Σκύλος και καράβι...!!!

Ιδανικές τοποθεσίες για διακοπές & εκδρομές με το σκύλο μας.
Φιλικά Ξενοδοχεία - Camping - Πανσιόν
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Γράψτε εδώ τόπους που έχετε επισκεφτεί και θεωρείτε ιδανικούς για διακοπές ή εκδρομή μαζί με το σκύλο. Εμπρός, πάρτε τα σκυλιά σας, βγάλτε από την ντουλάπα τα σακίδια, φορέστε τα εκδρομικά σας, συμπληρώστε το σύνολο με το απαραίτητο κέφι, την ενέργεια και την καλή διάθεση και ξεκινάμε!
Δεχόμαστε συστάσεις για ξενοδοχεία πανσιόν κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 50 posts.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Σίβα
Puppy

Re: Σκύλος και καράβι...!!!

Δημοσίευση από Σίβα » 16 Αύγ 2009, 12:53

Φέτος χρειάστηκε να ταξιδέψω με ιπτάμενο δελφίνι (όχι flying cat) για Αργοσαρωνικό. Η κατάσταση ήταν απαράδεκτη.
Είχα το σκυλάκι μου (μεσαίου μεγέθους) με φίμωτρο και μπαίνω μέσα στο ιπτάμενο. Ρωτάω που μπορώ να κάτσω με το σκυλί και στην αρχή με βάλανε κι έκατσα σε κάτι σκαλοπατάκια έξω. Μετά ήρθε ένας αξιωματικός και μου είπε ότι απαγορεύεται γιατί κάποτε κάποιο σκυλί δάγκωσε κάποιον (το δικό μου πάντα με το φίμωτρο εντωμεταξύ) και με έδιωξε από εκεί λέγοντας μου να πάω στο πίσω μέρος του ιπτάμενου.
Πάω λοιπόν κι εγώ πίσω και λέω δόξα τω Θεό που βρέθηκε επι τέλους ένα μέρος για το σκυλάκι μου. Δεν πρόλαβα να χαρώ έρχεται ένα μέλος του πληρώματος και μου λέει ότι απαγορεύεται να κάτσω εκεί, πάω να κάτσω έξω στο πίσω μέρος αλλά ούτε κι εκεί επιτρεπόταν.
Καταλήγω λοιπόν να κάθομαι στο μεσαίο μέρος του ιπτάμενου που είναι ανοιχτό, κρατώντας το σκυλάκι μου δεμένο με το λουρί στο ένα χέρι και με το άλλο να κρατιέμαι από μια λαβή, όρθια να προσπαθώ να κρατήσω την ισοροπία μου γιατί είχε κύμμα και κούναγε πολύ και με ένα σκυλί τρελλαμένο από τον θόρυβο των μηχανών (εκείνο το σημείο είναι ακριβώς πάνω από τις μηχανές).
Σαν να μην έφταναν όλα αυτά άρχισε και μαζευόταν και κόσμος στο μέρος εκείνο για να καπνίσουν, να χαζέψουν τη θάλασσα κλπ. κι εγώ να έχω κάτσει στα πόδια μου και να προσπαθώ να ηρεμήσω το σκυλί μου.
Στο τέλος αφού είχα γίνει έξαλη με την αντιμετώπιση και καβγάδισα με κάποιον που πέτυχα από το πλήρωμα με βάλανε πάλι μισή ώρα πριν φτάσουμε στον Πειραιά κι έκατσα σε εκείνα τα σκαλοπατάκια που είχα κάτσει και στην αρχή.
Η διάρκεια του ταξιδιού ήταν 2 1/2 ώρες και αφού για δύο ώρες είχα περάσει μια κόλαση την τελευταία μισή ώρα ηρεμήσαμε λίγο. Όπως καταλαβαίνετε μετά από μια εβδομάδα κι ακόμα είμαι αγανακτησμένη!

Όσοι λοιπόν έχουμε σκυλάκι δεν έχουμε καμμία θέση στα ιπτάμενα δελφίνια.

Άβαταρ μέλους

Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 116 times

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 16 Αύγ 2009, 15:10

Γεια σου Σίβα καλώς ήρθες στην παρέα μας. (bs)
Γράψε μας σε παρακαλώ το όνομα της εταιρείας να την «διαφημίσουμε» καταλλήλως!!
Εικόνα

xristina08

Δημοσίευση από xristina08 » 16 Αύγ 2009, 16:54

Θα βοηθήσω λίγο κι εγώ προκειμένου να <<διαφημίσουμε καταλλήλως>>!
Μια και είναι τα μέρη μου, γνωρίζω πολύ καλά πως και για τα ταχύπλοα αλλά και τα συμβατικά πλοία
είναι δυστυχώς μονοπώλιο. Τα έχει η Hellenic Seaways!!!
Aυτό που αναφέρει η Σίβα το έχω δει πολλές φορές να συμβαίνει, να πω όμως πως εξαρτάται συνήθως από το πλήρωμα
και τη γραμμή που έχουν από τον καπετάνιο κι όχι από την εταιρεία!
Πολλές φορές βλέπεις ανθρώπους να ταξιδεύουν κι αν είναι μικρού μεγέθους τα σκυλιά τους τα κρατάνε στην αγκαλιά τους!

Γενικότερα δεν έχουν ούτε άνθρωποι ούτε ζώα και την καλύτερη αντιμετώπιση από τη συγκεκριμένη εταιρεία!!!

Άβαταρ μέλους

Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 116 times

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 16 Αύγ 2009, 17:03

Κι εγώ να υπενθυμίσω στην φίλτατη Χριστίνα ότι έχει εν μέρει δίκιο,
αλλά το προσωπικό της Hellenic Seaways δεν το προσλαμβάνω, ούτε το εκπαιδεύω εγώ!! :slt
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Σίβα
Puppy

Δημοσίευση από Σίβα » 16 Αύγ 2009, 20:02

Γεράσιμος έγραψε:Γεια σου Σίβα καλώς ήρθες στην παρέα μας. (bs)
Γράψε μας σε παρακαλώ το όνομα της εταιρείας να την «διαφημίσουμε» καταλλήλως!!
Η εταιρεία είναι η Hellenic Seaways.
Πάντως πράγματι το πλήρωμα δεν ήταν και πολύ ευγενικό εκτός από μια κοπέλα συνοδό η οποία ήρθε και με βρήκε, μου ζήτησε συγνώμη για όλα αυτά αλλά δεν ήταν στο χέρι της και τελικά αυτή η κοπέλα κατάφερε να τους πείσει να με αφήσουν να κάτσω πάλι σε εκείνα τα σκαλάκια την τελευταία μισή ώρα του ταξιδιού.
Υπάρχουν και μερικοί με φιλότιμο φαίνεται.

Άβαταρ μέλους

eri
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eri » 18 Αύγ 2009, 11:40

Εμεις το Σαβ/κο που μας περασε πηγαμε Αμμουλιανη Χαλκιδικης. Εγω εφοδιαστηκα με φιμωτρο για καλο και για κακο, αλλα δε του το εβαλα!
Το καραβακι ηταν φισκα και κανενας δε μου ειπε τιποτα για τον σκυλο. Αυτος του λιμενικου ισα ισα που τον κοιταξε!
Βεβαια η διαδρομη ειναι 15' και ο oscar ειναι σχετικα μικρος σε μεγεθος!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ”