Διακοπή ζευγαρώματος

Μπορώ να ζευγαρώσω το σκύλο μου; Γιατί ΟΧΙ;
Επιπτώσεις και κίνδυνοι ενός επιπόλαιου ζευγαρώματος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πολλά καινούργια μέλη δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα του forum Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ» ίσως διότι δεν το διάβασαν από την αρχή. Υπενθυμίζουμε ότι ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και τις επιπτώσεις αυτού. Οι αγγελίες του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
june2013
Akita
Όνομα: Nikoletta

Διακοπή ζευγαρώματος

Δημοσίευση από june2013 » 03 Σεπ 2013, 18:00

Γειά σας,
σε ένα νήμα που συστηθηκα κι είπα την περίπτωση του June μπορεί κανείς να διαβάσει περισσότερα.

Είχα ήδη μία σκύλα 4,5 ετών η οποία τελικά αδιαθέτησε στις 21 Αυγούστου.
Έχω φυσικά γίνει δράκουλας από το ξενύχτι, αυτός έχει ξετρελλαθεί τον έχω δεμένο κι αυτή ως τώρα τον απέρριπτε και την ουρά της την είχε να καλύπτει την πίσω περιοχή.

Συνέβη όμως μπροστά στα μάτια μου σήμερα να περνά αυτή δίπλα του αυτός δεμένος αλλά όχι γρήγορα όπως πριν σα να τον καλοεξέταζε, σα να φλερτάριζε, πριν προλάβω να κάνω κάτι αυτός προσπάθησε να την καβαλήσει και τα κατάφερε ενώ τον είδα πως ψιλοκεντράρισε κιόλας και σε δύο δευτερόλεπτα είχε αρχίσει να κουνιέται, στα τρία δευτερόλεπτα εγώ τον είχα απομακρύνει.

πρόκειται για ένα ημίαιμο μας είπαν σετλαντ με τερριε κάποιοι που ξέρουν και είναι στο ένα τρίτο περίπου του μεγέθους της αυτή είναι βελγικό ποιμενικό μαλινουά με σηκωμένα τα αυτάκια, περίπου στο μέγεθος ενός θηλυκού λαμπραντόρ ίσως και λίγο μεγαλύτερη.

αυτό που θέλω να ρωτήσω (τα ζώα δεν θα τα στειρώσω αυτός εχει αδύναμη καρδιά δεν θα τον υποβάλλω σε εγχείριση τώρα στα γεράματά του ενώ ουδέποτε θα το έκανα αυτό στην σκύλα μου, οπότε δεν σας ρωτώ γι' αυτόν τον λόγο) στα 3 δευτερόλεπτα που τα χώρισα έβλαψα κάποιο από τα δύο;

τώρα η σκύλα μου θα μείνει σε ξεχωριστό δωμάτιο δεν εμπιστεύομαι πια τις κινήσεις της διότι θέλει να ζευγαρώσει προφανώς μαζί του.
επίσης θέλω να ρωτήσω τα εξής

γίνεται σε δύο δευτερόλεπτα να την καταστήσει έγκυο;
να μπορέσει δηλαδή τέτοιου μεγέθους σκύλος να "κεντράρει" και να διεισδύσει χωρίς καμμιά βοήθεια;

όπως και να έχει και έγκυος να έχει μείνει γιατί τώρα αμφιβάλλω για τις νύχτες που πέρασαν μήπως αυτή τον βρήκε και έκαναν την πράξη τα σκυλάκια της θα έχουν καλούς προστάτες, εμάς. ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις.

mikem1st

Re: Κατατοπίστε με για τα τσιμπούρια

Δημοσίευση από mikem1st » 03 Σεπ 2013, 21:45

Όχι ,στα 2 δευτερόλεπτα δεν προλαβαίνει να γίνει το κακό. bigg:
Θα έπρεπε τα σκυλιά να μείνουν κολλημένα και να περιμένετε έως και 20 λεπτά να ξεκολλήσουν για να φοβάστε για εγκυμοσύνη!

Άβαταρ μέλους

Topic author
june2013
Akita

Re: Διακοπή ζευγαρώματος

Δημοσίευση από june2013 » 18 Σεπ 2013, 20:54

ευχαριστώ για την απάντηση, όμως έχουμε πλέον τα πρώτα σημάδια πιθανής εγκυμοσύνης. για καλό και για κακό θα περιμένουμε λίγο όμως θα κάνουμε υπέρηχο σίγουρα στην πορεία, γιατί τις επικίνδυνες μέρες ίσως όταν κοιμόμασταν αυτή σκαρφάλωσε στο κρεβάτι πέρασε στην πλευρά του κι αυτός αν και δεμένος με ένα μακρύ λουρί μπορούσε κάλλιστα να τα καταφέρει αφού τα κατάφερε όπως είπα μπροστά μου και να κλείδωσαν με κάποιο τρόπο όταν εμείς κοιμόμασταν τον ύπνο του δικαίου. σαν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός λένε κι αυτοί ήταν από την αρχή φίλοι/αγέλη απόλυτα δεμένοι σαν μια γροθιά όταν έβγαιναν βόλτα αφού απορούσαμε κι εμείς πως τα βρήκαν τόσο πολύ με την πρώτη ματιά! τώρα όλο με τις μυτούλες τους χαιρετιούνται και θέλουν να ξαπλώνουν μαζί και ουδέποτε φωνάζει ο ένας στον άλλο ενώ αυτή του δίνει μέχρι και τα παιχνίδια της και μοιράζεται χωρίς γκρίνια το φαγητό μαζί του.

Άβαταρ μέλους

Topic author
june2013
Akita

Δημοσίευση από june2013 » 18 Σεπ 2013, 20:58

ή αυτό δηλαδή ή η μικρή είναι άρρωστη εφόσον συνεχίσει με την περίεργη τάση της να μην τρώει dental sticks πια, ούτε τα μπισκότα της αλλά να τα ξερνά, να θέλει μόνο κοτόπουλο με ρύζι, να κοιτάζει τον τοίχο αποπροσανατολισμένη ονειρευεται; δεν ξέρω. άλλαξε συμπεριφορά και έγινε έξτρα προσκολλημένη με τον Τζουν και τον σύζυγο εκεί που ήταν μόνο μαζί μου τόσο εμένα με αποφεύγει! ελπίζω να μην έχει πάθει καμμιά αρρωστεια να είναι φυσιολογικό μετά την περιοδο το αναστατωμένο στομάχι αλλά βρίσκω πως οι σκύλες που περιμένουν κουτάβια στην αρχή έχουν εμετούς!

Άβαταρ μέλους

Topic author
june2013
Akita

Δημοσίευση από june2013 » 18 Σεπ 2013, 21:00

επίσης μόνο όταν το είδα μπροστά μου όπως περιέγραψα χώρισα εντελώς τα σκυλιά σε άλλα δωμάτια κι έπεσε το κλάμα της κυρίας κι από τους δύο. κοιμόντουσαν μετά χώρια με κλειδωμένη την μία πόρτα κι αυτός με λουρί!

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 18 Σεπ 2013, 23:12

Νικολεττα μου καλησπερα!!Δεν γνωριζω τιποτα για την εγκυμοσυνη στα σκυλια...Ευχομαι να μην εχει γινει το...''κακο'',την ωρα που κοιμοσασταν και δεν το πηρατε χαμπαρι...Χαιρομαι επισης που μαθαινω νεα σας και που ζειτε ομορφα οι τεσσερις σας,με τα μικρα σας να αγαπιουνται τοσο πολυ! Μην παραλειψεις να μας ενημερωσεις οταν σιγουρευτεις! wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stefany
Dog Star ¤
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από Stefany » 18 Σεπ 2013, 23:17

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος κοροϊδεύει ποιον, 2 δευτερόλεπτα?? ???
Εσείς καλά το πάτε...... λαου-λάου, αλλά παρακαλωωωωώ :beg
ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ των συνανθρώπων σας. sm:)
Εικόνα Εικόνα+
Μαζί με τα PAPPY MILLS σταματήστε και τους ηλίθιους

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator

Δημοσίευση από kouvaraki » 18 Σεπ 2013, 23:25

Eγω δεν το πιασα το σχολιο σου Stefany! :nop:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stefany
Dog Star ¤
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από Stefany » 18 Σεπ 2013, 23:47

:smrtac Δε πειράζει Λία...
Εικόνα Εικόνα+
Μαζί με τα PAPPY MILLS σταματήστε και τους ηλίθιους

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator

Δημοσίευση από kouvaraki » 19 Σεπ 2013, 00:08

Για να μου εξηγησεις στο ειπα βασικα,αλλα οκ.. ???
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ»”