το αναπαντητο ερωτημα:Στηρωση η ζευγαρωμα

Μπορώ να ζευγαρώσω το σκύλο μου; Γιατί ΟΧΙ;
Επιπτώσεις και κίνδυνοι ενός επιπόλαιου ζευγαρώματος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πολλά καινούργια μέλη δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα του forum Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ» ίσως διότι δεν το διάβασαν από την αρχή. Υπενθυμίζουμε ότι ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και τις επιπτώσεις αυτού. Οι αγγελίες του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Κλειδωμένο

Topic author
black jack

το αναπαντητο ερωτημα:Στηρωση η ζευγαρωμα

Δημοσίευση από black jack » 28 Δεκ 2013, 22:20

Γεια σε ολους και παλι.Πριν λιγο καιρο βρηκα ενα σκυλο το πηρα σπιτι μου και απο τοτε αρχισα να ασχολουμε και να ψαχνω γενικα για πληροφοριες σχετικα με κατοικιδια κτλ.Επισης οποιο αδεσποτο σκυλο η γατα βρω το βοηθαω και μπορω να πω πως μαρεσει να ασχολουμε.Στο θεμα της στηρωσεις τωρα ακομη ο δικος μου ειναι ενος χρονου και 2-3 μηνων και δεν εχει δωσει ακομη διγματα οτι θελει να ζευγαρωσει.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι πρεπει να κανω απο τη μια σκεφτομαι τα αδεσποτα που ειδη υπαρχουν γιατι δεν θελω να επυβαρινω αλλο την κατασταση.Να πω εδω πως ο μονος λογος που δεν θα αφηνα το σκυλο μου να ζευγαρωσει ειναι αυτος γιατι ειμαι αντιθετος στην παρεμβαση της φυσης οπου μπορει να αποφευχθει αυτο ειδικα σε ενα τοσο λετπο ζητημα.Απο την αλλη ομως σκεφτομαι ομως πως ποιος ειμαι εγω τελικα που θα αποφασισω ποιος θα ζευγαρωσει και ποιος οχι και επισης οτι το ζωο μπορει να νιωσει κατι οτιδηποτε δεν ξερω.Δεν μπορει να υπαρξει μια μεση λυση ας πουμε να μην μπορει να αναπαραγει το ειδος αλλα να μπορει να ερχετε σε επαφη με θυληκα.Ας με διαφωτησει καποιος.Ελπιζω να υπαρχουν υποστηριχτες και των 2 αποψεων.
Αυτα απο εμενα και συγγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο.

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times
Re: το αναπαντητο ερωτημα:Στηρωση η ζευγαρωμα

Δημοσίευση από Bogbol » 28 Δεκ 2013, 22:37

black jack έγραψε:Απο την αλλη ομως σκεφτομαι ομως πως ποιος ειμαι εγω τελικα που θα αποφασισω ποιος θα ζευγαρωσει και ποιος οχι και επισης οτι το ζωο μπορει να νιωσει κατι οτιδηποτε δεν ξερω.Δεν μπορει να υπαρξει μια μεση λυση ας πουμε να μην μπορει να αναπαραγει το ειδος αλλα να μπορει να ερχετε σε επαφη με θυληκα.Ας με διαφωτησει καποιος.Ελπιζω να υπαρχουν υποστηριχτες και των 2 αποψεων.
Τα ζώα έρχονται σε επαφή από το ένστικτο της αναπαραγωγής και όχι για ευχαρίστηση όπως ο άνθρωπος.

Το θέμα που σας απασχολεί (έχει απαντηθεί) και αναπτύσσεται εδώ http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=77&t=1477
όπου μπορείτε να συνεχίσετε γράφοντας της απορίες σας, αφού φυσικά διαβάσετε το προαναφερθέντα ώστε να μην επαναλαμβανόμαστε.

Ευχαριστούμε.
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ»”