ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΩΝΩ!

Μπορώ να ζευγαρώσω το σκύλο μου; Γιατί ΟΧΙ;
Επιπτώσεις και κίνδυνοι ενός επιπόλαιου ζευγαρώματος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πολλά καινούργια μέλη δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα του forum Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ» ίσως διότι δεν το διάβασαν από την αρχή. Υπενθυμίζουμε ότι ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και τις επιπτώσεις αυτού. Οι αγγελίες του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

KONMAC
Beagle
Όνομα: KOSTAS
Has thanked: 24 times
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από KONMAC » 12 Σεπ 2017, 19:36

Μόργκαν
Σαν λαός έχουμε πολλές αρνητικές πρωτιές.
Δεν νοιαζόμαστε για εμάς ούτε τον σύντροφο μας και υποβαλομαστε σε μια σωματική, ψυχική αν θες και οικονομική ταλαιπωρία που λέγετε έκτρωση.
Θες γιατί είμαστε αδιάφοροι , απαίδευτοι, αμυαλοι κλπ .
Οι περισσότεροι πήραμε ένα ζώο, ένα αυτοκίνητο ένα σπίτι χωρίς να αναλογιστούμε την επόμενη ημέρα τις υποχρεώσεις.
Τώρα για την στείρωση πιστεύω ότι σε απαλλάσσει από πολλές σκοτούρες και προβλήματα έμμεσα ή άμεσα.
Από το πιο απλό όπως το αίμα στην περίοδο έως επιπλοκές στη κύηση και την γέννα.
Το τελευταίο ζώο το έχασα στην γέννα και δεν ήταν θηλαστικό.
Όμως ένα χειρουργείο έχει και αυτό τις έννοιες του.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Σεπ 2017, 20:33

Βεβαίως και έχει τις έννοιες του και τους κινδύνους του, συμφωνώ απολύτως, ακόμα κι΄αν θεωρείται χειρουργείο ρουτίνας από πολλούς...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ»”