ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ

Ιδανικές τοποθεσίες για διακοπές & εκδρομές με το σκύλο μας.
Φιλικά Ξενοδοχεία - Camping - Πανσιόν
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Γράψτε εδώ τόπους που έχετε επισκεφτεί και θεωρείτε ιδανικούς για διακοπές ή εκδρομή μαζί με το σκύλο. Εμπρός, πάρτε τα σκυλιά σας, βγάλτε από την ντουλάπα τα σακίδια, φορέστε τα εκδρομικά σας, συμπληρώστε το σύνολο με το απαραίτητο κέφι, την ενέργεια και την καλή διάθεση και ξεκινάμε!
Δεχόμαστε συστάσεις για ξενοδοχεία πανσιόν κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 50 posts.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
CURRY
Akita

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ

Δημοσίευση από CURRY » 09 Ιουν 2009, 15:15

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Θα ήθελα να μου πείτε άν ξέρετε κάποιες παραλίες στην Αττική και λίγο πιό μακριά, που να μπορώ να πηγαίνω μπάνιο μαζί με την Σιντούλα μου.
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι όπως ξέρετε όλοι ζουμε στην Ελλάδα όπου οι περισσότεροι μη ζωόφιλοι όταν βλέπουν σκυλί στην παραλία καταλαμβάνονται από ένα είδος αμόκ. Σαν να βλέπουν τέρας στην παραλία το οποίο θα τους γεμίσει μικρόβια, θα τους φάει, ξέρετε τώρα εσείς. (πάρτο απο δώ το σκυλί, όχι το σκυλί στη θάλασσα κλπ)
Κάποια φορά σε ένα νησί Μαίο μήνα είχα πάει για διήμερο,βρέθηκα σε μία παραλία μεγάλη και ερημική. Δεν υπήρχε κανένας. Αφησα τη Σίντυ ελεύθερη και κάναμε και οι δύο μπάνιο. Κάποια στιγμή από κάπου πολυ μακριά ακούστημε μία φωνή ΟΧΙ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. Γύρισα απο περιέργεια και δεν μπορούσα να δώ απο που ερχόταν η φωνή γιατί γύρω δεν υπήρχαν σπίτια μόνο δένδρα. Συνεχίσαμε το μπάνιο όπου μετά απο μισή ώρα και αφού είχαμε βγεί και στεγνώναμε φάνηκε μιά κυρία μέσα απο τα δένδρα και ερχότανε. Με πλησιάζει και μου λέει με αυστηρή φωνή. ΚΑΛΑ ΚΟΠΕΛΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΘΑ ΜΑΣ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΜΙΚΡΌΒΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΑΡΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ. Κρατούσε μάλιστα και μία πετσέτα στο χέρι της και από ότι κατάλαβα είχε έρθει για μπάνιο. Της εξήγησα ευγενικά ότι το σκυλί δεν βρωμίζει την θάλασσα καί ότι δεν κινδυνεύει να πάθει καμία αρρώστια όπως φοβότανε. Και επίσης της τόνισα ότι η παραλία ήταν ελεύθερη χωρίς ξαπλώστρες και τα διάφορα. Μια μεγάλη άγρια παραλία με δυνατό βορειά θυμάμαι. Για να μην σας τα πολυλογώ πήρα τη Σίντυ και ξεκινήσαμε να πάμε πιό μακριά. Οταν με είδε που μάζευα τα πράγματα σαν να μετάνοιωσε κατά κάποιο τρόπο, μου είπε . Εντάξει μην φεύγεις τώρα αμέσως εξάλου δεν θα ξαναμπεί το σκυλί μέσα έτσι δεν είναι; Tότε με ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μεγάλη ικανοποίηση της απάντησα. "Ακριβώς επειδή θα ξαναμπεί στο σκυλί και θα έχεις μπεί εσύ πρίν, και θα έχεις κατουρήσει συν ότι δεν ξέρω τι αρρώστιες μπορεί να έχεις γιαυτό το προστατεύω και φεύγουμε. Καλό κατουρομπάνιο.

Αχ πολύ ικανοποίηση ένοιωσα μετά απο αυτό. sorry βρέ παιδιά αλλά τέτοιες αηδίες δεν τις μπορώ.

Η Σίντυ μου είναι μία όμορφη γκριφονίνα γύρω στα 17 κιλά που της αρέσει τρελλά η θάλασσα και το τρέξιμο στην παραλία. Οι μόνες φορές που μπορούμε να το κάνουμε αυτό είναι άν πάμε διακοπες σε νησί και διαλέξουμε πάντα παραλία που είναι συνήθως δύσκολη στην πρόσβαση χωρίς κόσμο. Η Σίντυ έχει και ένα πρόβλημα. Δεν μπορεί καθόλου τα παιδάκια. Επειδή ήταν αδέσποτη όταν την βρήκα 6 μηνών , πιθανότατα να την είχαν αφήσει απο κάποιο σπίτι που υπήρχαν παιδάκια αλλά πρέπει να την είχαν ψιλοβασανίσει γιατί και το ένα της αυτάκι είναι σαν να έχει σπάσει ο χόνδρος. Βέβαια τώρα η Σίντυ είναι 8 χρονών αλλά εξακολουθεί να μην χωνεύει καθόλου τα παιδάκια, και όχι όταν είναι ήσυχα αλλά όταν τα ακούσει να στριγκλίζουν αρχίσει να γαυγίζει πολύ δυνατά σαν αυτός ο θόρυβος από την στριγλιά να την τρελλαίνει.

Επειδή η φάτσα της είναι πολύ γλυκειά, πολλές φορές στο δρόμο πηγαίνοντας βόλτα βλέπουμε μικρά που έρχονται καταπάνω της για να την χαιδέψουν και την τραβάω μακριά γιατί άν γαυγίσει τα μικρά χέζονται απάνω τους απο τον φόβο. Ολα τα χρόνια που είμαστε μαζί την παίρνω μαζί διακοπές αλλά πάντοτε πήγαινα τον Ιούνιο και τον Σεπτέμβριο που ο κόσμος είναι λίγος και μπορούσα να βρώ εύκολα κατάλυμμα.

Τώρα λόγω καποιας αλλαγής στη δουλειά του συζύγου μου δεν μπορούμε να φύγουμε αυτή την εποχή παρά μόνο Αύγουστο και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Και επειδή λόγω υγείας πρέπει να κάνω πολλά μπάνια
θέλω οπωσδήποτε σαββατοκύριακα να πηγαίνουμε θάλασσα.

Γιαυτό αν ξέρετε κάπου κοντά που μπορώ να πηγαίνω θα ήθελα να μου γράψετε.

Σας ευχαριστώ πολύ
Curry

Άβαταρ μέλους

NOULA2
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ

Δημοσίευση από NOULA2 » 09 Ιουν 2009, 15:26

πολυ καλα τη ειπες μαλλον αυτη αφηνει τη βρωμιες της th:
FRINTA REX

Άβαταρ μέλους

tinou32
Akita

Δημοσίευση από tinou32 » 10 Ιουν 2009, 14:20

Καλά της απάντησες. :clap
Στον δρόμο για Ψάθα και Πόρτο Γερμενό έχει αρκετές παραλίες που δεν έχουν κόσμο γιατί όλοι πηγαίνουν στις άλλες.Τυχαία τις ανακάλυψα πέρυσι. Δεν είναι φυσικά οργανωμένες και θα χρειαστείς ομπρέλα κτλ αλλά είναι ήσυχες και ακριβώς αυτό που ψάχνεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

hexagon
Akita

Δημοσίευση από hexagon » 10 Ιουν 2009, 15:25

Εγώ κάτι τέτοιες καρακάξες - ηλίθιους τις - τους αγνοώ επιδεικτικά.

Δεν αξίζει να χαλάς σάλιο και φαιά ουσία για να τους απαντήσεις. Ότι κι αν τους πεις, όσο λογικό κι αν είναι, δεν θα σε ακούσουν γιατί απλά δεν ξέρουν να ακούν και φυσικά δεν σκέπτονται άρα δεν μπορούν να επεξεργαστούν ότι τους λες.

Αν σε παραζαλίσουν τους λες ότι το σκυλί στη θάλασσα επιτρέπεται δια νόμου και αν θέλουν ας ειδοποιήσουν την αστυνομία. 9 στις 10 φορές το βουλώνουν και φεύγουν.

Αν παρ’ ελπίδα επιμένουν, τους λες ότι αν συνεχίσουν να φωνάζουν το σκυλί θα αγριέψει και θα τους φάει. Δεδομένου ότι πρόκειται για φοβικά άτομα, αυτό το επιχείρημα - ειδικά με τον boogy που αν και αρνί έχει σχετικά άγρια φάτσα - πιάνει πάντα.

#%&@ dv2: :help
Δαγκώνω και γαβγίζω όταν πρέπει...

Άβαταρ μέλους

hexagon
Akita

Δημοσίευση από hexagon » 10 Ιουν 2009, 15:36

Μετά το Σχοινιά και τον Οικισμό Δικαστικών, έχει ένα μεγάλο κομμάτι ακτής που είναι άγρια, απότομη και με βράχια.
Σε κάποια σημεία τα πεύκα κατεβαίνουν κοντά στη θάλασσα οπότε μπορείς να βρεις φυσική σκιά και δεν χρειάζονται ομπρέλες.

Είναι ήσυχα και καθαρά .

Λόγο της μορφολογίας, παιδιά με κουβαδάκια, ξαπλώστρες, στρώματα, φουσκωτά δεινοσαυράκια και άλλα πλαστικά / αλουμινένια βοηθήματα, δεν παίζουν.
Προϋπόθεση ο σκύλος να είναι διατεθειμένος να πηδήξει από την άκρη του βράχου στη θάλασσα και εσύ να μπορείς να τον καθοδηγήσεις μετά στο σωστό σημείο για να βγει.
Δαγκώνω και γαβγίζω όταν πρέπει...

Άβαταρ μέλους

theodosia
Puppy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosia » 10 Ιουν 2009, 16:21

Δεν ξέρω αν βολεύει η τοποθεσία που θα σου προτείνω.Είναι στην Χαμολιά περιοχή Βραυρώνας πριν τις κατασκηνώσεις.
Ολη εκεί η περιοχή είναι γεμάτη με κολπάκια για ήσυχο μπάνιο για μας και τα σκυλάκια μας.Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίση πρόβλημα wink:

Άβαταρ μέλους

fru_fru
Dog Star ¤

Δημοσίευση από fru_fru » 10 Ιουν 2009, 18:09

Κατι πιο κοντα σε Αθηνα και ισως προσβασιμο με συγκοινωνια?? :oops: :oops: :oops:
Σαν αποκληροι της κοινωνιας νοιωθουμε ο Φρου κι εγω οταν παμε για μπανακι :cry:
(καλα που υπαρχουν και μερικοι φιλοτιμοι συνλουομενοι και μας υποστηριζουν..μερικες φορες :cry: :cry: :cry: πολυ στενοχωριεμαι οταν τον αφηνω σπιτι.. τρελλαινεται για βουτιες και τρεχαλιτσες.. )

Στην ευχη παλι τυψεις με πιανουν τωρα..

Άβαταρ μέλους

Topic author
CURRY
Akita

Δημοσίευση από CURRY » 10 Ιουν 2009, 22:05

tinou32 έγραψε:Καλά της απάντησες. :clap
Στον δρόμο για Ψάθα και Πόρτο Γερμενό έχει αρκετές παραλίες που δεν έχουν κόσμο γιατί όλοι πηγαίνουν στις άλλες.Τυχαία τις ανακάλυψα πέρυσι. Δεν είναι φυσικά οργανωμένες και θα χρειαστείς ομπρέλα κτλ αλλά είναι ήσυχες και ακριβώς αυτό που ψάχνεις.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Πολύ γλυκειά η φατσούλα στο avatar. Μόνο άλλη μία ερώτηση. Οταν λές στο δρόμο για Ψάθα και Πόρτο Γερμενό εννοείς πολύ πρίν φτάσουμε εκεί.
Αν μπορείς να με καθοδηγήσεις θα με βοηθούσε.

Φιλιά
Curry

Άβαταρ μέλους

Topic author
CURRY
Akita

Δημοσίευση από CURRY » 10 Ιουν 2009, 22:11

NOULA2 έγραψε:πολυ καλα τη ειπες μαλλον αυτη αφηνει τη βρωμιες της th:
Ευχαριστώ για την υποστήριξη. Φιλιά στο γλυκό μουσούδι.

Curry

Άβαταρ μέλους

Topic author
CURRY
Akita

Δημοσίευση από CURRY » 10 Ιουν 2009, 22:44

hexagon έγραψε:Μετά το Σχοινιά και τον Οικισμό Δικαστικών, έχει ένα μεγάλο κομμάτι ακτής που είναι άγρια, απότομη και με βράχια.
Σε κάποια σημεία τα πεύκα κατεβαίνουν κοντά στη θάλασσα οπότε μπορείς να βρεις φυσική σκιά και δεν χρειάζονται ομπρέλες.

Είναι ήσυχα και καθαρά .

Λόγο της μορφολογίας, παιδιά με κουβαδάκια, ξαπλώστρες, στρώματα, φουσκωτά δεινοσαυράκια και άλλα πλαστικά / αλουμινένια βοηθήματα, δεν παίζουν.
Προϋπόθεση ο σκύλος να είναι διατεθειμένος να πηδήξει από την άκρη του βράχου στη θάλασσα και εσύ να μπορείς να τον καθοδηγήσεις μετά στο σωστό σημείο για να βγει.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Η Σιντυ άνετα κάνει βουτιές και απο βάρκα και δεν φοβάται. Θα το δοκιμάσω. O boogy είναι η φάτσα στο avatar; Εμένα γλυκούλης μου φαίνεται. Μου αρέσουν τα αυτάκια του πολύ.

Φιλιά
Curry

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ”