Και πού επιτρεπεται να τρεχουν ελευθερα;

Τι προβλέπει η νομοθεσία για τους ιδιοκτήτες σκύλων.
Ενημερωθείτε Συζητήστε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
inkynebula
Puppy
Όνομα: Φαιη

Δημοσίευση από inkynebula » 13 Οκτ 2014, 04:00

Γεια σας και καλως σας βρηκα! Μπαινω κατ'ευθειαν στο ψητο..
Πριν 2 μηνες απεκτησα το πρωτο μου σκυλακι και εχω ενθουσιαστει, φυσικα μαζι με ολα τα καλα ομως αρχιζω να βιωνω στο πετσι μου και τα προβληματα που αντιμετωπιζουν οι σκυλογονεις.

Η μικρη μου ειναι 6 μηνων, επισημα υιοθετιμενη, με το τσιπακι της, τα εμβολια της, το ταμπελακι, το λουρι, τα σακουλακια μου, και ολα καλα. Πρεπει ομως να ασκειται! Κοντα στο σπιτι μου λοιπον, υπαρχει μια μικρη παιδικη χαρα οπου μαζευομασταν τα βραδια 2-3 ανθρωποι με τα σκυλια μας για να τρεξουν και να χαρουν, καθως ηταν ο μονος ασφαλης χωρος που ειχα βρει, επειδη ειχε πορτα. Ασφαλης οσο θα μπορουσε βεβαια στη χωρα αυτη, γιατι η παιδικη χαρα ηταν γεματη με αγριοχορτα που εκρυβαν σκουπιδια, σακουλες σκουπιδιων, μεχρι και προφυλακτικα. Πηρα μια μερα την πρωτοβουλια και μαζεψα την παιδικη χαρα μονη μου, γιατι αν περιμενα απο τον δημο, ακομα ετσι θα ηταν. 14 μαυρες σακουλες σκουπιδιων ο απολογισμος για να παρετε μια ιδεα.
Καμια βδομαδα μετα, περνουσα ενα πρωι απ'εξω, και ειδα την πορτα ξηλωμενη και σπασμενη απο τους μεντεσεδες -αργοτερα εμαθα οτι εγινε απο δυσαρεστημενους γειτονες που θεωρησαν τα σκυλια και οχι τα σκουπιδια τους υγεονομικο κινδυνο.

Τις τελευταιες μερες πηγαινω με μια αλλη κοπελα που γνωρισα σε ενα γηπεδο/μπακετα το βραδυ και παιζουν τα σκυλια μας, αλλα και παλι τσακωνομαστε με κατι θειτσες που λενε οτι τα γηπεδα δεν ειναι για τα σκυλια κλπ, αν και στο ιδιο μερος εχει αλλα 4 και ποτε δεν μπηκαμε καπου που ειχε ηδη κοσμο.

Γνωριζω καλα οτι ο νομος λεει παντα με λουρι, αλλα δεν μπορω να φτασω την ταχυτητα της μικρης για να τρεξουμε μαζι, ουτε και να αντεξω οσο αυτη. Ειναι ελαχιστα τα μερη που μπορω να την βγαλω ελευθερη να τρεξει για λιγο, και δεν εχω μεταφορικο μεσο για να την παω σε καποιο επισημο παρκο σκυλων, ουτε μπορω να την βαλω σε ΜΜΜ.

Εσεις τι κανετε και δεν εχετε παιξει ξυλο με ολους αυτους που ψαχνουν αφορμη για να σας χαλασουν τη μερα ενω κανετε οτι μπορειτε για να μην ενοχλειτε κανεναν με το ζωο σας αλλα να μην το κλεινετε ολη μερα σε 50 τετραγωνικα; ???

Άβαταρ μέλους

bathoras
Puppy
Όνομα: γιαννης

Re: Και πού επιτρεπεται να τρεχουν ελευθερα;

Δημοσίευση από bathoras » 13 Οκτ 2014, 10:19

που μενεις;; αν εισαι κοντα στο κεντρο σου εχω μερος.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 13 Οκτ 2014, 14:26

Φαή, ακόμα δεν έχεις νοιώσει τίποτα από προβλήματα, σε βόλτα με σκύλο. Και ξύλο συνέβη να παίξω και να βριστούμε άσχημα έτυχε, όταν υπάρχουν τόσοι υπάνθρωποι γύρω μας. Οχι μόνο παρατήρηση σε παιδική χαρά εγκαταλελημμένη, αλλά απαίτησαν να μην περνάω από κάποιο δρόμο, γιατί λέει γαύγιζαν τα σκυλιά τους στην αυλή. ??? Και κατοικώ και εκτός κέντρου. Το έχω γράψει και σε άλλο ποστ μου παλαιότερα. Η απόλαυση μιάς βόλτας με σκύλο, έχει γίνει ένα άγχος!! kez::
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
inkynebula
Puppy
Όνομα: Φαιη

Δημοσίευση από inkynebula » 18 Οκτ 2014, 13:59

Δεν μενω στο κεντρο, και για να παω στο πιο κοντινο παρκο σκυλων χρειαζομαι ταξι.. Τελικα σε μπασκετες απαγορευεται;

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 18 Οκτ 2014, 14:18

inkynebula έγραψε:...Τελικα σε μπασκετες απαγορευεται;
Εγώ πηγαίνω και ο "Θεός βοηθός"! thr::
Πρόσεχε τις ακαθαρσίες του σκύλου σου! Ούτε κατούρημα!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Δημοσίευση από ntoylis » 18 Οκτ 2014, 17:05

γεια σου Φαιη και γουελκαμ στο ''ζησε την Ελλαδα στο Μυθο σου''
δεν εχω καποια προταση η λυση στο θεμα σου,απλα ηθελα να σου πω να κρατησεις τα νευρα σου η να μην επιτρεπεις να σου χαλασουν την διαθεση ενεργεια αυρα σου,<<διαφοροι>>
ισως λιγο ψαξιμο και σκαναρισμα της περιοχης σου και ισως βρεις καποιο μερος..
το ευχομαι..

Άβαταρ μέλους

lorenzo
Bullmastiff
Όνομα: Παναγιώτης

Δημοσίευση από lorenzo » 18 Οκτ 2014, 22:12

Όντως κ εγώ είχα πρόβλημα που άφηνα τον σκύλο σε μπασκετες ν τρέξει.. Τελικά βρήκα μέρος εδώ πατρα σε ένα παλιό γήπεδο τένις που πλέον έχει σκύλοτοπος μαζευόμαστε αρκετοί τα απογεύματα.... όντως απαγορεύεται σε χώρους τέτοιους αλλά κάπου πρέπει ν εκτονοθουν κ τα σκυλάκια μας οπότε γιατί για μια φορά να μην κάνουν όσοι μας κατακρίνουν πίσω υποχωρώντας για μια φορά κ πάντα εμείς ν μαζεύουμε τον σκύλο λες κ έχουμε κανένα κτήνος κ διψάει για ανθρώπινο αίμα πφφ λες και τις ακαθαρσίες τον σκυλων μας περίμεναν τα πάρκα για να μην είναι καθαρα που κ αυτά τα μαζεύουμε κιόλας Ελλάδα ελληνική νοοτροπία είναι σκύλος αρρώστιες βρωμιά δεν λένε πότε έκαναν αυτοί τελευταία φορά εμβόλιο όλοι οι κομπλεξικοί να πούμε σορού αλλά με έπιασε το επαναστατικό μου

Εικόνα Posted via Mobile

Άβαταρ μέλους

ΙωανναΚ
Beagle
Όνομα: Iωάννα

Δημοσίευση από ΙωανναΚ » 26 Οκτ 2014, 10:44

Kαλημέρα,

αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον σκύλο μου...
Το σκυλί έχει απίστευτη ενέργεια μέσα του κ θέλει να εκτονωθεί.Μια απλή βόλτα όπου θα περπατήσουμε απλά κ θα επιστρέψουμε πίσω δεν βοηθάει καθόλου κ όσο κ να παίξεις μαζί του κ στο σπίτι πάντα θα θέλει λίγη άπλα να τρέξει κ με το δίκιο του.
Εδώ που μένουμε εμείς δεν υπάρχει τίποτα για να τον αφήσω να τρέξει.Μόνο ένα γήπεδο μπάσκετ στο πάρκο όπου ήδη έχουν φροντίσει να βάλουν ταμπέλα ''απαγορεύονται τα σκυλιά''.

Προσωπικά θα το διακινδυνέψω να τον αφήσω ελεύθερο εκεί είτε νωρίς το πρωί είτε αργά το βράδυ κ ό,τι γίνει.

Άβαταρ μέλους

fulvia
Puppy
Όνομα: fulvia

Δημοσίευση από fulvia » 23 Ιουν 2017, 15:16

Tha ithela na rotiso ran epitrepete stous skilous na trexoun she gipedo podosferou otan auto eine adio , xoris na leronoun ton xoro me akatharsies,apla na xedinoun trexontas ena,duo gurous.euxaristo

Απαγορεύονται τα greeklish

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 227 times
Been thanked: 354 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 24 Ιουν 2017, 02:49

Κατ΄αρχήν καλώς όρισες στην συντροφιά μας!

Νομίζω ότι εξαρτάται από το γήπεδο και από το αν φυλάσσεται από κάποιον ο οποίος το επιτρέπει ή το απαγορεύει, απόλυτο δεν νομίζω ότι είναι τίποτα.

Εγώ για παράδειγμα σε προηγούμενη γειτονιά που ήμασταν και είχαμε εκεί κοντά ένα γήπεδο μπάσκετ κλειστό, τα πήγαινα και έτρεχαν αργά το βράδυ όταν ήταν άδειο και κανένας δεν μου είχε κάνει παρατήρηση, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να ακούσεις κανείς αν τύχει και πέσει επάνω σε κανέναν μυστήριο...

Όπως και νάχει πάντως, αν έχεις κοντά σου ένα τέτοιο προστατευμένο χώρο, πήγαινε τα σκυλάκια σου να τρέξουν και να χαρούν και αν σου πει κανένας τίποτα, βλέπεις... Απλά φρόντισε να το αφήσετε καθαρό όπως ακριβώς το βρήκατε...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”