Πριν ζευγαρώσετε τον σκύλο σας.. Σκεφτείτε!

Μπορώ να ζευγαρώσω το σκύλο μου; Γιατί ΟΧΙ;
Επιπτώσεις και κίνδυνοι ενός επιπόλαιου ζευγαρώματος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πολλά καινούργια μέλη δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα του forum Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ» ίσως διότι δεν το διάβασαν από την αρχή. Υπενθυμίζουμε ότι ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και τις επιπτώσεις αυτού. Οι αγγελίες του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Re: Πριν ζευγαρώσετε τον σκύλο σας.. Σκεφτείτε!

Δημοσίευση από kouvaraki » 29 Δεκ 2013, 13:53

Φίλε black jack καλησπέρα!

Εχουν γραφτεί άπειρα σχόλια μέσα στο φόρουμ για το θέμα στείρωση-ζευγάρωμα.Ο καθένας έχει την άποψη του,η οποία βέβαια είναι απολύτως σεβαστή..
Γι αυτό και δεν προσπαθούμε να επιβάλουμε καμία γνώμη..

Εγώ προσωπικά δεν νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω.Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσπαθήσω να βοηθήσω αυτό το υπέροχο είδος που ονομάζεται σκύλος..

Δεν είμαι υπέρ της στείρωσης και το χω ξαναπεί..Οπως και να χει είναι μια παρέμβαση στη φύση..

Δεν χρειάζεται να στειρώσεις το σκύλο σου,τουλάχιστον αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας...

Ομως ούτε να τον ζευγαρώσεις χρειάζεται..ούτε καν μία φορά!!

Πάντως αν είναι να επιλέξεις ανάμεσα στα δύο...τότε σίγουρα επέλεξε τη στείρωση.. sm:)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 29 Δεκ 2013, 14:10

Για ποιο λογο?
Αν ηταν θηλυκο το σκυλι σου θα εξακολουθουσες να θελεις?

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ της στειρωσης.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 29 Δεκ 2013, 14:17

black jack έγραψε:Δηλαδη αν ζευγαρωσω τον σκυλο μου τοσο κακο ειναι;Εγω τουλαχιστον μια φορα θελω να ζευγαρωσει τωρα απο εκει και περα θα δω τι θα κανω.Ας με βοηθησει καποιος.
Καταρχάς για ποιό λόγο θέλεις να ζευγαρώσεις τον σκύλο σου;
Πιστεύεις θα του προσφέρει κάτι;
Πιστεύεις πως θα είσαι σε θέση να εξασφαλίσεις αξιοπρεπή διαβίωση σε ΟΛΑ τα κουτάβια που θα προκύψουν;
Πιστεύεις πως θα είσαι σε θέση να ελέγξεις την δυνητική ικανότητα αναπαραγωγής ΟΛΩΝ των κουταβιών;
Γιατί βλέπω στο άλλο στου ποστ αναφέρεις
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι πρεπει να κανω απο τη μια σκεφτομαι τα αδεσποτα που ειδη υπαρχουν γιατι δεν θελω να επυβαρινω αλλο την κατασταση
Συνεπώς ΠΩΣ και με ποιό τρόπο θεωρείς πως μπορούμε όλοι μας να συνεισφέρουμε στο να μην επιβαρυνθεί η ήδη επιβαρυμένη κατάσταση με τα αδέσποτα;

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 29 Δεκ 2013, 19:57

Αχ βρε φίλε τι να σου πούμε και τι να γράψουμε; Έχουν απαντηθεί. Μη σκέφτεσαι το σκύλο σου. Σκέψου τα αποτελέσματα του ζευγαρώματος. Αν δεν μπορείς να σκεφτείς, τότε δες τι γίνεται στους δρόμους από αδέσποτα. Δες το θέαμα με τα σκοτωμενα σκυλιά στις εθνικές μας οδούς. Τα σκελετωμενα από την πείνα διότι κάποιοι κάποτε θέλησαν κουταβια αλλά δεν άντεξαν να τα μεγαλώσουν....

Δες λίγο πέρα από το δικό σου σύμπαν του μικρόκοσμου στον οποίο ζεις και αναλογισου το θέμα σε μια μεγαλύτερη κλίμακα.
Αξίζει;
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 29 Δεκ 2013, 20:10

+1000,στην Στέλλα.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ»”