Πως θα μπει ο σκύλος μου στη θάλασσα;

Ιδανικές τοποθεσίες για διακοπές & εκδρομές με το σκύλο μας.
Φιλικά Ξενοδοχεία - Camping - Πανσιόν
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Γράψτε εδώ τόπους που έχετε επισκεφτεί και θεωρείτε ιδανικούς για διακοπές ή εκδρομή μαζί με το σκύλο. Εμπρός, πάρτε τα σκυλιά σας, βγάλτε από την ντουλάπα τα σακίδια, φορέστε τα εκδρομικά σας, συμπληρώστε το σύνολο με το απαραίτητο κέφι, την ενέργεια και την καλή διάθεση και ξεκινάμε!
Δεχόμαστε συστάσεις για ξενοδοχεία πανσιόν κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 50 posts.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Πως θα μπει ο σκύλος μου στη θάλασσα;

Δημοσίευση από vanavana » 11 Ιουν 2015, 13:50

Από πέρυσι το καλοκαίρι προσπαθώ να βάλω τη Σπίθα μέσα στη θάλασσα. Μιας και την έχω μπροστά μου θα ήταν πολύ καλή ευκαιρία να κάνει μπάνιο, να γυμναστεί και μαζί της κι εγώ. Επειδή η παραλία μας δεν είναι πολυσύχναστη, θα μπορούσε να κάνει πολύ συχνά μπάνιο και μάλιστα πριν τον Ιούλιο και μετά τον Αύγουστο μέχρι και κάθε μέρα θα ήταν εύκολο να την πηγαίνω.
Το κακό είναι οτι δεν μπαίνει μέσα. Τρελαίνεται να κάνει βόλτες στην ακροθαλασσιά, μυρίζει με τις ώρες την άμμο και τα βότσαλα, αλλά για μέσα δεν κάνει το βήμα.
Υπάρχουν σκυλιά που λατρεύουν το νερό, αυτό το ξέρω, υπάρχουν όμως και σκυλιά που μισούν το νερό και το μπάνιο στη θάλασσα;Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο κόλπο για να την πείσω; Εχει κάποιος εμπειρία από σκυλί που αρχικά δεν έμπαινε στη θάλασσα;

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times
Re: Πως θα μπει ο σκύλος μου στη θάλασσα;

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 11 Ιουν 2015, 15:11

Η Ίριδα φοβάται το μπάνιο και γενικά το νερό.Δεν έχω βρει τροπο να την πεισω να μπει στη θάλασσα προς το παρόν.

Έχει τρελή ,τεραστια, αδυναμία στον παππού της,οποτε σκεφτόμουν φέτος να τον "πετάξω" στη θάλασσα bigg: , λογικά θα τον ακολουθήσει τρεχοντας!

Αν δεν μπει έτσι δεν θα μπει ποτε πιστεύω.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 11 Ιουν 2015, 15:36

Και η δικιά μου φοβάται το νερό, περισσότερο όμως το τρεχούμενο. Δεν μπορώ να πω οτι είναι από τα σκυλιά που τσαλαβουτάνε στα νερά και στις λάσπες, α, όλα κι όλα, μη λερώσουμε και τα ποδαράκια μας. Πέρυσι, στο άλλο σπίτι που μέναμε, την είχε πάρει ο έξυπνος ο άντρας μου και μπήκανε μαζί στο νερό thr:: , οπότε το σκυλί περπάτησε πάνω στη θάλασσα για να βγει έξω. Τρέχοντας, μιλάμε, στην επιφάνεια σαν κουνούπι :help . Από τότε την έχω καλοπιάσει αρκετά και με πολλή υπομονή, πλέον μπορεί και να βρέξει λίγο τις πατουσίτσες στη θάλασσα. Είναι κρίμα ρε γμτ να την έχει τόσο κοντά και να μην την χαίρεται.

Άβαταρ μέλους

Χριστόφορος
Dog Star ¤
Has thanked: 3 times

Δημοσίευση από Χριστόφορος » 11 Ιουν 2015, 18:09

Μήπως είναι θέμα χαρακτήρα; δεν ξέρω αλλά μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ”