Ο Φοιβάκος και το μωρό μας!!

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
eva25
Dog Star ¤¤¤

Ο Φοιβάκος και το μωρό μας!!

Δημοσίευση από eva25 » 08 Ιουν 2010, 15:26

Μιας που ήρθε το νέο μέλος της οικογένειας, είπα να σας πω πως είναι οι μέρες με τον Φοίβο και το μωρό!! Εχουμε 8 μέρες στο σπίτι με το μωρό και έχω δει φοβερή αλλαγή-προς το καλύτερο- στον φοίβο!!

Οταν φέραμε το μωρό εκανε απίστευτες χαρές, που με είδε μετά από τόσες μέρες, που αδιαφόρησε παντελώς για το πορτ μπεπε! Οταν σήκωσα το μωρό κατάλαβε ότι κάτι καινούργιο ηρθε και όλο περιέργεια ήθελε να τον μυρίσει!! Προσεχτικά τον άφησα να επεξεργαστεί το μωρό και ηρέμησε.

την πρώτη μέρα έμοιαζε να φοβάται. Οταν πέρναμε τον μικρό αγκαλιά έβαζε την ουρά κάτω και καθόταν σε μια άκρη. Την επόμενη μέρα διστατικά πήγαινε και μύριζε το καρότσι. Φυσικά τον αφηνα έχοντας τον νου μου! Τωρα πια αν κλαίει το μωρό πρώτος εκείνος πάει να δει αν είναι καλά! Αν τον πάρουμε τσεκάρει αν είναι στο καρότσι ή που είναι! Δεν του αρέσει να τον πειραζουν άλλοι εκτός από εμάς! Οταν πάνε στο προτ μπεμπε πάει και αυτός και κοιτάει καλά καλά!! Να σημειώσω επίσης ότι έχω επιβάλει σε όλους, όσους πριν έρχονταν σπίτι μας και έπαιζαν με τον Φοίβο, να κάνουν το ίδιο ακριβώς και τώρα!! Πρώτα ασχολούνται με τον Φοίβο, όπως πριν και μετά μπορούν να ασχοληθούν με το μωρό! wink:

Εχει γίνει πιο υπάκουος σαν να καταλαβαίνει ότι κουράζομαι και με βοηθάει με τον τρόπο του! Αμα έχουμε το μωρό έρχεται και το μυρίζει! πάντα τον επαινούμε και μετά κάθετε κοντά και κοιμάται! δεν με ενοχλέι ποτέ όσο φροντίζω τον μπέμπη!Περιμένει και μόλις τελειώσω με το μωρό, μου φέρνει τα παιχνίδια του να παιξουμε!!

Στην ζωή του δεν άλλαξε τίποτα! οι βόλτες του συνεχίστηκαν κανονικά. Οταν δεν ασχολούμε με τον μικρό έστω 5-10 λεπτά τα αφιερώνω στο Φοίβο. ακόμα και όταν κρατάω το μωρό, του μιλάω και τον επαινω που είναι τόσο ήσυχος!

Ενα έχω να πω: είναι το ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΚΥΛΙ!!!! :lov :lov

Επίσης αυτό που κατάλαβα είναι ότι στις αντιδράσεις του σκύλου μας απέναντι στο παιδι μας, παίζει ρόλο και η δική μας αντιμετώπιση! Καλό θα ήταν επίσης να μην περιμένουμε να έρθει το μωρό για να διαμορφώσουμε την ζωή του σκύλου μας, που σίγουρα θα υποστεί κάποιες αλλαγές!! Εχουμε 9 μήνες μπροστά μας, να φτιάξουμε το πρόγραμμα του και να δημιουργήσουμε τις κατάλληλες συνθήκες για μια ομαλή συμφίωση για όλους! wink:

Άβαταρ μέλους

puppy
Dog Star ¤¤

Re: Ο Φοιβάκος και το μωρό μας!!

Δημοσίευση από puppy » 08 Ιουν 2010, 15:41

Τελειαααα!!! Να τα ακουν αυτα μερικοι μερικοι που διωχνουν τα σκυλια και
τα γατια τους απο το σπιτι "λογω εγκυμοσυνης"! Να σας ζησουν τα μικρα σας!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ντιτο
Dog Star ¤¤¤¤
Όνομα: Μαρια

Δημοσίευση από ντιτο » 08 Ιουν 2010, 17:23

rht: rht: rht: τελεια νεα,να σου ζησει το μωρακι,να το χαιρεσαι και να το δεις οπως επιθυμεις.
και να χαιρεσαι και το σκυλακι σου που εχει δειξει τοσοοοοοο καλο χαρακτηρα.καλη συνεχεια στην νεα ζωη. :002 :002

Άβαταρ μέλους

ria_xristos
Old Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ria_xristos » 08 Ιουν 2010, 17:51

Μπράβο ευα μου υπέροχα νέα. :lov :lov :lov
Όποιος δεν ξέρει τι γεύση έχει το σαπούνι, προφανώς δεν δοκίμασε ποτέ να λούσει ένα σκύλο.

Άβαταρ μέλους

mgm
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Ματίλντα

Δημοσίευση από mgm » 08 Ιουν 2010, 17:52

Να χαίρεστε τον μπέμπη σας Εύα μου!!!
Ομολογώ πως ειλικρινά εντυπωσιάστηκα με τη συμπεριφορά του Φοίβου! Μάλλον χρειαζόταν ένα μωράκι στο σπίτι για να... "στρώσει" wink: Έχεις απόλυτο δίκιο για την "προετοιμασία" κι απ' όσο θυμάμαι εσείς προσέξατε την συμπεριφορά του Φοιβάκου και το ψάχνατε από πολύ νωρίς.
Με το καλό να εξελιχθεί αυτό το τόπικ σε "μάθημα-βοήθημα" για όλους όσους μεγαλώνουν ταυτόχρονα δίποδα και τετράποδα μωρά!
αφουγκράσου-δες-άγγιξε-μύρισε ένα ζώο... και θα σου δείξει το δρόμο

Άβαταρ μέλους

stamatis13
Old Member
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από stamatis13 » 08 Ιουν 2010, 18:01

Τι τέλεια νέα!!! Μπράβο παιδιά!!!!!! Να σας ζήσει και το μπεμπέ :lov
Άψογος και ο Φοίβος!!! :lov
Τα καλύτερα σας εύχομαι πραγματικά!!
Είμαστε μια απίστευτη φορουμιά !
Χαιρετισμούς στον χαζομπαμπά Τάκη!!!

Άβαταρ μέλους

FatsaLeme
Old Member
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από FatsaLeme » 08 Ιουν 2010, 18:49

Μπράβο Ευάκι μου!!!
Να σας ζήσει ο μπίζελος! :wshl (bs)

Άβαταρ μέλους

Topic author
eva25
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eva25 » 08 Ιουν 2010, 19:13

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!

Είμαι πολύ ευτυχισμενη με το μωρό αλλά και με τον Φοίβο!! Ηξερα ότι είναι ένα καλοκάγαθο σκυλάκι και πως θα τα πηγαίναμε καλά στο τέλος. Απλά περίμενα στις αρχές να ζηλεύει και να κάνει και καμια ζημιά mock: Ημουν προετοιμασμένη αλλά τελικά δεν χρειάστηκε τίποτα!! Το μανάρι μου είναι πανέξυπνο και τόσο μα τόσο καλό σκυλάκι που έπιασε το νόημα αμέσως!!

Βέβαια έπαιξε ρόλο ότι από την πρώτη στιγμή δεν τον παραμελήσαμε έτσι? Δεν νομίζω να ένιωσε στιγμή ότι τον αποξενώσαμε!! Αλλά θέλει δουλειά από πριν!! Και εννοείται ότι ο παιδίατρος μας είπε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την παρουσία του!! wink:

Άβαταρ μέλους

puppy
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από puppy » 09 Ιουν 2010, 11:49

Μολις ειδα αυτο το βιντεο μου ηρθε στο μυαλο ο Φοιβος και το μωρο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puppy την 09 Ιουν 2010, 13:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

macho21
Bullmastiff

Δημοσίευση από macho21 » 09 Ιουν 2010, 12:23

να σας ζήσει το μωράκι σας

πολύ χαίρομαι και για το σκυλάκι σας

να είστε όλοι μαζί , πάντα καλά και πάντα ευτυχισμένοι

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”