Σκυλος & TV

Γράψε κάτι ενδιαφέρον που ξέρεις ή έχεις διαβάσει για τα σκυλιά,
κάτι που δύσκολα μπορεί να γνωρίζουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Abiss
Saint Bernard
Όνομα: Σοφια

Σκυλος & TV

Δημοσίευση από Abiss » 13 Ιούλ 2015, 12:14

Ο ιδιοκτητης με τον σκυλο του. Καθεται αυτος στο καναπε,ανοιγει την τηλεοραση και παρακολουθει.
Καθεται και ο σκυλος στο πατωμα & καρφωνεται στην οθονη.
Και ο ιδιοκτητης μενει εκπληκτος: Ο σκυλος βλεπει τηλεοραση, οπως και εγω!! Τι χαριτωμενο!!

Κι ομως, οι σκυλοι δεν μπορουν να δουν τηλεοραση. Απλα σε μια προσπαθεια να ικανοποιησουν το αφεντικο τους, προσποιουνται πως παρακολουθουν. Αν κοιταξετε προσεκτικα, δεν μπορει να εστιασει στην οθονη & κοιταει τριγυρω...ειναι η μορφολογια των ματιων τετοια που δεν τους το επιτρεπει και προσποιουνται μονο και μονο για να ευχαριστησουν τον ιδιοκτητη τους! :yah :sarc :clap
Sometimes we put treasures in museums...other times we take them out for walks! wink: mock:

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times
Re: Σκυλος & TV

Δημοσίευση από VOLPE » 13 Ιούλ 2015, 13:29

Σκύλος και TV
Έπειτα από σχετική έρευνα που έγινε το 2013 διαπιστώθηκε πως τα σκυλιά μας έχουν την ικανότητα να βλέπουν και να αντιλαμβάνονται τις εικόνες της τηλεόρασης με τον ίδιο τρόπο που μπορεί και ένας άνθρωπος. Μπορούν να αναγνωρίσουν έναν σκύλο μόλις τον δουν στη μικρή οθόνη και να αντιδράσουν σε ήχους, όπως παραδείγματος χάρη, στο γάβγισμα.

Παρόλα αυτά υπάρχουν μικρές διαφορές. Οι επιστήμονες υποστηρίζουν πως τα μάτια του σκύλου έχουν την ικανότητα να καταγράφουν εικόνες πολύ πιο γρήγορα από ότι μπορούν τα δικά μας. Αυτό δεν επηρεάζει την ποιότητα όταν παρακολουθούν μία ταινία στις σύγχρονες τηλεοράσεις.

Στις παλιές τηλεοράσεις που τα καρέ είναι λιγότερα - ανά δευτερόλεπτο - η εικόνα στα μάτια τους δεν έχει την ίδια ποιότητα. Επίσης τα σκυλιά έχουν διχρωματική όραση. Βλέπουν τον κόσμο στις αποχρώσεις του κίτρινου και μπλε.

▼ Πηγη ▼

Αν υπάρχει άλλη, διαφορετική άποψη, ας κατατεθεί.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Abiss
Saint Bernard

Δημοσίευση από Abiss » 13 Ιούλ 2015, 14:21

ΠΡΟΣΟΧΗΗ!!!
Δεν ειπα οτι δεν αντιλαμβανονται εικονες & δεν ανταποκρινονται σε ηχους/εικονες της τηλεορασης, ειπα οτι δεν μπορουν να εστιασουν στην τηλεοραση ωστε να το χαρακτηρισουμε ως 'παρακολουθηση'. Και θα το παρατηρησεις και μονη σου και με αλλα πραγματα. Π.χ. βγαζω τον σκυλο μου στο μπαλκονι & μολις θελει να μπει με ειδοποιει γαβγιζοντας. Περιμενει εξω απ'την μπαλκονοπορτα με την κουρτινα και την μπαλκονοπορτα κλειστες ή ΜΟΝΟ ην μπαλκονοπορτα κλειστη, με ανοιχτες τις κουρτινες. Παρ'ολα αυτα, δεν μπορει να με δει καθαρα πισω απ'το τζαμι ή το τζαμι και την κουρτινα & παρατηρω οτι παρ'ολο που με διακρινε ισαν φιγουρα, δεν μπορει να εστιασει σε μενα(ιδιαιτερα αν κουνιεμαι κιολας).
Ετσι ειναι και με την τηλεοραση: ανταποκρινεται σε ηχους & εικονες οπως πολυ σωστα ειπες, ομως παρ'ολα αυτα δεν ΕΣΤΙΑΖΕΙΙ!
Sometimes we put treasures in museums...other times we take them out for walks! wink: mock:

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member

Δημοσίευση από VOLPE » 13 Ιούλ 2015, 20:49

Αγαπητή Σοφία, αυτά που παρέθεσα, δεν είναι δικές μου απόψεις. Αλλωστε εγώ, δεν έχω τις ΕΙΔΙΚΕΣ γνώσεις, για να υποστηρίξω το ένα ή το άλλο. Πρόκειται για έρευνα Πανεπιστημίου στο εξωτερικό, που δημοσίευσε η πηγή που αναφέρω.
Προσωπική μου γνώμη, από όσα έχω, επί πολλά χρόνια διαβάσει, είναι ότι οι σκύλοι μπορούν να δούνε τηλεόραση, με μόνο πρόβλημα, αυτό των χρωμάτων! Αρα βασική παράμετρος λογικά, είναι ότι μπορούν να εστιάσουν στην οθόνη.
Πιθανόν να κάνω κάποιο λάθος. Γι' αυτό κάλεσα, όποιον έχει κάτι άλλο να μας διαφωτίσει, να το καταθέσει. Μιλάμε πάντα, για επίσημη, επιστημονική ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 13 Ιούλ 2015, 22:37

Τώρα τι χαζοσυζήτηση είναι αυτή ??? (εδώ είμαι βαράτε εμπαθείς, αντέχω)

Να σκίσουμε τα συγγράμματα περί αντίληψης του σκύλου (εικόνας, χρωμάτων, ψηφιακής αντανάκλασης -σύνδρομο καθρέφτη κλπ) και να αρχίσουμε να συζητάμε αν αντιλαμβάνεται τα ζώδια που πουλάει η ελληνική TV για τους αγράμματους.

Υπάρχει βιβλιογραφία..... δεν τολμώ να την παραθέσω όλη (μιλάμε για πολλά ΤΕΡΑ],
αλλά τολμώ να πω ότι δεν μπορούμε να πισωγυρίζουμε λόγω αμάθειας.
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Abiss
Saint Bernard

Δημοσίευση από Abiss » 14 Ιούλ 2015, 17:15

VOLPE έγραψε:Αγαπητή Σοφία, αυτά που παρέθεσα, δεν είναι δικές μου απόψεις. Αλλωστε εγώ, δεν έχω τις ΕΙΔΙΚΕΣ γνώσεις, για να υποστηρίξω το ένα ή το άλλο. Πρόκειται για έρευνα Πανεπιστημίου στο εξωτερικό, που δημοσίευσε η πηγή που αναφέρω.
Προσωπική μου γνώμη, από όσα έχω, επί πολλά χρόνια διαβάσει, είναι ότι οι σκύλοι μπορούν να δούνε τηλεόραση, με μόνο πρόβλημα, αυτό των χρωμάτων! Αρα βασική παράμετρος λογικά, είναι ότι μπορούν να εστιάσουν στην οθόνη.
Πιθανόν να κάνω κάποιο λάθος. Γι' αυτό κάλεσα, όποιον έχει κάτι άλλο να μας διαφωτίσει, να το καταθέσει. Μιλάμε πάντα, για επίσημη, επιστημονική ενημέρωση.
Tι να πω, ισως κανω λαθος. Και γω απο επιστημονικη ερευνα τα βρηκα αυτα, αν ξαναπετυχω το λινκ θα στο στειλω...

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member

Δημοσίευση από VOLPE » 14 Ιούλ 2015, 20:59

Βέβαια Σοφία, οπωσδήποτε να γράψεις το link. Αν βρώ και εγώ, κάτι ενδιαφέρον και απόλυτα τεκμηριωμένο, θα το γράψω!

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 15 Ιούλ 2015, 00:26

Abiss έγραψε: Tι να πω, ισως κανω λαθος. Και γω απο επιστημονικη ερευνα τα βρηκα αυτα, αν ξαναπετυχω το λινκ θα στο στειλω...
Έως ότου βρήτε όλοι τις "επιστημονικές έρευνες" θεωρήστε προβοκάτορες.... :sarc

rht: :yikes :rofl2
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff
Όνομα: χριστινα
Has thanked: 103 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από σκυλακι » 06 Νοέμ 2016, 03:00

Αστοχος χαρακτηρισμός..

ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ: οργανωμένος υποκινητής στασιαστικών ενεργειών για την πρόκληση αντιποίνων.
(από το λατ.provocare=προκαλώ)πηγη:Ελλ.λεξικό Τεγόπουλος-Φυτράκης

Συγνώμη αλλά δεν άντεξα να μην το διορθώσω!
:hppy Φιλια σε ολους τους αδεσποτους και τους παρατημενους πρωην και νυν!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ?”