ΝΟΜΟΣ 4039 Ζώα συντροφιάς, αδέσποτα ζώα συντροφιάς

Τι προβλέπει η νομοθεσία για τους ιδιοκτήτες σκύλων.
Ενημερωθείτε Συζητήστε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

zizi22
Dog Star ¤¤¤

Re: Ζώα συντροφιάς, αδέσποτα ζώα συντροφιάς και άλλες διατάξεις

Δημοσίευση από zizi22 » 13 Αύγ 2013, 00:17

ερωτηση,αν καποιος δαιτηρει ζωο σε κοινοχρηστο χωρο,κανουμε καταγγελια στην αστυνομια κ ενεργει αυτεπαγγελτα?Ή πρεπει να κανουμε μηνυση κ να τρεχουμε σε δικαστηρια μεχρι να πεθανει το σκυλακι?
Γεννιομαστε γυμνοι,βρεγμενοι και πεινασμενοι....
Μετα τα πραγματα απλως χειροτερευουν....

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 02 Σεπ 2013, 03:49

Καλεις την αστυνομια η οποια υποχρεουται να ερθει και να κανει ''παρατηρηση´ στον κατοχο του ζωου..αν μεσα σε 15(νομιζω) μερες δεν εχει συμμορφωθει,τοτε του κοβεται κληση κανονικα...αυτα οριζει ο νομος...τωρα στη χωρα που ζουμε,δεν ξερω αν θα βγαλεις ακρη τοσο απλα,τι να σου πω...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Χαρίτη
Club Member
Όνομα: Μαίρη
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Χαρίτη » 07 Ιαν 2014, 23:43

zizi22 έγραψε:ερωτηση,αν καποιος δαιτηρει ζωο σε κοινοχρηστο χωρο,κανουμε καταγγελια στην αστυνομια κ ενεργει αυτεπαγγελτα?Ή πρεπει να κανουμε μηνυση κ να τρεχουμε σε δικαστηρια μεχρι να πεθανει το σκυλακι?
Θα έλεγα να μην κάνεις τίποτα, όχι γι'αυτούς αλλά για το σκυλάκι.
Αν η αστυνομία τους αναγκάσει να το βάλουν στο διαμέρισμα κι αυτοί δε θέλουν ίσως και να καταλήξει αδέσποτο.
Δεν υποστηρίζω ότι είναι σωστό και νόμιμο αυτό που λέω αλλά έχω γίνει λίγο παραπάνω ευαίσθητη με τα ζωάκια, και από το να είναι αδέσποτο τουλάχιστον ας έχει στέγη και τροφή.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

zenias
Puppy
Όνομα: Ζένια

Re: ΝΟΜΟΣ 4039 Ζώα συντροφιάς, αδέσποτα ζώα συντροφιάς

Δημοσίευση από zenias » 27 Φεβ 2014, 10:41

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ ΝΑ ΤΣΙΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ??? me::

Παρακαλούμε στο μέλλον χρησιμοποιείστε πεζούς χαρακτήρες. Ευχαριστούμε :)

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 27 Φεβ 2014, 17:08

Στο topic που γράφεις υπάρχει και η απάντηση
ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ώστε να ξέρετε τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ σας καθώς και τις ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ σας. :smrtac

lnk: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=69&t=246
lnk: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=69&t=37170
Σύμφωνα με τον νόμο 4039 / 12 άρθρο 9, οι Δήμοι υποχρεούνται να μεριμνούν για την περισυλλογή και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων συντροφιάς.

... ... για τον παραπάνω σκοπό κάθε Δήμος ή όμοροι ή συνεργαζόμενοι Δήμοι ιδρύουν και λειτουργούν δημοτικά ή διαδημοτικά κτηνιατρεία και καταφύγια αδέσποτων ζώων επιτρεπομένης της συνεργασίας με ενδιαφερόμενα φιλoζωικά σωματεία και ενώσεις ή και εθελοντές φιλόζωους.

Για την περισυλλογή των αδέσποτων ζώων συντροφιάς συγκροτούνται συνεργεία από άτομα κατάλληλα εκπαιδευμένα .......
Τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, που περισυλλέγονται, οδηγούνται τμηματικά στα υπάρχοντα καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς, στα δημοτικά κτηνιατρεία ή σε εξαιρετικές περιπτώσεις και σε ιδιωτικά κτηνιατρεία, που διαθέτουν την κατάλληλη υποδομή και μπορούν να φιλοξενήσουν προσωρινά και για εύλογο χρονικό διάστημα τα προς περίθαλψη ζώα, μέχρι την αποθεραπεία τους, υποβάλλονται σε κτηνιατρική εξέταση, στειρώνονται, σημαίνονται με ηλεκτρονική σήμανση ως αδέσποτα και καταγράφονται στη διαδικτυακή ηλεκτρονική βάση.

Ζώα συντροφιάς, που δεν έχουν υιοθετηθεί και σύμφωνα με γνωμάτευση του κτηνίατρου κρίνονται ότι είναι υγιή, επανεντάσσονται άμεσα στο οικείο τους περιβάλλον, εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου που περισυλλέγησαν, αφού προηγουμένως ελεγχθεί ότι έχουν σημανθεί και καταγραφεί ηλεκτρονικά και ότι έχουν υποβληθεί σε παρασίτωση, εμβολιασμό και στείρωση.
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

libdek
Bullmastiff
Όνομα: Άκης

Δημοσίευση από libdek » 26 Ιούλ 2015, 16:43

Καλησπέρα σε όλους.

Έγινα πριν λίγο μάρτυρας σε ένα πολύ δυσάρεστο περιστατικό με μία τέλος πάντων, ας την πούμε κυρία και έναν ιδιοκτήτη σκύλου.

Η ερώτησή μου είναι απλή:

Για τα περιττώματα ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να μαζεύονται από τον ιδιοκτήτη.
(και πολύ καλώς ισχύει αυτό διότι έχουμε και υποχρεώσεις)

Τι ισχύει για τα ούρα;

Μπορεί να σας φανεί αστεία η ερώτηση ή αυτονόητη η απάντηση, αλλά θα ήθελα ειλικρινά να μάθω αν υπάρχει κάποιος νόμος ο οποίος να ορίζει σε ποιο δημόσιο χώρο επιτρέπεται να ουρεί ένα σκυλί και πιο συγκεκριμένα το αν ένα σκυλί απαγορεύεται να ουρεί στα χορτάρια μιας πλατείας.

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member

Δημοσίευση από Bogbol » 26 Ιούλ 2015, 21:22

Ο νόμος δεν αναφέρει τίποτα και πουθενά για τα ούρα των σκύλων.
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!

Άβαταρ μέλους

libdek
Bullmastiff
Όνομα: Άκης

Δημοσίευση από libdek » 26 Ιούλ 2015, 21:41

Bogbol έγραψε:Ο νόμος δεν αναφέρει τίποτα και πουθενά για τα ούρα των σκύλων.
Ακριβώς γι'αυτό ρωτάω.
H ίδια υποστήριζε πως της το είπε πολιτικό πρόσωπο.

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member

Δημοσίευση από Bogbol » 26 Ιούλ 2015, 22:30

Να μας πει το πολιτικό πρόσωπο που της το είπε, να τον/την πάρουμε τηλέφωνο, να ενημερωθούμε κι εμείς, ώστε να είμαστε σύννομοι. :smrtac

Άβαταρ μέλους

GeorgeChar
Puppy

Δημοσίευση από GeorgeChar » 04 Σεπ 2015, 13:02

Έχω ένα μικρό σκυλάκο (13 κιλά) από 1ος μηνός όταν τον πήρα με υιοθεσία από τη φιλοζωική. Στο σπίτι που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή (Χανιά) και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης είχε σκύλο (διαρκώς δεμένο στον κήπο) καθώς και ο γείτονάς μου (λαμπραντόρ στο μπαλκόνι δεμένο) οπότε αποφάσισα για υιοθεσία και τον έφερα χωρίς πολλά-πολλά. Ο δικός μου καθότι μικρούλης μπορεί να βρίσκεται εντός τους σπιτιού χωρίς να κάνει ζημιές. Η γκρίνια όταν τον έφερα ήρθε γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά του "Δεν μπορεί ο σκύλος να περπατάει στις σκάλες (1ου ορόφου διαμέρισμα χωρίς ασανσέρ) οπότε πρέπει να τον κουβαλάω στα χέρια" κάτι που καλώς ή κακώς δέχτηκα γιατί έχει και τρίχωμα που μαδάει και αφήνει τρίχες ειδικά καλοκαίρι (αν και ο σπιτονοικοκύρης δεν πληρώνει καν καθαρίστρια για τους κοινόχρηστους χώρους οπότε καθάριζα εγώ όποιες τρίχες υπήρχαν). Το πιο πιθανόν είναι ότι γενικά η αντιμετώπιση του τύπου ήταν αυστηρή πέραν του μετρίου αλλά και εγώ την δέχτηκα. Το σκυλάκι μπορεί να μένει μόνο του στο σπίτι χωρίς προβλήματα για τις 8-9 ώρες που εγώ δουλεύω και γενικά είναι πολύ ήσυχος (συχνά παίζω επίτηδες λίγο πιο "έντονα" μαζί του για να γαβγίσει λίγο :razz:).

Πλέον βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης καινούργιου σπιτιού (ενοικίαση) πάλι στα Χανιά. Έχω πάρει από τον Μάρτη τουλάχιστον 30 τηλέφωνα (μπορεί να λέω και λίγα) και όλοι ανεξαιρέτως μου έχουν πει ότι απαγορεύονται τα κατοικίδια όταν τους ενημερώνω... Η πλάκα είναι ότι τρώω Χ ακόμα και από περιπτώσεις ισογείων με κήπο (!!!) περιφραγμένο... Έχω τεράστιο πρόβλημα καθώς δεν μπορώ να μετακομίσω και ετοιμάζομαι να στήσω οικογένεια (αρραβώνες κλπ.). Θα ήθελα συμβουλές. Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και πραγματικά λυπάμαι για την χώρα μας που είναι τέτοιου είδους και όχι του τύπου "Χαίρομαι τόσο που έχω ένα σκύλο και μπορώ να ζω όπου θέλω καθώς τηρώ όλους τους κανόνες και τους νόμους..."

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”