Μεταφορά σκύλων με τα ΜΜΜ

Τι προβλέπει η νομοθεσία για τους ιδιοκτήτες σκύλων.
Ενημερωθείτε Συζητήστε.
siboulis
Chihuahua
Chihuahua

Μεταφορά σκύλων με τα ΜΜΜ

Δημοσίευσηαπό siboulis » 21 Φεβ. 2010, 13:29

καλημερα.μια φιλη μου εχει ενα σκυλακο τον οποιο θελει να μεταφερει απο Αθηνα - Θεσσαλονικη αλλα δεν ξερει πως.Το σκυλακι ζωη να χει ειναι ημιαιμο βελγικο ποιμενικο 25 kg δηλαδη μεγαλουτσικο κ δεν ξερει αν επιτρεπεται να το μεταφερει με το τρενο.Στο τρενο οταν ταξιδευουν ζωακια που μπαινουν στις αποσκευες?ειναι καλες οι συνθηκες?θα μπορει να ειναι μαζι του?πρεπει να βρει τροπο να το μεταφερει για να μην αναγκαστει να το δωσει.επισης στο μετρο ποια ειναι η νομοθεσια για την μεταφορα ζωων?ευχαριστω περιμενω απαντηση.Συγνωμη αν ειμαι σε λαθος πεδιο

lalita
Puppy
Puppy

Re: Μεταφορά σκύλων με τα ΜΜΜ

Δημοσίευσηαπό lalita » 04 Μαρ. 2010, 13:50

~wv kκαλημερα, απο οτι ξερω υπαρχουν ταξι που μεταφερουν και ατομα με ζωακια , σκυλους κλπ. δυστυχως δεν ξερω να σου πω πια , ψαξτο. απο τραινα δεν ξερω. καλη επιτυχια.

Da_Q
Saint Bernard
Saint Bernard
Όνομα: Κατερίνα
Φύλο: Θήλυ

Δημοσίευσηαπό Da_Q » 16 Μαρ. 2010, 20:37

Στο τρένο πλέον όπως τα χουν κάνει αφήνουν μόνο με κλουβάκι, μέσα μαζί σου. Αλλά φαντάζομαι οτι με το μέγεθος που έχει ο συγκεκριμένος σκύλος μπορεί και με κλουβί να έχει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση θα βγάλει όλο το ταξίδι στους διαδρόμους μεταξύ των βαγονιών γιατί το κλουβί δεν χωράει αλλού. Στη σκευοφώρο δεν το βάζουν και να τους παρακαλάς.
Από κει που το τρένο βόλευε φουλ για μετακινήσεις με σκύλο, τώρα για μεγαλώσωμους σκύλους είναι αδύνατον.

Μπορεί(αν βρει κλουβί που να της κανει) να πάει στα κτελ αττικής(που έχουν καινούρια λεωφορεία) από πριν και να τους πει οτι θα ταξιδέψει με σκύλο και αν μπορούν να την διαβεβαιώσουν οτι θα λειτουργεί το air-condition κανονικά κατω στο μπουντρούμι που θα τον έχουν, και οτι θέλει στις στάσεις να του ανοίγει, να του βάζει νερό κλπ. Αλλά να μιλήσει με τους οδηγούς για να είναι σίγουρα αυτά που θα της πούνε. Και αν είναι τυχερή, πράγμα σπάνιο, μπορεί να τον αφήσει μέσα ο οδηγός, αν είναι κανένας σοβαρός άνθρωπος, αλλά πολύ δυσκολο, ειδικά για βέλγικο λύκο.

Αν έχει την οικονομική δυνατότητα μπορεί να ανεβεί με ταξί ή με pet taxi. Δεν ξέρω πιο βγαίνει οικονομικότερο, πάντως θα κοστίσει.

Και μετά είναι και το αεροπλάνο....

Αυτά με τα μεταφορικά. Επίσης μπορεί να το ψάξει μήπως βρεθεί κάποιος γνωστός ή γνωστός γνωστού, που να ταξιδέψει με ΙΧ για Θεσσαλονίκη και να λυθεί έτσι το πρόβλημα.

Στο μετρό θέλει κλουβι για την μεταφορά, αλλά στον ΗΣΑΠ μόνο φίμωτρο(αν και εκεί καλύτερα να ρωτήσει κάποιον φύλακα, γιατί αφηναν σίγουρα, αλλά πρόσφατα με έπιασε μέσα στο τρένο μια κοπέλα και με ρώτησε πώς και με άφησαν με φίμωτρο γιατί αυτή πήρε τηλ. και της είπαν οτι απαγορεύεται ). Αλλά για το εντός αθηνών ταξί και πάλι ταξί, δεν το συζητάω, γλιτώνεις πολύ ταλαιπωρία.

Συγγνώμη για το τεράστιο post, αλλά τα έχω περάσει στο maximum και θέλησα να είμαι αναλυτική. Και φυσικά να ΜΗΝ σκεφτεί καν να δωσει το σκυλάκι!!

dalmatos
Puppy
Puppy

Δημοσίευσηαπό dalmatos » 14 Μάιος 2010, 12:05

Γεια σας ειμαι καινουριος στο forum και σημερα μου συνεβει κατι για το οποιο θα ηθελα να μαθω τα δικαιωματα μου.Δεν ειμαι νεος ιδιωκτητης σκυλου απλα τωρα πια ειμαι φοιτητης και προσπαθησα να μεταφερω τον σκυλο μου με τρενο απο θεσσαλονικη προς κατερινη και εφαγα κανονικη πορτα....Θα ηθελα λοιπον να μαθω αν υπαρχει καποια εγκυκλιος απο το κρατος οσον αφορα την μεταφορα των ζωων μεσω Μ.Μ.Μ. Η ακομη και αν εχει κινητοποιηθει η φιλοζωικη για τετοιου ειδους θεματα.Δηλαδη αν δεν εχω αυτοκινητο δεν μπορω να εχω κατοικιδιο?Στα τρενα δεν μπαινουν, στα λεωφορεια δεν μπαινουν, σε αστικο λεωφορειο δεν μπαινουν ελεος.Ειμαι υποχρεωμενος να εχω αυτοκινητο????Αυτη ειναι η απορια μου.Ααα και παρεμπιπτοντως ο σκυλος ειναι δαλματιας....Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Άβαταρ μέλους
mariag
Dog Star ¤¤
Dog Star ¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευσηαπό mariag » 14 Μάιος 2010, 12:09

viewtopic.php?f=38&t=9157&st=0&sk=t&sd=a

δες εδώ, κάτι υπάρχει. Πάντως για ηλεκτρικό ξέρω ότι στο τελευταίο βαγόνι με φίμωτρο, χωρίς κλουβί τελικά
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

dalmatos
Puppy
Puppy

Δημοσίευσηαπό dalmatos » 11 Ιουν. 2010, 14:42

Αν και στη θεσσαλονικη δεν εχουμε ηλεκτρικο με βοηθησες αρκετα οσον αφορα τα τρενα
τωρα θα δεις τι εχει να γινει απο δω και περα.Δεν θα ρωταω καν,θα μπανω μεσα και αν
μου λενε τιποτα θα κανω θεμα...Μη σου πω οτι θα χω εκτηπωση ηδη το νομο και θα τον
εχω μαζι μου.....Thx lau2: lau2: lau2: :dv1 :yah

Άβαταρ μέλους
mariag
Dog Star ¤¤
Dog Star ¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευσηαπό mariag » 15 Ιουν. 2010, 22:03

Έτσι πρέπει! Άντε καλή τύχη με τους απανταχού "φιλόζωους"! Εγώ τουλάχιστον σε μαγαζιά χωρίς σήμανση (κινητής τηλεφωνίας, καφετέριες και τέτοια) μπαίνω χωρίς να ρωτήσω. Κανείς (σχεδόν) δεν μου έχει πει τίποτα ως τώρα και όσες φορές μου έχουν πει λέω απαντάω "Να μυρίσω τα νύχια μου ότι δεν επιτρέπονται; Πού είναι η σήμανση; Μετά από αυτό οι περισσότεροι βαριούνται να ασχολούνται". Παιδιά δε γίνεται αλλιώς. Χρειάζεται να πουλήσουμε και λίγη τρέλα κάποιες φορές. Και δεν είναι ότι έχω ένα "διακριτικό σκυλάκι"... Διαφορετικά δε γίνεται δουλειά.

Ντου με τα σκυλιά μας παντού!!!
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Burlitsa
Akita
Akita

Δημοσίευσηαπό Burlitsa » 26 Ιουν. 2010, 18:20

για το τραίνο σίγουρα επιτρέπουν με κλουβάκι, εγώ έτσι την έχω μεταφέρει πολλές φορές νομίζω πως αν θες πληρώνεις θέση και κάθετε διπλά σου γιατί είχα πετύχει μια που το χε κάνει...
για Θεσσαλονίκη στο λεωφορείο (και το διατυμπανίζω όπου βρω) ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ήτε με φίμωτρο ήτε με κουτάκι.
ΕικόναΕικόναΕικόνα Ο Blackούλης μου... πέθανε 30.03.2008

Άβαταρ μέλους
Mayaki
Akita
Akita

Δημοσίευσηαπό Mayaki » 27 Ιουν. 2010, 01:59

Eπειδη το ρωτησα μολις σημερα...Μας ειπαν στο κλουβι στη σκευοφορο κ εσυ μαζι (οχι αναγκαστικα να καθεσε εκει αλλα να εχει συνοδεια το ζωντανο οχι ασυνοδευτο) κ αν κανει φασαρια λεει σε κατεβαζουν στον επομενο σταθμο !! Ο καθενας λεει τα δικα του εν 'ολιγης.(αναφερομαι στο τρενο ~wv )
Τελευταία επεξεργασία από Mayaki στις 28 Ιουν. 2010, 02:35, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά συνολικά.
Ο αγγελος μου πεταξε στις 20.7.10 .Σ'αγαπω παρα πολυ, θα εισαι για παντα το πλασματακι μου.
Εικόνα

Burlitsa
Akita
Akita

Δημοσίευσηαπό Burlitsa » 27 Ιουν. 2010, 11:56

Γενικά είμαι ήρεμη σαν άνθρωπος τους λεωφορατζίδες όμως μου ρχεται ν τους "σπάσω" χθες το βράδυ η συνηθισμένη ιστορία...
Που πάτε με το σκύλο?
Ο σκύλος επιτρέπεται του λέω ήτε με φίμωτρο ήτε σε κουτάκι 70χ40χ50 (δεν λένε κάτι για τους μεγαλόσωμους ακόμα)
όχι μου λέει δεν επιτρέπεται και δεν θα σε ξανανεβάσω ούτε εσένα ούτε κανένα μόνο κουτί ή στην αγκαλιά και.... όοοοοτι να ναι!!!!
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΟΙ :help :help βομβαρδίστε τους στα τηλεφωνήματα στο 185 να ενημερώσουν τους οδηγούς τους και όλους τους υπεύθυνους με σωστά μεμο διότι δεν ήξερε που δεν ήξερε ο οδηγός του λεω πάρε στο κέντο και ο μ**** του απαντάει με φιμοτρο ΚΑΙ σε κουτάκι.... πόσο στενόμυαλος μπορεί να είναι κάποιος?....
και για να μην νομίζεται οτι τα λεω στον άερα ορίστε η σελίδα του οασθ με αναρτημένο το σχετικό αρθρο περι ζώων

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΖΩΩΝ ΜΕ ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΤΟΥ Ο.Α.Σ.Θ.?

Επιτρέπεται η μεταφορά:

•Μικρών κατοικίδιων ζώων, μέσα σε ειδικά καλάθια διαστάσεων μέχρι 70X40X50 εκ.
•Μικρών σκύλων, εφόσον φέρουν φίμωτρο και καρτέλα που να αναγράφει τους προβλεπόμενους εμβολιασμούς
•Επιβίβαση σκύλων – οδηγών τυφλών.
http://www.oasth.gr/service/faqs.php

Έχω εκτυπώσει 10 φορές την σελίδα 3** και όποιον δώ σε λεωφορείο που του είπαν τα ίδια θα του το δίνω να το χει στην τσάντα του!!!!

*Αυτό για την ενημέρωση μου το είπε κάποιος απο τα γραφεία γτ γυρνώντας χθες απο το λεωφορείο πήρα αμέσως τηλέφωνο, ίσως να φαίνεται χαζό ή οτι δίνω μεγάλη έκταση στο θέμα επειδή όμως παίρνω παντού μαζί μου την σκυλίτσα μου χωρίς να διαθέτω αμάξι (και πόσο μάλλον θάλασσα που την λατρεύει) θεωρώ οτι είναι δικαίωμά μας να κυκλοφορούμε με τα μμμ με τους "φίλους" μας!!!
Στο τηλεφώνημα σας προτείνω να αναφέρεται και τους μεγαλύτερους τετράποδους, πως και εκείνοι έχουν δικαίωμα στην μετακίνηση!!!

**Όποιος ενδιαφέρεται να το εκτυπώσει ας πατήσει πρώτα εκτύπωση σε αρχείο με μορφή pdf και μετα ας εκτυπώση απο το αρχείο pdf την σελίδα 3 η οποία αναφέρεται στα σκυλιά!

cc1: cc1: cc1:
ΕικόναΕικόναΕικόνα Ο Blackούλης μου... πέθανε 30.03.2008

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες