ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Τι πρέπει να γνωρίζουμε!

Ιδανικές τοποθεσίες για διακοπές & εκδρομές με το σκύλο μας.
Φιλικά Ξενοδοχεία - Camping - Πανσιόν
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Γράψτε εδώ τόπους που έχετε επισκεφτεί και θεωρείτε ιδανικούς για διακοπές ή εκδρομή μαζί με το σκύλο. Εμπρός, πάρτε τα σκυλιά σας, βγάλτε από την ντουλάπα τα σακίδια, φορέστε τα εκδρομικά σας, συμπληρώστε το σύνολο με το απαραίτητο κέφι, την ενέργεια και την καλή διάθεση και ξεκινάμε!
Δεχόμαστε συστάσεις για ξενοδοχεία πανσιόν κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 50 posts.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Roma
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Τι πρέπει να γνωρίζουμε!

Δημοσίευση από Roma » 14 Ιουν 2010, 22:07

Φυσικά και όχι με σαμπουάν κάθε μέρα..Άλλο η γενική καθαριότητα (bs)
Όσο για το αν πρέπει να στεγνώσει,φαντάζομαι ότι αν βραχει πολύ, τότε καλό θα ήταν.Με καυσωνα και να βαλεις πιστολάκι μου φαίνεται λίγο μαρτύριο..καμια πετσετούλα ίσως?.Τη δικιά μου δεν τη βρέχω πολύ και σε ένα 10 λεπτο εχει στεγνώσει χωρίς να τις κάνω τίποτα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΚΑΙΤΗ2
Dog Star ¤

Δημοσίευση από ΚΑΙΤΗ2 » 14 Ιουν 2010, 23:45

Αν δεν κρυώνει και στεγνώνει γρήγορα τότε ο.κ. Η δικιά μου έχει μακρύ τρίχωμα και όσο καύσωνα και να έχει μετά κρυώνει και τρέμει η ζουζούνα μου! Αν είναι κοντότριχω μιά χαρά είναι η πετσετούλα! th:

Άβαταρ μέλους

WestieBoy
Akita

Δημοσίευση από WestieBoy » 26 Ιούλ 2010, 11:48

Πολύ καλο post th:

Άβαταρ μέλους

kaite
Akita
Όνομα: kaite

Δημοσίευση από kaite » 22 Αύγ 2012, 15:33

επαναφερω ενα παλιο θεμα....θα ηθελα να ρωτησω αν η σκια της ομπρελας στη θαλασσα καλυπτει το σκυλακι μου ρατσας τσιουαουα.
Η αληθεια ειναι οτι ειναι το τριτο καλοκαιρι που περναμε μαζι και την παιρνω τις περισσοτερες φορες μαζι μου στη θαλασσα.
Την δενω κατω απο την ομπρελα, εννωειτε τις εχω νερο, αλλα σπανια την βαζω στη θαλασσα γιατι δεν τις αρεσει. της βρεχω απλα που και που το κεφαλακι της με γλυκο νερο. την περισσοτερη ωρα κοιμαται πανω στην αμμο παντα στη σκια της ομπρελας. Γενικα ειναι ηρεμο σκυλακι που κοιμαται αρκετα και στο σπιτι.
Πηστευεται οτι την ταλαιπωρω? ???

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 22 Αύγ 2012, 16:34

Τώρα τι να πεις, αυτό ξέρει καλύτερα.
Αν είναι στη σκιά και έχει νερό φαινομενικά είναι εντάξει αλλά νομίζω παίζει κάποιο ρόλο και η διάρκεια,
αν κάθεσαι 3-4 ώρες με το σκυλάκι δεμένο στην αντηλιά μάλλον δεν θα αισθάνεται και πολύ άνετα....
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 67 times
Been thanked: 131 times
ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Τι πρέπει να γνωρίζουμε!

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 14 Ιούλ 2017, 08:36

Δεν καταλαβαίνω τον κόσμο που φεύγει διακοπές και αφήνει ΕΞΩ τα ζώα του... στον κήπο, στο μπαλκόνι , στην ταράτσα...
Το σπίτι τους είναι μέσα. Και εννοείται ότι όταν οι συνθήκες είναι αντίξοες (ζέστη-κρύο) δεν τα αφήνουμε έξω!
Κάποτε έκανα cat και dog sitting. Τα ζωάκια ήταν μέσα στο σπίτι και πήγαινα και τα έβγαζα βόλτα.
Εφόσον, λοιπόν, πληρώνεται άνθρωπος για αυτό και βγαίνουν δύο φορές μάλιστα την ημέρα βόλτα ώστε να κάνουν και την ανάγκη τους, γιατί να κλείνονται έξω από το σπίτι ΤΟΥΣ? Φυσικά αφήνουμε κάποιο παράθυρο που είναι ασφαλές, ανοιχτό για να αερίζεται ο χώρος.
Υπάρχουν και ένα σωρό κίνδυνοι όταν βρίσκονται έξω στον κήπο μόνα τους... από φόλες μέχρι ένα τσίμπημα από σφίγγα, λέμε τώρα, το οποίο όμως μπορεί να προκαλέσει αλλεργικό σοκ!
Υπάρχουν και τα πορτάκια στις πόρτες που επιτρέπουν να μπαινοβγαίνουν τα ζωάκια.
Δηλαδή τι...φεύγουμε ασφαλίζουμε το σπίτι μας , οκ! Τα ζωάκια μας όχι? Τι κι αν τα βλέπουμε από κάμερα...δεν παύει να είμαστε μακριά για να προλάβουμε το οτιδήποτε...
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουμε πολύ μεγάλο κήπο , με δέντρα και γκαζόν που προσφέρουν δροσιά και τέντες ή υπόστεγο και ίσως είναι και πιο δροσερά από μέσα, οκ!
Εννοείται ότι ο κήπος πρέπει να είναι προστατευμένος... Και πάλι προσωπικά θα ήθελα να μπορούν να μπαίνουν μέσα ή μάλλον να είναι μέσα και όταν έρχεται ο άνθρωπος να βγαίνουν να παίζουν και να κάθεται μια-δυο ώρες μαζί τους.
Έτσι θα μυρίζουν τους "ιδιοκτήτες" από όλα τα πράγματα στο σπίτι και θα αισθάνονται λίγο καλύτερα από το στρες αυτού του ολιγοήμερου αποχωρισμού. Εφόσον θα πηγαίνει άνθρωπος , μπορεί να ελέγχει και το σπίτι. Εμένα, δηλαδή, πως με εμπιστευόντουσαν και μου έδιναν κλειδιά?
Και τα έβρισκαν όλα καλύτερα από πριν. Μέχρι βιντεάκια και φωτογραφίες έστελνα και έβλεπαν που παίζαμε.
Αυτά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ”