Ίρμα

Αναμνηστική σελίδα στη μνήμη των αγαπημένων φίλων που χάσαμε, ας βάλουμε εδώ μια φωτογραφία σαν ελάχιστο φόρο τιμής………
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Insomniac
Saint Bernard
Όνομα: Γιάννης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Ίρμα

Δημοσίευση από Insomniac » 06 Αύγ 2016, 22:39

Πηγα σημερα στο Κοιμητηριο ζωων Αγιος Φραγκισκος στα συνορα Ωρωπου Μαλακασας που την πηγαμε πριν μια εβδομαδα...Τραγικο...

Παρατηρησα μεση ηλικια ζωων γυρω στα 10-12 ετη....Υπηρχαν βεβαια και καποια λιγων ετων.

Το πιο μεγαλο που ειδα ηταν ενα γιορκσαιρ 23 ετων και ενα αλλο 21 αλλα δεν ξερω ρατσα..
Φιλικά Γιάννης

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Αύγ 2016, 14:57

Όσο πιο μικρόσωμα είναι τα σκυλάκια, τόσο μεγαλύτερος είναι ο μέσος όρος ζωής τους.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Insomniac
Saint Bernard

Δημοσίευση από Insomniac » 07 Αύγ 2016, 15:14

Morgan_A έγραψε:Όσο πιο μικρόσωμα είναι τα σκυλάκια, τόσο μεγαλύτερος είναι ο μέσος όρος ζωής τους.
Ευχαριστω.Ευχαριστη ειδηση για τα 3 γιορκσαιρ που εχω .Επισης ενα maltez ...Τα γιορκσαιρ 6-8 ετων και 2-4 κιλα , το maltez 5 ετων και 7 κιλα Και ενα γερικο κανις 14 ετων 6-7 κιλα που για τη ωρα ειναι το πιο δυνατο φαινομενικα απο ολα .

Ειχα ακουσει μαλλον λανθασμενα οτι τα μικροσωμα και τα μεγαλωσωμα εχουν μικροτερο προσδοκιμο ζωης.
Φιλικά Γιάννης

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Αύγ 2016, 20:17

Όχι Γιάννη μου, όσο πιο μικρόσωμα τόσο μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής, αυτό είναι σίγουρο, αρκεί να σου πω, ότι τα πολύ μεγαλόσωμα σκυλιά, όπως για παράδειγμα οι μολοσσοί, έχουν προσδόκιμο 8-10 χρόνια το πολύ.

Εγώ είχα ένα πεκινουά, 5 κιλά ήταν ο γεράκος μου, πέρασε τα 18,5 χρόνια και μετά έφυγε, πλησίαζε τα 19.

Μιας καλής μου φίλης, ένα πολύ μικρόσωμο θιβετιανό πεκινουά, δεν θα το πιστέψετε, πέρασε τα 25 χρόνια.

Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο και το πόσο καλοζωισμένο είναι ένα σκυλάκι, γιατί αν για παράδειγμα ένα μικρόσωμο σκυλάκι, μείνει κάποιο μεγάλο διάστημα στο δρόμο και από τύχη επιζήσει, αλλά χαλάσουν εντελώς τα δοντάκια του, ταλαιπωρηθεί πολύ κλπ, σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο εύκολο μετά, ακόμη κι΄αν βρεθεί σε σπίτι, να ζήσει μέχρι αυτές τις ηλικίες...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Insomniac
Saint Bernard

Δημοσίευση από Insomniac » 07 Αύγ 2016, 20:24

Σε ευχαριστω πολυ Ισιδωρα .Οσα εχω εχουν ζησει μονο μεσα σε σπιτι με απεραντη φροντιδα.
Φιλικά Γιάννης

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΘΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ!!”