Και πού επιτρεπεται να τρεχουν ελευθερα;

Τι προβλέπει η νομοθεσία για τους ιδιοκτήτες σκύλων.
Ενημερωθείτε Συζητήστε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
inkynebula
Puppy
Όνομα: Φαιη

Και πού επιτρεπεται να τρεχουν ελευθερα;

Δημοσίευση από inkynebula » 13 Οκτ 2014, 04:00

Γεια σας και καλως σας βρηκα! Μπαινω κατ'ευθειαν στο ψητο..
Πριν 2 μηνες απεκτησα το πρωτο μου σκυλακι και εχω ενθουσιαστει, φυσικα μαζι με ολα τα καλα ομως αρχιζω να βιωνω στο πετσι μου και τα προβληματα που αντιμετωπιζουν οι σκυλογονεις.

Η μικρη μου ειναι 6 μηνων, επισημα υιοθετιμενη, με το τσιπακι της, τα εμβολια της, το ταμπελακι, το λουρι, τα σακουλακια μου, και ολα καλα. Πρεπει ομως να ασκειται! Κοντα στο σπιτι μου λοιπον, υπαρχει μια μικρη παιδικη χαρα οπου μαζευομασταν τα βραδια 2-3 ανθρωποι με τα σκυλια μας για να τρεξουν και να χαρουν, καθως ηταν ο μονος ασφαλης χωρος που ειχα βρει, επειδη ειχε πορτα. Ασφαλης οσο θα μπορουσε βεβαια στη χωρα αυτη, γιατι η παιδικη χαρα ηταν γεματη με αγριοχορτα που εκρυβαν σκουπιδια, σακουλες σκουπιδιων, μεχρι και προφυλακτικα. Πηρα μια μερα την πρωτοβουλια και μαζεψα την παιδικη χαρα μονη μου, γιατι αν περιμενα απο τον δημο, ακομα ετσι θα ηταν. 14 μαυρες σακουλες σκουπιδιων ο απολογισμος για να παρετε μια ιδεα.
Καμια βδομαδα μετα, περνουσα ενα πρωι απ'εξω, και ειδα την πορτα ξηλωμενη και σπασμενη απο τους μεντεσεδες -αργοτερα εμαθα οτι εγινε απο δυσαρεστημενους γειτονες που θεωρησαν τα σκυλια και οχι τα σκουπιδια τους υγεονομικο κινδυνο.

Τις τελευταιες μερες πηγαινω με μια αλλη κοπελα που γνωρισα σε ενα γηπεδο/μπακετα το βραδυ και παιζουν τα σκυλια μας, αλλα και παλι τσακωνομαστε με κατι θειτσες που λενε οτι τα γηπεδα δεν ειναι για τα σκυλια κλπ, αν και στο ιδιο μερος εχει αλλα 4 και ποτε δεν μπηκαμε καπου που ειχε ηδη κοσμο.

Γνωριζω καλα οτι ο νομος λεει παντα με λουρι, αλλα δεν μπορω να φτασω την ταχυτητα της μικρης για να τρεξουμε μαζι, ουτε και να αντεξω οσο αυτη. Ειναι ελαχιστα τα μερη που μπορω να την βγαλω ελευθερη να τρεξει για λιγο, και δεν εχω μεταφορικο μεσο για να την παω σε καποιο επισημο παρκο σκυλων, ουτε μπορω να την βαλω σε ΜΜΜ.

Εσεις τι κανετε και δεν εχετε παιξει ξυλο με ολους αυτους που ψαχνουν αφορμη για να σας χαλασουν τη μερα ενω κανετε οτι μπορειτε για να μην ενοχλειτε κανεναν με το ζωο σας αλλα να μην το κλεινετε ολη μερα σε 50 τετραγωνικα; ???

Αυτό το θέμα έχει 10 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες