Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sofia_Shepherd
Akita
Όνομα: Μαρία

Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

Δημοσίευση από Sofia_Shepherd » 20 Αύγ 2014, 13:19

Μία κλασική αναζήτηση που κάνουμε στα φόρουμ οι σκυλογονείς, είναι σχετικά με τις μάρκες τροφών. Βλέποντας πως το OurDogs επιτρέπει πλέον την αναφορά σε μάρκες όταν αυτή δε γίνεται για διαφημιστικούς λόγους, σκέφτηκα πως θα βοηθούσε να συζητούσαμε εδώ για τις μάρκες ξηρών τροφών που δίνουμε ή έχουμε δώσει στους φίλους μας!
Αν τις εμπιστευόμαστε, αν είμαστε ευχαριστημένοι, πώς αντιδρούν οι σκύλοι μας σε αυτές. Είναι διαφορετικό να βλέπεις reviews και αλλιώς να σου λέει κάποιος για κάτι που έχει δοκιμάσει στο σκύλο του. Προσωπικά έχω περάσει ώρες διαβάζοντας σε φόρουμ απόψεις σκυλογονιών για τις μάρκες ξηράς και είναι κάτι που πιστεύω μας ενδιαφέρει όλους.
Δεν ξεκινάω να γράφω εγώ με αυτές που έχω δοκιμάσει και ποια χρησιμοποιώ, σε περίπτωση που οι διαχειριστές διαφωνούν με το άνοιγμα αυτού του θέματος. Αν ωστόσο είμαστε ΟΚ, μπορούμε να αρχίσουμε εδώ ένα θέμα που σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Re: Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

Δημοσίευση από ntoylis » 20 Αύγ 2014, 15:32

δινω και ωμο και απο ξηρα τον ''χαρουμενο σκυλο'' made in Germany..την mini adult..
στα συν το οτι οταν την ανοιγω μυριζει καπως <<φρεσκο>>,<<κραταει>> φρεσκαδα και μετα απο ενα μηνα και,δεν ειναι σκληρη,εχει νορμαλ μεγεθος προς μικρο,δεν εχει χασει ποτε την ορεξη του για αυτη την μαρκα..κοπρανα,τριχωμα,στομα ολα οκ,ενεργεια-διαθεση οκ,τον <<πιανει>> και ειναι χορτατος αρκετες ωρες..εχει νορμαλ τιμη..θεωρω οτι σαν συστατικα δεν εχει μεσα την μανα του και τον πατερα του χιλια δυο βοτανα και φρουτα και κρεατα βισωνα-ελαφια-λευκα ψαρια κτλ που δεν θα τα επιανε ποτε ο ντουλης να τα σκοτωσει και να τα φαει στη Φυση !

ενα αλλο που μου αρεσει ειναι οτι το χειμωνα δινω αυτο που λει για τα κιλα και ειναι χορτατος την μιση ημερα..και το καλοκαιρι με την ζεστη μειωνω την ποσοτητα για το βραδυ και ειναι φιτ ο σκυλος..

με βαση τα συστατικα δεν θα ελεγα οτι ειναι και νο1,αλλα επειδη εχω δοκιμασει και νο1 που λενε καποιες μαρκες και εχω δει μυρωδια σαν ψοφιμι,πολυ σκληρη κροκετα,να χανει την φρεσκαδα σε μερικες ημερες κτλ κτλ..

εχω μεινει σε αυτη..που μου εκανε κλικ και το οτι η χωρα παρασκευης ειναι η Γερμανια..φυσικα για θεματα ποιοτητας δεν νομιζω να μπορει καποιος να πει αυτη ειναι καλυτερη η οχι, εκτος αν ξερει την προελευση των συστατικων και δουλευει στο εργοστασιο.. οχι οτι δεν υπαρχουν ποιοτικες και τροφες-εφημεριδα με ζωμο φυσικα...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Sofia_Shepherd
Akita

Δημοσίευση από Sofia_Shepherd » 20 Αύγ 2014, 15:56

Στην Κύπρο όταν ήρθαμε προωθούσαν πολύ την Belcando. Θεωρείται καλή τροφή απ'ότι κατάφερα να βρω στο internet, αλλά στη Σοφία δεν άρεσε. Ήταν και μεγάλες οι κροκέτες, δε μύριζε και ιδιαίτερα... Για να τη φάει αναγκαζόμασταν να της την ανακατεύουμε με κονσέρβες, οπότε μας ερχόταν ο κούκος αηδόνι... Ωστόσο είδα πως έχει και μία ξηρά, συμπληρωματική της BARF. Εγώ δεν της δίνω ωμά, οπότε δεν τη δοκίμασα, αλλά εφόσον εσύ δίνεις, τσέκαρέ την. Λένε ότι είναι και ολιστική (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό!) bigg:
Εμείς τώρα της δίνουμε την Ακάνα πασίφικα. Η μυρωδιά είναι... άστο καλύτερα. Τρελή ψαρίλα! Όποτε ανοίγω το κουτί, βρωμάει ο τόπος... :pl:
Της αρέσει όμως μάλλον γιατί την τρώει χωρίς πολλά πολλά. Το μέγεθός της επίσης είναι μικρό.
Στο τρίχωμα έχω δει διαφορά, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν οφείλεται στην τροφή ή στο ότι ό,τι ήταν να μαδήσει, μάδησε τόσο καιρό τώρα που μάζευα πουλόβερ από το πάτωμα...
Πριν από αυτές, λόγω στενότητας της δίναμε μία από το Lidl.. Αυτή νομίζω πως δε βοηθούσε καθόλου στο θέμα "τρίχωμα", μιας και το σκυλί μαδούσε τρομερά και ήταν σαν κατσιασμένο με τούφες να είναι έτοιμες να φύγουν όλο το χρόνο! Επίσης ξεκίνησε και η πλάκα στους κυνόδοντες...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Δημοσίευση από ntoylis » 20 Αύγ 2014, 19:07

αυτη απο τα Γερμανικα σουπερ μαρκετ ειναι καλη στο να παρεις και να δινεις στα αδεσποτα,με την εννοια οτι ειναι φθηνη και γεμιζει η κοιλιτσα σε τοσα σκυλακια,που απο το να ειναι νηστικα, θα ειναι χορτατα ολη την ημερα..

αυτη η πασιφικα που λες δεν μου κανει κλικ,γιατι αν ειναι να εχει μεσα λευκα ψαρια,δεν νομιζω ο Ντουλης και ολοι του οι προγονοι να εζησαν σαν ψαραδες και να ειχαν και καικια ! κατι σαν μια μαρκα που λει κρεας καγκουρο η βισωνα κτλ..
σολωμο και ρεγγα εχει, μπορει να ειναι σουπερ ποιοτητα,απλα δεν ειμαι οπαδος του : ψαρια σε σκυλο..

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 20 Αύγ 2014, 20:38

Εγώ ξεκίνησα εδω και μια βδομάδα στο Presa την Pacifica και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη ακόμη.
Αλλά απο μυρωδιά η άτιμη...........
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

kape_bi
Bullmastiff
Όνομα: bill

Δημοσίευση από kape_bi » 21 Αύγ 2014, 12:08

Εγώ εδώ και ένα μήνα περίπου δίνω την svestonof. "Ψιλομάπα" μου φαίνεται, αλλά η ρουφιάνα είναι πολύ δύσκολη στο φαγητό. Έχω περάσει από τις καλύτερες και ακριβότερες μάρκες, αλλά τις βαριέται εύκολα...
Γουστάρει τα πα'ι'δάκια και γενικά κρέας, αλλά που να το βρείς κάθε μέρα!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Sofia_Shepherd
Akita

Δημοσίευση από Sofia_Shepherd » 21 Αύγ 2014, 15:52

Αν αρέσει στο κορίτσι... Εμάς μας περισεύει! bigg:
Και η δικιά μου είναι μεγάλο βλήμα στο θέμα φαγητού.Για να φανταστείς περιμένει μέχρι την ώρα που εμείς θα πάμε για ύπνο, ώστε να βεβαιωθεί ότι δε θα φάει τίποτα από τα δικά μας και τότε πηγαίνει στις κροκέτες της...
Μην υποκύπτεις πάντως και της αλλάζεις συνεχώς τροφές κι ας βαριέται. Κάποια στιγμή θα πεινάσει και θα πάει να τη φάει. Όσο για τα κοψίδια... σε ποιον δεν αρέσουν; Αν υπήρχε τροφή με γεύση κοκορέτσι θα γινόταν θραύση!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 21 Αύγ 2014, 20:28

Γιατί με το σπληνάντερο,τι θα γινόταν........
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

_drakos_
Dog Star ¤
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευση από _drakos_ » 22 Αύγ 2014, 09:37

Σε εμάς έχει κάτσει πολύ καλά η Barking Head και είδα ότι έχει και ψυλή βαθμολογία σε διάφορα site του εξωτερικού οπότε αυτη δίνουμε. Είχαμε δοκιμάσει στην αρχή και την Sam's field αλλα δεν μας έκατσε καλά. Έκανε πολλά κακάκια.....
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

kape_bi
Bullmastiff
Όνομα: bill

Δημοσίευση από kape_bi » 22 Αύγ 2014, 09:57

Sam's field έδινα και 'γω. Στο 3ο σακί σταμάτησε να τρώει. Ηταν πολύ καλή τροφή και ολιστική, κρίμα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”