη εκπαιδευση ..ή οχι? (Πνίχτης)

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

gas
Akita

Re: Θετικη εκπαιδευση ..ή οχι?

Δημοσίευση από gas » 04 Ιαν 2010, 00:11

stamatis13 έγραψε:
gas έγραψε:Ζητώ συγνώμη για την απρεπή συμπεριφορά μου.......

Επίσης ξανά επισημαίνω οτι δεν είμαι κατα της θετικής εκπαίδευσης ........κύριε moderator
Ειρωνίες εδώ μέσα δεν έχει φιλαράκο....ή θα πας σύμφωνα νε τους κανονισμούς ή θα φύγεις.
Αν δεν μπορείς να σεβαστείς την γνώμη των άλλων μπορείς να φύγεις και από μόνος σου........κύριε gas.
Ζήτησα συγνώμη........και με λέτε είρωνα ........
Εξήγησα οτι δεν εχω κάτι με την θετική εκπαίδευση αλλά με συγκεκριμένα άτομα που το εκμεταλλεύονται .........μάλλον αυτό πειράζει !
Πολλοί απο αυτή τη '' βιομηχανία ''..... σίγουρα θα ήθελαν να φύγω ..........
Εγώ όμως δεν φεύγω ! Αν δεν τηρώ τους κανονισμούς να με διαγράψετε !

ΥΓ Μήπως θέλετε να αναφερθούμε και στα περίφημα μπισκοτάκια ! Και τις τροφές. ? .......που προωθούν οι συγκεκριμένοι τύποι στους '' πελάτες '' και οι εταιρείες σαν αντάλλαγμα ......τους βάζουν καταχωρίσεις σε περιοδικά του είδους ? Το γνωρίζω και αυτό το θέμα...............

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 04 Ιαν 2010, 08:36

Dobie_Hra έγραψε:Προσωπικά δε γνωρίζω αν απαγορεύεται στη θετική εκπαιδευση πράγματα όπως :
Να υψώσεις τη φωνή όταν κάνει κάτι που δεν επιτρέπεται ( κοφτά όχι κατσάδιασμα )
Να του κάνεις μια δεικτική χειρονομία που να καταλάβει ότι είσαι δυσαρεστημένος με τη συμπεριφορά του
Να τραβήξεις το λουρί ( όχι πνίχτη )προς την άλλη κατέυθυνση αν πάει να κινηθεί αντίθετα από σένα
Να το δέσεις σε ένα μέρος ως τιμωρία σε κάποια ζημιά

Αλλά βρίσκω όλους τους ανωτέρω τρόπους ότι "δουλεύουν πολύ " στο να εκπαιδευτεί το σκυλί.

Σε ότι αφορά τη θετική εκπαίδευση συμμερίζομαι πολλά αλλά είμαι κάθετος στο να μάθει το σκυλί να ακούει τη λιχουδιά, όχι εσένα, όπως συνήθως συμβαίνει ή να σε ακούει μόνο αν έχεις λιχουδιά και όχι όταν έχεις ένα χάδι ή ένα παιχνίδι. Θλιβερό το θέαμα αλλά έχω δει σκυλιά που έχουν λάβει θετική εκπαιδευση να γίνονται υποχείριο του καθένα στο πάρκο μόνο και μόνο επειδή έχει μια λιχουδιά.
Πραγματικά δε γνωρίζω τι υπάρχει από σχολές ή επαγγελματικά σεμινάρια αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει ένας σύλλογος εκπαιδευτών όπως ο ΚΟΕ ο οποίος θα αξιολογεί και θα συστήνει υπεύθυνα τον κάθε σωστό ώστε να αποφεύγονται τυχάρπαστοι.. scr:
Απο αυτά που είπες,στην θετική εκπαίδευση δεν "επιτρέπονται" το να υψώσεις τη φωνή και το να του κάνεις μια δεικτική χειρονομία που να καταλάβει ότι είσαι δυσαρεστημένος,όμως όταν κάτι δεν σου αρέσει μπορείς να του μάθεις να σταματήσει να ασχολείτε με αυτό με μια εντολή όπως το "άστο".Δεν το λές σαν απειλή,απλά είναι μια εντολή που έχει μάθει να ακούει,ή καλύτερα μπορείς να του δώσεις μια άλλη εντολή όπως το "σπίτι σου",αποφεύγεις τη συμπεριφορά που δεν θέλεις να κάνει,δίνοντάς του να κάνει κάτι που θέλεις.
Το να τραβήξεις το λουρί δεν επιτρέπετε με την έννοια σε τραβάω για να πονέσεις όταν πάς προς τα εκεί,αλλά μπορείς να κατευθύνεις το σκύλο σου όπως τον κατευθύνεις στη βόλτα για να πάτε απο εκεί που θέλεις,είτε φοράει σαμαράκι,είτε περιλαίμιο,είτε λιντερ(όχι πνίχτη).
Το να τον περιορήσεις(να τον κλείσεις καλύτερα σε άλλο δωμάτιο παρά να τον δέσεις,εκτός αν είσαι έξω) επιτρέπετε,αλλά αυτό δεν είναι τιμωρία,αφαιρείς κάτι που του αρέσει,την παρέα σου,το παιχνίδι με τα άλλα σκυλιά κλπ.ώστε να καταλάβει ότι όταν κάνω αυτό,χάνω αυτό.
Γενικά απαγορεύετε να τραβάς το λουρί του σκύλου,να του φωνάζεις,να τον απειλείς και να τον πονάς με οποιοδήποτε τρόπο.
Τώρα για το αν δουλεύουν,δεν χρησιμοποιείς πάντα μόνο ένα τρόπο για να μάθει το σκυλί άλλα και συνδιασμό αν χρειάζετε π.χ. το σκυλί σου γαβγίζει όταν έρχετε κάποιος στο σπίτι,το κλείνεις στο υπνοδωμάτιο(του αφαιρείς την παρουσία σου) και όταν ηρεμήσει το βγάζεις έξω και το επιβραβεύεις όσο έχει επιθυμητή συμπεριφορά.
Όσων αφορά αυτό που είπες με τις λιχουδιές,σε καμία περίπτωση κανένας δεν θέλει να μάθει το σκύλο του να ακούει τη λιχουδιά άρα και το αφέντικό του μόνο όταν έχει λιχουδιά και να πρέπει να κυκλοφορούμε με λιχουδίτσες για να ακούσει το σκυλί.Κατ'αρχήν να σου πώ ότι η επιβράβευση δεν είναι η λιχουδιά και μόνο,επιβραβεύση είναι οτιδήποτε αρέσει στο σκύλο (λιχουδιά, freesbee, μπάλα, βόλτα, εσύ, χάδια, μπράβο κλπ.),απο εκεί και πέρα,αυτό που θέλουμε να πετύχουμε είναι το να μας ακούει ο σκύλος όχι για τη λιχουδιά,αλλά για την επιβράβευση,η οποία δεν θα ξέρει ποια θα είναι κάθε φορά,έτσι θα μας ακούει ακόμα και όταν δεν θα έχουμε τίποτα μαζί μας!
Όσο για το σύλλογο εκπαιδευτών,δυστυχώς δεν υπάρχει,αλλά καλό θα ήταν να γίνει!

Άβαταρ μέλους

Topic author
AmaliaZ
Dog Star ¤

Δημοσίευση από AmaliaZ » 04 Ιαν 2010, 11:51

Καλη Χρονια σε ολους!! :santa

Το να τον περιορήσεις(να τον κλείσεις καλύτερα σε άλλο δωμάτιο παρά να τον δέσεις,εκτός αν είσαι έξω) επιτρέπετε,αλλά αυτό δεν είναι τιμωρία,αφαιρείς κάτι που του αρέσει,την παρέα σου,το παιχνίδι με τα άλλα σκυλιά κλπ.ώστε να καταλάβει ότι όταν κάνω αυτό,χάνω αυτό.

Δεν υπαρχει μεγαλυτερο ψεμα απο αυτο!! Το οτι δεν ειναι τιμωρια ειναι ο τροπος που το αντιλαμβανεσαι εσυ καλη μου! Το σκυλι μας αντιλαμβανεται "κανω κατι μη επιθυμητο απομονωνομαι απο την αγελη μου" !!! Αν αυτο δεν ειναι τιμωρια τι ειναι!! :bl

Υποθετικα λοιπον εμενα ο σκυλος μου που ειναι 50 κιλα αρχιζει να με τραβαει με ολη του τη δυναμη γαυγιζοντας... εγω τι κανω? Εξακολουθω να μην εχω μια ξεκαθαρη εικονα για το τι προτεινει η θετικη εκπαιδευση.. Οχι θεωρια!! Πραξη!! Το να του πω εντολες ειναι ακυρο αφου δε γνωριζει καμια!! Αρα δεν πρεπει να τραβηξω και γω και να υψωσω τη φωνη μου?? Αυτο θεωρειται οτι "κανει κακο στο σκυλο" ενω το να τον απομονωνουμε απο την αγελη του κανει καλο??

Το θεμα "εχω παρακολουθησει 2 σεμιναρια θετικης εκπαιδευσης και ειμαι επαγγελματιας εκπαιδευτης" ή "για 15 επισκεψεις 700 ευρω" ας μη το συζητησουμε περαιτερω γιατι με βλεπω να κανω παρεα στο gas! wink:

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 04 Ιαν 2010, 13:16

OK,δεν ήθελα να το μπλέξω τόσο το πράγμα για να καταλαβαίνουν όλοι εύκολα τη συζήτηση αλλά θα το κάνω.Είναι τιμωρία!Είναι όμως αρνητική τιμωρία,που σημαίνει αφαιρώ κάτι θετικό(κάτι που αρέσει στο σκύλο) απο το περιβάλλον του σκύλου.Στη θετική εκπαίδευση υπάρχει μόνο η θετική ενίσχυση και η αρνητική τιμωρία(αυτή που προανέφερα).Δεν είναι τιμωρία με την κακή έννοια,τιμωρία με την κακή έννοια(αυτό που εννοούμε στην καθομιλουμένη λέγοντας τιμωρία) είναι η θετική τιμωρία που σημαίνει π.χ.όταν το σκυλί γαβγίζει αρχίζω και το βαράω!
Τώρα για αυτό που λές,το να του πείς εντολές είναι άκυρο...τότε τις εντολές γιατί τις μαθαίνεις?Σε βοηθάνε σε τέτειες περιπτώσεις!
Ρώτησες αν είναι καλό να τον απομωνώνουμε απο την αγέλη...δεν είναι καθόλου καλό,αλλά απομόνωση απο την αγέλη είναι το να μένει μακρυά απο την αγέλη,αυτό που σου λέω δεν έχει σκοπό την απομόνωση ούτε είναι απομόνωση!
Και αν εννοείς εμένα,λέγοντας το "εχω παρακολουθησει 2 σεμιναρια θετικης εκπαιδευσης και ειμαι επαγγελματιας εκπαιδευτης",έχω αποφοιτήσει απο σχολή που έφαγα το κεφάλι μου ένα χρόνο για να μάθω ότι έμαθα και παρακολούθησα και άλλα σεμινάρια μετά(αυτά τα 2ήμερα που λες)για να γίνω καλύτερη!
Όσο για τον πνίχτη...τον τράβαγα απο 10 χρονών και είχα 5 σκυλιά σούζα,αλλά ευτυχώς μεγάλωσα και άλλαξα,όμως το να τραβάς τον πνίχτη είναι το πιο εύκολο πράγμα...και για τον καλύτερό σου φίλο ότι χειρότερο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vDogTrainer την 04 Ιαν 2010, 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους

airy
Akita

Δημοσίευση από airy » 04 Ιαν 2010, 13:27

Εγώ τον δοκίμασα μόνο με επιβραβεύσεις όταν έκανε κάτι καλό, έχει μάθει ότι προσπαθήσαμε να μάθουμε αλλά έχει και μια ξεροκεφαλιά ότι αυτό που γουστάρει σε κάποια φάση θα το κάνει.

Το κυριότερο μας πρόβλημα είναι με τις πάνες, εφημερίδες κτλ. Τα κάνει όλα χαρτοπόλεμο με συνέπεια να σκατώνει και τα υπόλοιπα πράγματα του (και πράγματα μας), δοκίμασα τα πάντα μαζι του και τίποτα δεν δούλεψε, 2 φορές την ημέρα έπρεπε να μαζέυω την κουζίνα από όσα έκανε κομματάκια (βαμβάκια απο πάνα ή χαρτοπόλεμο από εφημερίδα). Χτες που μ έβγαλε έξω από τα ρούχα μου τον βρήκα την ώρα που το έκανε και μάλιστα είχε πάρει και το μαξιλαράκι του εκεί. Άρπαξα το μαξιλαράκι και του χωσα με αυτό μια στον ποπό. Μαζεύω, βάζω νέα πάνα και κρύβομε να δω τι θα κάνει. Ξανά στην πάνα ο κύριος αλλά πιο επιφυλακτικός αυτή την φορά. Μπένω, του λέω ΜΗ, τραβάει πίσω και έτσι άφησε για ολόκληρο το βράδυ άθικτη την πάνα του.

Όντως φαίνετε ότι θετική εκπαίδευση δεν μπόρει να δουλέψει σε όλα τα σκυλιά ή τουλάχιστον για όλων των ειδών προβλήματα συμπεριφοράς που θα εμφανίσουν.

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 04 Ιαν 2010, 13:35

Τον δούλεψες με εκπαιδευτή το σκύλο?Γιατί η θετική εκπαίδευση δεν είναι απλά κάνει κάτι καλό,δίνω λιχουδιά και τελείωσε! :wink:

Άβαταρ μέλους

airy
Akita

Δημοσίευση από airy » 04 Ιαν 2010, 13:50

Όπως βλέπεις στην υπογραφή μου 3 μηνών είναι, ότι έχουμε μάθει είναι μόνοι μας στο σπίτι με την λογική της θετικής εκπαίδευσης. Έχει μάθει εντολές, να περιμένει υπομονετικά το φαγητό του, να κατουράει στην πάνα (οχι πάντα) κτλ. Όμως το να διαλύει το "W.C." του δεν βρήκαμε κανένα τρόπο να τον προσεγγίσω θετικά.

Εσύ πως θα τον σταματούσες? Και μην μου προτείνεις να κάτσω μαζί του 24 ώρες το 24ωρο αλλά ούτε και να καθαρίζω 3-4 φορές την ημέρα κάνοντας υπομονή γιατί ξέρεις ότι με τους σημερινούς ρυθμούς ζωής είναι αδύνατο.

Φιλικά.

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 04 Ιαν 2010, 14:01

Η αλήθεια είναι πως δεν πρόσεξα ότι είναι 3 μηνών,αλλά έτσι κι αλλιώς η εκπαίδευση ξεκινάει απο 2 μηνών.
Αυτό που λες με τη λογική της θετικής εκπαίδευσης δεν είναι απαραίτητο πως θα πιάσει γιατί αν ήταν έτσι με τη λογική της θετικής εκπαίδευσης θα εκπαίδευαν όλοι τα σκυλιά τους μόνοι τους.Άμα κάποια πράγματα που σου έχουν πεί άνθρωποι εδω μέσα για να σε βοηθήσουν δεν έχουν πιάσει,δεν σημαίνει ότι έχεις εξαντλήσει τη θετική εκπαίδευση και είναι σκάρτη.Εγώ ότι και να σου πώ απο εδώ μέσα,δεν είμαι μάγος ούτε ξέρω το σκυλί σου και δεν μπορώ να λύσω όλα σου τα προβλήματα αλλά ίσως να βοηθήσω σε μερικά.
Όταν λες να διαλύει το wc του εννοείς φαντάζομαι την πάνα,εγώ είμαι αντίθετη με την πάνα και θα σου έλεγα πρώτα απ'όλα να τη βγάλεις και μετά να τον μάθεις να τα κάνει στη βόλτα η και στη βεράντα,όσο για το πότε θα καθαρίζεις δεν θα σου το πώ εγώ!
Φιλικά εννοείτε.

Άβαταρ μέλους

lawrence-gr
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από lawrence-gr » 04 Ιαν 2010, 14:48

εγω σας ειπα...ακρη δεν θα βγει...κ δυστυχως καποιοι αρνουνται να καταλαβουν οτι ισως να μην ειναι η εκπαιδευση η ιδια κ αυτο που αντιπροσωπευει που ξυνιζει,αλλα οι ιδιοι της οι αντιπροσωποι.παρολα αυτα πρεπει να ξανατονιστει οτι η θετικη εκπαιδευση δεν μπορει να ανταπεξελθει σε καποια σκυλια κ οσοι ασχολειστε με την θετικη εκπαιδευση σχολιαστε το αυτο.συμνφωνηστε η διαφωνηστε να βγει μια ακρη επιτελους για αουτους που ακομη ψαχνωντε..ειπα σε προυγουμενο ποστ οτι η θετικη εκπαιδευση δεν μπορει κ δεν εχει υλοποιησεις για σωματοφυλακη κ φυλαξη χωρου.γιατι δεν το σχολιασε κανεις?ρωτατε τον ιδιοκτητη τι ακριβως θελει τον σκυλο κ για που τον προοριζει η ετσι απλα ξεκινατε μια εκπαιδευση βασικης υπακοης?

σημασια εχει να γινεται δουλεια στην οικογενεια σας με το σκυλι σας κ σιγουρα να γινεται με τροπο με τον οποιο το σκυλι δεν θα υποφερει κ δεν θα ποναει σε διαρκεια .το να πονεσει για μια στιγμη δεν λεει κατι ουτε ειναι βαρβαρο.εχουμε πονεσει περισοτερο για να μαθουμε ποδηλατο.βεβαια ξαναλεω οτι ολα ειναι σχετικα κ για τον καθε εναν υποκειμενικα...το να τον βαζεις να πηγαινει στο δρομο που θες ειναι τυραννια απο μονο του ,αλλα ετσι πρεπει να γινει.τι νομιζετε ,οτι αυτο ειναι λιγοτερο βιαιο απο το να του βαλω πνιχτη?σκεφτομαστε με βαση τα δικα μας βιοματα κ παθη κ εμπειριες κ φοβους κ προσπαθουμε να το περασουμε ολο αυτο στην εκπαιδευση της φυσης.αυτο προσπαθουμε να κανουμε.να εκπαιδευσουμε την φυση.
κ γιατι ετσι πρεπει να γινει?γιατι ετσι το θελουμε εμεις!κ ποιοι ειμαστε εμεις?αν σκεφτητε καλα αυτο το ερωτημα θα δειτε οτι δεν θα επρεπε, ουτε ο ενας τροπος, ουτε ο αλλος να υπαρχει,αλλα επειδη ειναι ασχετο με το θεμα αυτο κ καλως η κακως τα καναμε δικα μας κ αυτα τα ζωα,να ξαναδωσω απο μερους μου μια απαντηση στο ερωτημα του ποστ,χωρις στροφες δεξια κ αριστερα...

ξεκαθαρα λοιπον,πρεπει να ξερουμε τι σκυλο πηραμε κ γιατι τον θελουμε.ξεκαθαρα,δεν ξαναγοραζουμε σκυλο απο πετ σοπ τον οποιο δεν διαλλεξαμε κ ειναι αμφιβολου ποιοτητας κ εκτροφης.ξεκαθαρα,αν ειμαστε τελειως απειροι δεν περνουμε ζωο με ενστικτα τυπου κυριαρχειας κ ανταγωνισμου(ροτβαιλερ,ντογκο αρτζεντινο,πρεσα καναριο,πιτ μπουλ κτλ κτλ) κ αν το κανουμε,εφωσον βρουμε μια γεννα που μας κανει διαλλεγουμε τα πιο ηρεμα κουταβια κ αφηνουμε τα πιο ζωηρα σε πιο εμπειρα χερια,εκτος αν εχουμε να διαθεσουμε αρκετα χρηματα απο μικρα ωστε να εροθουν στα μετρα μας κ φυσικα ριξουμε κ οι ιδιοι αρκετη μελετη.ξεκαθαρα παντως να ξερετε,οτι αν το ζωακι ειναι κυριαρχος χαρακτηρας θα υπαρχουν προβληματα που δεν θα μπορουν να λυθουν τοσο απλα...

ξεκαθαρα λοιπον,οχι θετικη εκπαιδευση,αλλα οχι κ κλασσικη.πρεπει να βρεις τα κουμπια του καθε σκυλου κ να τα πατησεις ξεκινοντας παντα απο τον πιο ομαλο τροπο.ολα εξαρτονται απο το ιδιο το ζωο κ τον χαρακτηρα του.μην προσπαθειτε να βρειτε την μια κ μοναδικη λυση γιατι δεν υπαρχει.συνδιασμο των δυο ψαξτε.ο εκπαιδευτης που "ψαχνεται",ξερει καλα το τι θα κανει με το ζωο κ πως θα του φερθει.εσεις απλα ζητηστε να μην το χτυπησει κ να μην χρησιμοποιησει ηλεκτρικο κολαρο κ πνιχτες η ο,τι αλλο θεωρειται οτι δεν "σας κανει".ο καλος εκπαιδευτης θα βρει τροπους να του περασει αυτο που θελει αρκει βεβαια ο σκυλος σας να μην ειναι χαρακτηρα τυπου ραμπο..

μην γελιεστε,αν το ζωο ηταν κακη επιλογη,δυσκολα θα βρει τον ισιο δρομο.κ αντε αυτο να ειναι κανα κατουρημα μεσα στο σπιτι ,παει κ ερχεται,αν ειναι μανια του σκυλου να σκοτωσει αλλα ζωα,νομιζετε οτι θα μπορεσει να διορθωθει τοσο ευκολα οσο πολλοι διαφημιζουν?ολα ξεκινανε απο την στιγμη που θα γινει λαθος επιλογη κουταβιου κ τελειωνουν με την λαθος επιλογη εκπαιδευτη.σταματηστε να βαζετε ταμπελες.διαφημηστε την δουλεια σας.οχι την μεθοδο σας.

επισης να ρωτησω κ κατι αλλο?στην θετικη εκπαιδευση συμπεριλαμβανεται κ το μαθημα της αρνησης τροφης?το θεωρω βασικοτατο εγω προσωπικα...τποια ειναι τα πιστευω της συγκεκρημενης σχολης για την αρνηση τροφης...?

Άβαταρ μέλους

airy
Akita

Δημοσίευση από airy » 04 Ιαν 2010, 15:02

vDogTrainer έγραψε:Όταν λες να διαλύει το wc του εννοείς φαντάζομαι την πάνα,εγώ είμαι αντίθετη με την πάνα και θα σου έλεγα πρώτα απ'όλα να τη βγάλεις και μετά να τον μάθεις να τα κάνει στη βόλτα η και στη βεράντα,όσο για το πότε θα καθαρίζεις δεν θα σου το πώ εγώ!
Φιλικά εννοείτε.
'Οπως θα ξέρεις βολτίτσα πριν τα εμβόλια απαγορεύεται και λέω wc γιατί είτε πάνα είτε εφημερίδα τα ίδια κάνει και το μπαλκόνι είναι πάλι δύσκολο να του το εκπαιδεύσω αφού δεν μπόρει να κρατηθεί όση ώρα δεν είμαστε σπίτι.

Ίσως σαν θετική εκπαιδεύτρια να έπρεπε να δίνετε λίγη περισσότερη σημασία στα λεγόμενα και τα δεδομένα των συνομιλητών σας προτού προτείνετε κάτι ούτως ώστε να βοηθήσετε και τους πιο δύσπιστους ότι η θετική εκπαίδευση είναι εξατομικευμένη αναλόγως σκύλου και ιδιοκτήτη και όχι 5-10 πράγματα που τα παπαγαλίζουμε. Δεν είχα εμπειρία με θετικούς εκπαιδευτές αλλά όταν μου απαντάνε με γενικόλογα δεν μου δίνουν και την καλύτερη εντύπωση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”