Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Αλλαγη σπιτιου ''απειλες'' για το σκυλο

Τι προβλέπει η νομοθεσία για τους ιδιοκτήτες σκύλων.
Ενημερωθείτε Συζητήστε.
danigreece
Bullmastiff
Bullmastiff

Αλλαγη σπιτιου ''απειλες'' για το σκυλο

Postby danigreece » 25 May 2010, 11:44

Καλημερα σε ολους.Αυτο το θεμα εχει αναπτυχθει πολλακοις οπως ειδα απλα θελω να παραθεσω τους προβληματισμους μου και εγω...Ετοιμαζομαι να αλλαξω σπιτι...Για πρωτη φορα ειπα και εγω να ενημερωσω τον μελλοντικο ιδιοκτητη μου πως εχω σκυλο....Αυτο το κρυφτουλι και η αποφυγη συναντησεων με τους μεχρι τωρα ιδιοκτητες με εχει κουρασει..Παρα το γεγονος πως τα βρηκαμε σε γενικες γραμμες εχουνε σπασει τα τηλεφωνα για το σκυλο μου..Γαυγιζει?Κανει φασαρια??Λερωνει μεσα στο σπιτι???Η μονη ερωτηση που δε δεχθηκα ακομη ειναι αν πεταει μολοτοφ στις διαδηλωσεις...Το σκυλι ειναι σκυλι η γλωσα του ειναι το γαυγισμα...Ο δικος μου αν και σε γενικες γραμμες ειναι ησυχος ε καποιες φασεις θα γαυγισει γινεται αλλιως???Δε ξερω γιατι αλλα φοβαμαι πως θα εχω θεματα στο μελλον...Μεχρι και η γειτονισσα (κουτσομπολα της γειτονιας) ηρθε χθες να μας ελεγξει και μας απειλησε ηδη (εμμεσως-αμεσα) για το σκυλι...Απανεντι δηλαδη μενει ενα μικρουλι το οποιο γαυγιζει και θελουνε να μαζεψουνε υπογραφες και να το διωξουνε απο τη γειτονια...Το ολο θεμα μου φαινεται παραλογο πια...Εν ετη 2010 γιατι εχουμε τοσο απαρχαιωμενες αντιληψεις??Και οι ιδιοκτητες σκυλων τι πρεπει να κανουμε τελικα να νοικιαζουμε στανη στα βουνα για να μεινουμε (εμενα θα με βολευε δηλαδη γιατι ο ρουκι ειναι ημιαιμος τσοπανης)!Και ξερω πως απο τη στιγμη που εχω υπογραψει συμβολαιο κανεις δε μπορει να με κουνησει αλλα φοβαμαι πολυ συμπεριφορες και μουτρα....Αλλαζω σπιτι πηγαινω σε ησυχη γειτονια και τελικα δε το χαιρομαι καθολου...Συγγνωμη για την πολυλογια αλλα η ψυχολογια μου εχει χρωμα μαυρο....Οσοι εχετε αντιμετωπισει παρεμφερη θεματα πως το χειριστηκατε?
Ο ρουκι ειναι μελος της οικογενειας μου και οπου παω ειναι και αυτος τερμα....
Image Born to rock forced to work!!!

lenaki0e0
Banned
Banned

Re: Αλλαγη σπιτιου ''απειλες'' για σκυλο

Postby lenaki0e0 » 25 May 2010, 11:52

μολοτοφ λεειιιιιιιιιιιι :lol: :lol:
το ιδιο προβλημα αντιμετοπισαμε κι εμεις στην αθηνα που ειχαμε παει για μεροικες μερες στην κουνιαδα μου εγινε της τρελης το πανηγυρι καλα θα κανεις να ενημερωνεις τους ιδιοκτητες πως εχεις σκυλι πριν κλεισεις το σπιτι εαν σου πουνε οκ τοτε μπορεις μεχρι και μηνυση να τους κανεις σε καποια παρατηρηση. απλα φροντιζε μεσημερι και βραδυ δηλαδη ωρες κοινης ησυχειας το παιδακι σου να μην βγαζει το διαολο lau2: εμενα να φανταστεις ειναι αθορυβη η μικρη μου και βρηκαν να λενε και παλι.... ασε! ο κοσμος ειναι απελπισια....! εσυ κυριος γιατι μιλας και μου ζαλιζεις τον ερωτα? εεε ετσι μιλαει και το σκυλι γαβγιζοντας....! heat:

danigreece
Bullmastiff
Bullmastiff

Postby danigreece » 25 May 2010, 11:58

Τους ενημερωσα και με εχουνε πρηξει στα τηλεφωνα για να μη δημιουργησουμε θεμα στη γειτονια...Βρηκα και την παρακατω ευκαιρια χαμηλο ενοικιο μαλλον εκει θα μετακομισω.... :lol:
http://www.geomic.com/oikismoi/prim55.jpg

Σοβαρα παντως ειδικα στην Αθηνα το παιζουνε σα να μην εχουνε δει ποτε αυτο το σπανιο αγριο ειδος που λεγεται σκυλος..Δεν κοιταμε τα χαλια μας τα σκυλια μας πειραξαν....Και οσο πιο μεγαλος ο σκυλος τοσο χειροτερα....

ντιτο
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Μαρια
Φύλο: Θήλυ

Postby ντιτο » 25 May 2010, 12:33

εφοσον δεν μπορουν να σε πειραξουν θα μαθεις να μην δινεις σημασια και μια πολυ καλη λυση ειναι να τους κοβεις τον αερα πριν προλαβουν να πουν αυτοι οτιδηποτε.την ψυχολογια μας την φτιαχνουμε εμεις και δεν επιτρεπουμε σε κανεναν να μας την χαλαει.ολοι εχουμε αντιμετωπισει τετοια αλλα πρεπει να τους γραφουμε.εγω μενω σε δικο μου σπιτι και παρ'ολ'αυτα οταν ειδαν πως εχω σκυλο λυσαξαν.δεν τολμουσε να κανει γαβ και ακουγα ΣΚΑΣΕ.
ΝΤΑΗΛΙΚΙ τους το ξεκοψα.ειτε τους αρεσει ειτε οχι.οταν τσακωνεται ο οποιοσδηποτε στην γειτονια δεν τολμουν να του πουν τιποτα γιατι ειναι κοτες αλλα στο σκυλακι κανουν μαγκιες.....τελος .ας μαθουν ολοι οι κομπλεξικοι πως σε αυτο τον πλανητη δεν ζουν μονοι τους.....και αμα τους αρεσει.αν δεν τους αρεσει τα κουβαδακια τους και σε αλλη παραλια.
danigreece μην τους δινεις καμια σημασια.ΣΠΙΤΙ ΤΟΥς ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.κοψε τους την φοραγιατι οσο τους αφηνεις θα λενε.τσαμπουκα θελει.....
....εννοειται τα λεω φιλικα.

danigreece
Bullmastiff
Bullmastiff

Postby danigreece » 25 May 2010, 12:48

Μου αρεσει πολυ οπως μου τα εγραψες (σε ευχαριστω πολυ!!!)και νομιζω θα διαβαζω καθε μερα τα λεγομενα σου για να παιρνω θαρρος....Να μενεις σε δικο σου σπιτι και να στραβωνουνε με το σκυλι σου??Αν ειναι δυνατον...Συμφωνω με ολα και εμενα με πειραζουν οι φασαριες των γειτονων, οι καυγαδες, τα σχολια, τα σκουπιδια εξω απο την πορτα και δε λεω τιποτε γιατι μπαινεις σε ενα φαυλο κυκλο που τη λες στους αλλους στη λενε και αυτοι και τελικα η ψυχολογια σου γινεται ρακος!!Αυτο πρεπει να κανω να αποκτησω τσαμπουκα και να κοβω τον αερα στον καθε τυχαρπαστο γειτονα..... Αν και φοβαμαι πολυ ελπιζω πως ολα θα πανε κατ ευχην......Ευχαριστω πολυ και εσενα για την απαντηση σου!!!!!

vagos789
Saint Bernard
Saint Bernard

Postby vagos789 » 25 May 2010, 12:48

lenaki0e0 wrote:καλα θα κανεις να ενημερωνεις τους ιδιοκτητες πως εχεις σκυλι πριν κλεισεις το σπιτι εαν σου πουνε οκ τοτε μπορεις μεχρι και μηνυση να τους κανεις σε καποια παρατηρηση. :

Και αυτο θα βοηθησει ποιον και σε τι ακριβως; (Εκτος απο τα εσοδα του δικηγορικου συλλογου)

vagos789
Saint Bernard
Saint Bernard

Postby vagos789 » 25 May 2010, 12:52

danigreece wrote:Απεναντι δηλαδη μενει ενα μικρουλι το οποιο γαυγιζει και θελουνε να μαζεψουνε υπογραφες και να το διωξουνε απο τη γειτονια......

Ας μαζεψουν,να τις κανουν και κορνιζα,μονο να θυμουνται οτι ο Χριστοδουλος ειχε μαζεψει 3 εκατομμυρια υπογραφες για τις ταυτοτητες και δεν καταφερε και τιποτα επι του θεματος του lau2:

Παντως για να ειμαστε δικαιοι,αν καποιος εχει ενα σκυλι και γαυγιζει 10-24 ωρες,ειναι προφανως ενοχλητικο και θα πρεπει ο ιδιοκτητης του να ασχοληθει με το ζωο του για να βελτιωσει την κατασταση,δεν γινεται να φορτωνονται αλλοι την δικη μας αμελεια ή αδιαφορία.

danigreece
Bullmastiff
Bullmastiff

Postby danigreece » 25 May 2010, 13:26

Vaggo εχεις απολυτο δικιο οτι ενα σκυλι το οποιο γαυγιζει διαρκως ειναι ενοχλητικο...αλλα για ολους...ακομη και εμας τους ιδιους..Φανταζεσαι να ειχες ενα σκυλακι που να γαυγιζε συνεχεια??Δε θα ηρεμουσες ουτε εσυ!!!Αυτο το οποιο ομως δε μπορω ειναι τις υπερβολες..Στο πρωτο γαβ παρατηρηση...Στο παλιο μου σπιτι μου ειχανε αφησει και ραβασακια για το σκυλο μου και για εμενα την ιδια με προσβλητικα σχολια απλα και μονο γιατι η γειτονισσα μου που εμενε με τον 50χρονο εργενη γιο της θεωρουσε πως το τοτε μωρο ρουκι εκπαιδευοτανε για να κανει την αναγκη του εξω απο το σπιτι μου..Ειχαμε ενα δυο ατυχηματα γιατι δε μπορουσε να κρατηθει ειχα τρεξει με χλωρινες και σφουγγαριστρες και παλι μου την ειπανε...Ειπα αστο να παει...αλλα ποσο να αντεξεις...
PS: Αυτο για το Χριστοδουλο το κραταω!!!!!Ηταν η ατακα της ημερας!!!!! th: th: th:

danigreece
Bullmastiff
Bullmastiff

Postby danigreece » 24 Jun 2010, 09:47

Καλημερα..Και οπως ακριβως τα περιμενα δημιουργηθηκαν ηδη θεματα απο την πρωτη μερα που ηρθα εδω....ο μικρος εκανε τρια γαβ μετρημενα και βγηκε η τρελη και μας εβριζε επι μιση ωρα...Μου ειπε πως το σπιτι το εκανα σταβλο πως θα τρωει τις τριχες του σκυλου μου και οταν πηρε η ιδιοκτητρια μου για να μιλησει με τον υποτιθεμενα λογικο αντρα της, αυτος κατεγραψε ενα γαβ στις 11 το βραδυ και με απειλει πως θα φερει την αστυνομια...τωρα ειλικρινα δε ξερω αν πρεπει να κλαψω η να γελασω.....στο δρομο που μενω υπαρχουν 8 σκυλια και τους φταιει μονο ο δικος μου που γαυγιζει σπανια.......μενει στο σπιτι μαζι μου και οταν ειμαι εξω στο μπαλκονι βγαινει και αυτος.....περισσοτερο φοβαμαι μην μου το κανουνε τιποτε το σκυλι...μην μου πεταξουν καμια φολα στο μπαλκονι....και αν εχουνε κανα γνωστο μεσα μπορει να μου τον παρουνε τον ρουκι???μα ειναι δυνατον να υπαρχει τοση κακια πια????? :rry :rry :rry

My Nellie
Global Moderator
Global Moderator

Postby My Nellie » 24 Jun 2010, 12:01

Να σου τον πάρουν? owo::
Γιατί να σου τον πάρουν? thr::
Δύο ζώα σε κάθε κατοικία! Αυτό λέει ο Νόμος, πάει και τελείωσε!
Να έχεις υπ' όψιν όμως, ότι κάτι άλλο που μπορεί η κακία τους να επιχειρήσει είναι να σου κάνουν καταγγελία στο Υγειονομικό για δήθεν μη τήρηση των κανόνων υγιεινής!

Ξέρεις κάτι... Σκέπτομαι ότι αντί να τους περιμένεις, να περάσεις σε αντεπίθεση!
Δηλαδή, πηγαίνεις στην αστυνομία και κάνεις μία καταγγελία ότι δέχεσαι παράλογα παράπονα ενώ ο σκύλος μένει μέσα στο διαμέρισμα κι όχι στο μπαλκόνι και δεν γαυγίζει τόσο ώστε να γίνεται ενοχλητικός και πως ο,τιδήποτε κακό συμβεί στον σκύλο όσο βρίσκεται στον εξωτερικό χώρο του μπαλκονιού (δηλητηρίαση, τραυματισμός κλπ) θα τους θεωρήσεις υπαίτιους.
Στην αρχή, στην Αστυνομία θα σε κοιτάξουν σαν ufo αλλά να επιμείνεις να καταγράψουν την καταγγελία.
Ζήτα τους να πάρεις αντίγραφο (θα σου πουν μετά από 8-10 μέρες) και όταν το πάρεις, το κολλάς στον πίνακα ανακοινώσεων ή στην καμπίνα του ασσανσέρ και τους αφήνεις τους αξιότιμους συγκατοίκους να το.... καταπιούν και να το χωνέψουν!!! :dv1
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Return to “ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”