"Κοσμητικές" Χειρουργικές Επεμβάσεις

Τι προβλέπει η νομοθεσία για τους ιδιοκτήτες σκύλων.
Ενημερωθείτε Συζητήστε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

rena_myst
Bullmastiff

Re: "Κοσμητικές" Χειρουργικές Επεμβάσεις

Δημοσίευση από rena_myst » 11 Μάιος 2010, 11:17

Εγω παντως οταν πηρα τον Oscarako μου, ειχε φαγωμενο ενα κομματακι στο αριστερο του αυτακι απο την γεννα.Αυτος ηταν ο λογος που δεν τον διαλεξανε μεχρι 3 μηνων που τον πηρα εγω και ειμαι πολυ πολυ ευτυχισμενη που αυτος ο σκυλαρος τελικα κατεληξε σε μενα.Οσο για την ουρα........οπως ειπε και το "lenaki0e0"......καλυτερα να κοψουν κατι απο μενα παρα απο σκυλακι.Ελεος...ο σκυλος μας ειναι συντροφος μιας ζωης.Τους συντροφους μας δηλαδη τι τους κανουμε ? Πλαστικες εγχειρησεις μεχρι να γινουν εξωτερικα οπως τους θελουμε?
Δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανεναν αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη.....ειναι απανθρωπο να κοβουμε οτιδηποτε απο ενα ζωακι, ειτε αυτο ειναι αυτακια ειτε ουριτσα ειτε οτιδηποτε αλλο, μονο και μονο επειδη ετσι μας αρεσει εξωτερικα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Vickyplt
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Vickyplt » 24 Μάιος 2010, 02:57

Dobie_Hra έγραψε:Την ουρά την είχε κομμένη όταν την πήρα, τα αυτιά τα έκοψα για το λόγο ότι μου άρεσε έτσι όπως ήταν η φυλή ( προσωπική ματαιοδοξία ίσως? πες το όπως νομίζεις ) δεν είχα δει και κανένα με άκοπα αυτιά ως τότε. Για να είμαι ειλικρινής σε επόμενο Ντόμπερμαν δε νομίζω να τα έκοβα, βλέπω τα κουτάβια της Ήρας που κάποιοι γονείς δε τους τα έχουν κόψει και ζηλέυω :lov . Ωστόσο φρόντισα η επέμβαση να έχει απόλυτη επιτυχία και να μη ταλαιπωρηθεί παρά ελάχιστα η Ήρα μας. Έχω διαβάσει ότι οι φυλές σκύλων-φύλακες προτιμόταν να έχουν σηκωμένα αυτιά για να ακούνε καλύτερα.

Ποτέ δεν θα αφηνα τον σκύλο μου να πληρώσει τις δικές μου ματαιοδοξίες, όπως λες και εσυ, που δεν φταίει σε τίποτα, για την μούρλια που κουβαλάω στο κρανίο μου. scr: Είμαι εντελώς κατά των καλλωπιστικών επεμβάσεων στα ζώα δεν βρισκω κανεναν λογο να το κανει καποιος, εκτος αν υπαρχει πραγματικος σοβαρος ιατρικος λογος άρα παύει να ειναι καλλωπιστική πλέον η επέμβαση.
Dobie_Hra δεν θελω να θεωρησεις την απαντηση μου σαν επιθεση απλα κανουμε ανταλλαγή απόψεων. (bs)
racism = sexism = speciesism

Άβαταρ μέλους

Kat
Εκτρoφέας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat » 24 Μάιος 2010, 06:49

Ποτέ μου δεν κατάλαβα το νόημα αυτών των επεμβάσεων. Εάν δεν μου αρέσει μια φυλή όπως είναι τότε να πάρω άλλη φυλή και όχι να κάνω αυτό το σκυλάκι όπως εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα. Βάζουμε τα σκυλάκια σε αχρείαστη ταλαιπωρία χωρίς καμμία θετική επίδραση. Μήπως κάποτε θα αρχίσουμε να κάνουμε botox στα σαρ πει για να μην έχουν ρυτίδες? Έλεος πιά με την ανθρώπινη ματαιοδοξία
Για ένα πραγματικό σύντροφο, ένα αληθινό φίλο, ένα χαριτωμένο πλασματάκι, για ότι ονειρεύεσε να βρείς σε ένα σκύλο,
θα το βρείς σε ένα Chow-Chow
http://www.chowschows.net , http://www.facebook.com/chowschows

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”