TAΞΙΔΙ 2ΜΕΡΩΝ!!!

Ιδανικές τοποθεσίες για διακοπές & εκδρομές με το σκύλο μας.
Φιλικά Ξενοδοχεία - Camping - Πανσιόν
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Γράψτε εδώ τόπους που έχετε επισκεφτεί και θεωρείτε ιδανικούς για διακοπές ή εκδρομή μαζί με το σκύλο. Εμπρός, πάρτε τα σκυλιά σας, βγάλτε από την ντουλάπα τα σακίδια, φορέστε τα εκδρομικά σας, συμπληρώστε το σύνολο με το απαραίτητο κέφι, την ενέργεια και την καλή διάθεση και ξεκινάμε!
Δεχόμαστε συστάσεις για ξενοδοχεία πανσιόν κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 50 posts.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
teleia1985
Bullmastiff

TAΞΙΔΙ 2ΜΕΡΩΝ!!!

Δημοσίευση από teleia1985 » 13 Δεκ 2009, 12:59

Ετοιμαζομαστε να ερτουμε Ελλαδα για τα χριστουγεννα..δεν βρικα φτηνο αεροπορικο εισιτιριο κ ετσι 8α ταξιδεψουμε ελλαδα-ιταλια 2μερες..
ειναι γυρω στις 12 ωρες με το λεωφορειο κ οι υπολοιπες στο καραβι..Το εχουμε ξανακανει κ δεν ειχαμε ιδιαιτερα προβλιματα..Θελω την γνωμη σας σε κπ θεματα ομως..
1)Η κτηνιατρος μου ειπε να μην τον ταισω καθολου,για να μην κανει εμετο..σωστο αυτο??τον λυπαμε μωρε..αλλα οντως στο αμαξι κανει εμετο.
2)Να του δωσω καποιο φαρμακο για τον εμετο?η για να μενει ησυχος?(αν κ ησυχος ειναι πολι)
3)Τι αλλο να προσεξω??

Άβαταρ μέλους

xaroula
Dog Star ¤¤¤¤
Επικοινωνία:

Re: TAΞΙΔΙ 2ΜΕΡΩΝ!!!

Δημοσίευση από xaroula » 13 Δεκ 2009, 13:04

αν κανει εμετο καλυτερα μην το ταιζεις το ζωο..σκεψου λιγο,τι σε στεναχωρει πιο πολυ?που θα ειναι νυστικο λιγες ωρες ή που θα το βλεπεις να κανει εμετο? wink: αν ειναι ησυχος καλυτερα να μην το δωσεις χαπακι,δωστου μονο για τον εμετο,(αν κανει εμετο κ χωρις να φαει)αλλιως δεν υπαρχει λογος wink:

Άβαταρ μέλους

Topic author
teleia1985
Bullmastiff

Δημοσίευση από teleia1985 » 13 Δεκ 2009, 13:36

Oντως το να κανει εμετο με στεναχωρει πιο πολι..Η αλι8εια ειναι οτι εκανε εμετο στο πρωτο μας ταξιδι γιατι ειχα ξεχαστει κ τον ταισα το προηγουμενο βραδυ...Τωρα ποσες ωρες πριν ξεκινησουμε το ταξιδι να τον ταισω?κ σιγουρα δεν 8α του δινω κ νερακι,η θα του δωσω στ πλοιο πολι λιγο..
Κατι αλλο,μεσα στο πουλμαν το βαλιτσακι που 8α τον εχω μεσα..ειναι καλυτερο να ειναι κατω?η πανω στο καθισμα?

Άβαταρ μέλους

Litsaki
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Litsaki » 13 Δεκ 2009, 13:46

Αφού έχετε θεματάκι με τον εμετό μην το ταϊσετε το μαναράκι!!Μια μέρα πως δεν θα φάει δεν θα πάθει τίποτα!!Άλλωστε όταν με το καλό έρθετε θα μπορεί να φάει όσο θέλει ....μέρες που έρχονται!!!Τώρα για το βαλιτσάκι αν μπορείς να το έχεις πάνω στο κάθισμα καλήτερα θα είναι για να σε νιώθει πιο κοντά του και αυτό!!! wink: Καλό ταξίδι..!!!!
Να είσαι άνθρωπος ευαίσθητος μα και συνετός. Αν δεν είσαι παρά μόνο το ένα απ’ τα δύο, δεν είσαι τίποτε.
Ζ.Ζ. ΡΟΥΣΩ

Άβαταρ μέλους

Topic author
teleia1985
Bullmastiff

Δημοσίευση από teleia1985 » 13 Δεκ 2009, 14:47

ohh σας ευχαριστω!!!Ναι δεν 8α τον ταισω κ θα προσπαθισω να τον εχω στο καθισμα...ελπιζω να μην εχει κανα μεγαλουτσικο σκυλακι κ γινετε της κακομοιρας στο πουλμαν!Ξερετε εδω στην ιταλια εχουν πολλοι φοιτητες σκυλακια κ ολοι περνουμε το ιδιο πουλμαν..χοχο χαβαλε θα εχουμε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους

evibouboukaki
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Εύη

Δημοσίευση από evibouboukaki » 13 Δεκ 2009, 15:21

Να το έχεις όσο το δυνατόν πιο κοντά σου,να του μιλάς χαμηλόφωνα και καθησυχαστικά να προσπαθείς να τον έχεις όσο πιο ήρεμο γίνεται!
Άν εννοείς τον Αττίλα σου ,είναι πολύ μικρό σκυλάκι κι άν κρίνω από την δική μου ,δεν της αρέσουν καθόλου οι αλλαγές. Νομίζω καλύτερα κατά την διάρκεια του ταξιδιού σας με το λεοφορείο ,που πιστεύω θα είναι το πιο δύσκολο, να τον έχεις νηστικό, και όταν κάνετε κάποια στάση, να του δώσεις λίγο νεράκι, μη σου πάθει καμμιά αφυδάτωση.Στο πλοίο είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί μπορείς να τον βγάλεις και καμμιά βόλτα.
Εμένα η Λούνα πολύ συχνά και ιδιαίτερα όταν θέλει να νοιώσει ασφάλεια κάθεται στον ώμο μου! Αν ο διπλανός σου είναι καλόβολος και θα τον καταλάβεις, βγάλε το μωρό σου και κράτησέ το αγκαλιά ή στον ώμο σου ή στα πόδια σου κι αυτό θα κουρνιάσει και το πιο σίγουρο θα κοιμηθεί.
Πάντα όμως να έχεις το μωρό σου με το λουράκι σου για να μπορείς να το ελέγχεις,μη σου φύγει κι έχεις προβλήματα!
Εμείς έχει χρειαστεί να ταξιδέψουμε πολλές φορέςμε την Λούνα και αυτά που σου γράφω είναι από εμπειρίες μας.Βέβαια εμείς το πρόβλημα το είχαμε με το καράβι κι όχι με λεοφωρείο.
Επίσης κατά διαστήματα (ειδικά όταν ήταν πολύ ανησυχη) την πήγαινε η κόρη μου στις τουαλέτες της άνοιγε μια πάνα και έκανε τσίσα της!
Χαπάκι να ρωτήσεις κτηνίατρο.Εμείς της δώσαμε μία φορά ένα χαπάκι που γαύγιζε στο ξενοδοχείο,και ζαβλακώθηκε.Μας είπε να της δώσουμε μέχρι δύο, όμως και μισό να της δώσεις ίσως είναι καλύτερα ίσα ίσα να ηρεμήσει κι όχι να ζαβλακωθεί ή να ναρκωθεί! Στο καράβι θα το βγάζεις ΠΑΝΤΑ με το λουράκι του βόλτα και να του δώσεις και φαγάκι και νεράκι! Μη το έχεις νηστικό για δύο μέρες!
Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλό και ήρεμο ταξίδι! Με το καλό να έρθετε!
Εύη- Λούνα ~wv ~wv ~wv
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
teleia1985
Bullmastiff

Δημοσίευση από teleia1985 » 13 Δεκ 2009, 17:28

σε ευχαριστω ευη μου..Εγω πιο πολι την αφυδατωση φοβαμαι,αν κ 8α του δινω νερακι..ευτηχως ανα 2 ωρες το λεωφορειο κανει στασεις κ θα βγει να περπατισει...στο καραβι,μιας κ καπνιστρια,8α ειμαστε στο καταστρωμα που εχει bar κ εκει μπορω να τον εχω εξω..Εκει πανε ολοι οι καπνιστες κ αυτοι που εχουν σκυλακια..Δεν ανυσηχω τοσο πολι γιατι το ταξιδι το εχουμε ξανακανει,κ κοιμοταν τις περισσοτερες ωρες,οποτε φαρμακο δεν θελω να του δωσω.

Φιλικα,Γιασεμη!!! :as :as :as

Άβαταρ μέλους

Topic author
teleia1985
Bullmastiff

Δημοσίευση από teleia1985 » 21 Δεκ 2009, 20:12

Αυριο φευγουμε λοιπον,ετοιμα ολα..την μεταφορικη του τσαντα την εμα8ε,του λεω μπες μεσα κ μπαινει(εκπαιδευτικαμε με λιχουδιες),ειναι κ η διλη του βαλιτσα ετοιμη(με τις κροκετες του,εφημεριδα,μωρομαντιλα κ μπολακια για φαι κ νερο και ενα λουτρινο κουκλακι)!!! lau2: lau2: lau2:
τις τελευταιες κροκετες τις εφαγε στις 4¨00 το μεσημερι..θα ξεκινησουμε 6 το πρωι..αχ ελπιζω να μην κανει εμετο..
ειμαι λιγο αγχωμενη..κ με στεναχωρει γιατι σημερα βρεχει κ δεν μπορω να τον παω μεγαλη βολτα...αυτα τα νεα μας!!!!
Ελλαδα δεν εχω ιντερνετ..8α σας χασω για λιγο...
Καλες Γιορτες σε ολους και καλα να μας μπει ο νεος χρονος!!!!!!!!!

Φιλικα,Γιασεμη!!! :santa :santa :santa

Άβαταρ μέλους

mariannakostas
Old Member

Δημοσίευση από mariannakostas » 21 Δεκ 2009, 20:18

Καλό ταξίδι να έχετε..όλα καλά θα πάνε..μην αγχωθειτε και πολύ γιατί θα αγχώσετε και το σκυλάκι! bigg:
Μαριάννα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Litsaki
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Litsaki » 21 Δεκ 2009, 20:30

Καλό ταξίδι και καλές γιορτές και απο μας!!!Να προσέχετε...!!! wink: wink:
Να είσαι άνθρωπος ευαίσθητος μα και συνετός. Αν δεν είσαι παρά μόνο το ένα απ’ τα δύο, δεν είσαι τίποτε.
Ζ.Ζ. ΡΟΥΣΩ

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ”