OSE

Ιδανικές τοποθεσίες για διακοπές & εκδρομές με το σκύλο μας.
Φιλικά Ξενοδοχεία - Camping - Πανσιόν
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Γράψτε εδώ τόπους που έχετε επισκεφτεί και θεωρείτε ιδανικούς για διακοπές ή εκδρομή μαζί με το σκύλο. Εμπρός, πάρτε τα σκυλιά σας, βγάλτε από την ντουλάπα τα σακίδια, φορέστε τα εκδρομικά σας, συμπληρώστε το σύνολο με το απαραίτητο κέφι, την ενέργεια και την καλή διάθεση και ξεκινάμε!
Δεχόμαστε συστάσεις για ξενοδοχεία πανσιόν κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 50 posts.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
lady_D
Beagle

OSE

Δημοσίευση από lady_D » 01 Ιούλ 2009, 10:01

Paidia exw ena megalo problhma... 8a paw Thessalonikh thn Paraskeuh kai 8elw na parw mazi mou ton Ermh (Dalmatias) pou einai 7 mhnwn.

pairnodas na kanw krathsh 8eshs kai na dw poso 8a mou steixhsei h metafora tou skulou mou kai ti diadikastiko xreiazete o dialogos kulhse kapws etsi............

" Einai megalosomo to skulh sas h mikrosomo"
" Exei kapoia shmasia????? Megalosomo skulh einai"
"AAAAAA me sunxwrhte alla den mporeite na ton parete mazi sas, DEN epitrepete. AN htane mikrosomo 8a to bazate sthn eidikes tsades kai 8a to eixate mazi sas sto bagoni"
" Dld o organhsmos den exei problepsei gia th metafora Megalosomwn skulwn"
"eeeeee oxi den exei problepsei, apla APAGOREUETE"

paides 8elw th boh8eia sas pls!!!
wHo LeT tHe DoGs OUT????

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Re: OSE

Δημοσίευση από katdpan » 01 Ιούλ 2009, 12:12

και αν το βάλεις σε κλουβί δικό σου? και το βάλεις στο διάδρομο, εκει που βάζουν τις βαλίτσες?
Είναι μεγάλο πρόβλημα?
Απλα ισως δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν....
Α ρε Ελλαδα της Ευρωπης και του πολιτισμού...!!!!
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα!!!
Ποτέ δεν θα πειράξω τα ζώα τα καημένα, μην τάχα σαν κι εμένα κι εκείνα δεν πονούν??!!??
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

eri
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eri » 01 Ιούλ 2009, 12:21

Εχω 2 φιλες Αθηνα με 6μηνα σκυλια (και τα 2 μεγαλοσωμα) που ερχονται συνεχεια Θεσσαλονικη με το τρενο! Εχουν ομως δικα τους κλουβια (δε σου παραχωρει σταθμος) ! Και τα εχουν στην "ενωση" των βαγονιων, εκει που ειναι οι πορτες!
Μαλλον καποιος βαριοταν να σε εξυπηρετησει....

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από katdpan » 01 Ιούλ 2009, 12:37

Ναι εκει εννοούσα... εχω ακούσει οτι τα σκυλιά με κλουβί τα βάζουν εκεί, και το θεωρώ σχετικά καλά, γιατί αερίζεται ο χώρος....
Δοκιμασες να κλείσες εισητήρια α΄θέσης?
Εγω που ταξιδεψα με πλοίο και είχα 2 κλουβιά, πλήρωσα πρώτη θέση και τα πήρα δίπλα μου...
Ενω στην οικονομική, τα βάζουν δίπλα στο φουγάρο!!!
Ποτέ δεν θα πειράξω τα ζώα τα καημένα, μην τάχα σαν κι εμένα κι εκείνα δεν πονούν??!!??
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

eri
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eri » 01 Ιούλ 2009, 13:01

Μεσα στο βαγονι δεν επιτρεπεται σιγουρα!! Ασε που δε χωρανε και τα κλουβια!!!
Μια χαρα αεριζεται εκει, δεν εχουν προβλημα! Το μονο προβλημα ειναι οτι μπορει να κλαιει, οποτε θα πρεπει να αφησεις τη θεσουλα σου και να πας στο ορθιο, εκει που ειναι ο σκυλος! Αλλα χρειαζονται και μερικες θυσιες...

Άβαταρ μέλους

Ορέστης
Puppy

Δημοσίευση από Ορέστης » 14 Αύγ 2009, 20:39

Σε επικοινωνία που είχα πριν λίγη ώρα με τον ΟΣΕ (1110).
-"Ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω με τη σκυλίτσα μου"
-"Είναι μεγαλόσωμη?"
-"Όχι. 2,5 κιλά. Γιατί ρωτάτε?"
-"Μας έχουν πει κι άλλες φορές ότι είναι μικρά και...."
-"Δεν έχω κάποιον λόγο να μην πω την αλήθεια. Διάβασα στα FAQ ότι επιτρέπονται κατοικίδια και θέλω να ταξιδέψω για (τόπος άφιξης)"
-"Μπορείτε μόνο στις γραμμες ταχείας προτεραιότητας (αυτές που αργούν)"
-"Για το Ιντερσίτι?"
-"Απαγορεύεται"
-"Δεν το γράφει στο σάιτ"
-"Το αναφέρει ο κανονισμός του Οσε"
-"Ευχαριστώ"

Σημειώνω ότι στο σάιτ του ΟΣΕ δεν αναφέρει την νέα απόφαση του για απαγόρευση στο Ιντερσίτι αλλά σε άλλα σάιτ.
Ο ΟΣΕ παραπαίει. Με αναγκάζει να στραφώ στο αεροπλάνο για να εξυπηρετηθώ. Έχει το μονοπώλιο και αυθαιρετεί. Χωρίς να ψηφιστεί κάποια νέα διάταξη αλλάζει τον κανονισμό όπως νομίζει και όπως το επιθυμεί. Εφ'όσον δεν άλλαξαν οι νόμοι πως αλάζει ο κανονισμός?
Δυστυχώς το ίντερνετ δεν βοηθά πολύ στην εύρεση των νόμων (ΦΕΚ, κτλ.). Πληροφορίες μέσω δικηγόρου μόνο. Εκεί μας έφτασαν. Φταίω να τους τραβήξω μια αγωγή για αυθαιρεσία και παρανομία?

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από katdpan » 15 Αύγ 2009, 13:34

το ιδιο μου είπαν κι εμενα που ρωτησα για να στείλω ενα σκυλάκι. Απο Εβρο για Θεσσαλονικη, δεν το βάζουν στο intercity, μόνο στο απλό τρένο το οποιο κάνει 6 ωρες να φτάσει!!!!
Δηλαδη για να φτάσω μεχρι την Αθήνα, πόσες ώρες πρέπει να ταξιδεψω? Και το σκυλι να γκαγκανιασει μέσα στο κλουβι τόσες ώρες...
Οπότε δεν μου αφηνουν αλλη λύση απο το αεροπλάνο. Αλλοι βεβαια απο εκει που ζητανε παπαδες και καλογριες....
Μεχρι που η athens airways μου είπε οτι μεχρι 4 κιλα το παίρνουν μαζί με το κλουβί!!!
Είναι δυνατον? Ο γατος μου ζυγιζει 13 κιλα και το σκυλι θα ζυγισει λιγοτερό?
Η τσαντα μου η προσωπικη, που την κουβαλαω μαζι μου ζυγιζει 15 κιλα... θα μου την πάρουν δηλαδή?
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

eri
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eri » 18 Αύγ 2009, 11:47

Για το intercity δε ξερω! Εγω αυτο που ειπα ηταν για το απλο που κανει 6 ωρες !
(αν και νομιζω οτι εχουν ανεβει και με αυτο, αλλα πρεπει να τις ρωτησω για σιγουρα, μη λεω βλακειες!)

Άβαταρ μέλους

Roodie
Saint Bernard

Δημοσίευση από Roodie » 18 Αύγ 2009, 11:58

Παιδιά γειά σας.Ήθελα να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τη μεταφορά με τον ΟΣΕ και κυρίως εσάς που το έχετε ξανακάνει.Θέλω να μεταφέρω το σκυλί μου (labrador) Αθήνα.Σε τι κλουβί πρέπει να το βάλω δηλαδή?Και να ρωτήσω και κάτι άλλο εντελώς πρακτικό?Αν θελήσει να κάνει την ανάγκη του εγώ τι θα κάνω εκεί μέσα?Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Άβαταρ μέλους

eri
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eri » 18 Αύγ 2009, 12:08

Δε νομιζω να κανει την αναγκη του στον ιδιο, μικρο χωρο που θα καθεται!
Και καλο θα ηταν πριν απο το ταξιδι να μη φαει γιατι μποτει να ζαλιστει.
Εγω οταν ειναι να ταξιδεψουμε δεν τον ταιζω και δεν τον αφηνω να πιει και νερο πριν.
Για το κλουβι, εννοουμε κλουβι μεταφορας! Τι συγκεκριμενα θες να μαθεις?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ”